Πατινάζ – Four Continents Championships: Ιαπωνική κυριαρχία!

TAIPEI–  Ολοκληρώθηκε, πριν από μερικές ώρες το πρωτάθλημα των τεσσάρων ηπείρων (4CC) το οποίο φιλοξενήθηκε φέτος στην Κινέζικη Ταϊπέι. Ένας ετήσιος  θεσμός που ξεκίνησε το 1999 στην πόλη Χάλιφαξ (Καναδάς) στον οποίο συμμετέχουν χώρες από την Αφρική, την Αμερική, την Ασία και την Ωκεανία.

Αθλητές και αθλήτριες από Αυστραλία, Βραζιλία, Καναδά, Κίνα, Χονγκ Κονγκ, Ινδία, Ιαπωνία, Καζακστάν, Ν. Κορέα, Μαλαισία, Μεξικό, Φιλιππίνες, Σιγκαπούρη, Ν. Αφρική, ΗΠΑ, Ουζμπεκιστάν και Κινεζική Ταϊπέι έδωσαν το παρών στο Taipei Arena προσφέροντας πλούσιο θέαμα και στις τέσσερις κατηγορίες.

Στην κατηγορία των γυναικών η Kanako Murakami (Ιαπωνία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο βγάζοντας δύο εξαιρετικά προγράμματα, τόσο στο σύντομο, όσο και στο ελεύθερο συγκεντρώνοντας 196.91 βαθμούς επίδοση αποτελεί προσωπικό ρεκόρ.

Στο ελεύθερο πρόγραμμα η Murakami χόρεψε υπό τους ήχους του «Papa Can You Hear Me» εκτελώντας με πολύ αρμονικό τρόπο τους συνδυασμούς triple toe-triple Lutz ενώ έκανε εξαιρετική δουλειά με τα πόδια στα τριπλά spins.

Η 19χρονη, που βρισκόταν στην πρώτη θέση μετά από την ολοκλήρωση του σύντομου προγράμματος (64.73), βαθμολογήθηκε με 132.18 και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

«Περίμενα το βάθρο στην περίπτωση που δεν θα έκανα λάθη», θα πει η 19χρονη. «Είναι πολύ σημαντικό να κατακτάς το χρυσό μετάλλιο σε ένα τόσο σημαντικό τουρνουά. Γνωρίζω ότι έχω ακόμα πολύ δουλειά μπροστά μου κι ότι πρέπει να διορθώσω κάποια λάθη, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένη που βρέθηκα στο πρωτάθλημα των τεσσάρων ηπείρων».

Το ασημένιο μετάλλιο πήγε σε μία ακόμα αθλήτρια από την Ιαπωνία την Satoko Miyahara η οποία έκανε το ντεμπούτο της στο θεσμό. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο σύντομο πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση (60.27), ωστόσο στο ελεύθερο, υπό τους ρυθμούς του «Poeta» ήταν εξαιρετική.

Εκτέλεσε εντυπωσιακά επτά τριπλά άλματα συμπεριλαμβανομένου ενός τριπλού Lutz και ενός συνδυασμού διπλού Axel-τριπλού toe με τους κριτές να την βαθμολογούν με 126.26 βαθμούς και με σύνολο 186.53 κατέλαβε την δεύτερη θέση.

«Για μένα ήταν η πιο αγωνιώδη και αγχωτική διοργάνωση στη μέχρι τώρα καριέρα μου», παραδέχθηκε η μόλις 15 ετών αθλήτρια. «Ξέρω ότι αυτή ήταν μία πολύ καλή αρχή για τη σεζόν. Η σημερινή μου απόδοση θα μου δώσει μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια».

Το τρίτο μετάλλιο ήρθε και πάλι από αθλήτρια της Ασίας. Ο λόγος για την Κινέζα Zijun Li που αν και βρέθηκε στην δεύτερη θέση μετά από το σύντομο πρόγραμμα (62.84) τελικά κατέλαβε την τρίτη θέση έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 181.56 βαθμούς.

Από εκεί και πέρα η Haruka Imai (Ιαπωνία) ήρθε τέταρτη με 175.40 βαθμούς, η Courtney Hicks (ΗΠΑ) πλασαρίστηκε στην πέμπτη θέση με 169.99 βαθμούς, ενώ η Kim Hae-Jin (Ν. Κορέα) πήρε την έκτη θέση με σύνολο 166.84 βαθμούς.

Αξίζει να αναφέρουμε την εξαιρετική προσπάθεια της Alaine Chartrand (Καναδάς), η οποία πήρε την 15η θέση στο σύντομο πρόγραμμα (52.14), τελικά κατάφερε να πάρει την έβδομη θέση (165.19) έπειτα από την εντυπωσιακή εμφάνιση που είχε στο ελεύθερο που της χάρισε 113.05 βαθμούς!

Το χρυσό πήγε στον Mura

Στην κατηγορία των ανδρών ο Takahito Mura ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας τον πρώτο του τίτλο σε πρωτάθλημα υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (ISU).

Ο Ιάπωνας αθλητής παρουσίασε ένα δυναμικό πρόγραμμα υπό τους ήχους του «Shogun» το οποίο περιελάμβανε ένα τριπλό Lutz, δύο διπλά-τριπλά Axels καθώς και τέσσερα ακόμα τριπλά άλματα τα δύο εκ των οποίων ήταν αρκετά ασταθή.

Το γεγονός αυτό του στέρησε την πρωτιά στο ελεύθερο πρόγραμμα, όχι όμως και στη γενική βαθμολογία (242.56) η οποία στάθηκε ικανή για του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο.

«Είμαι πραγματικά χαρούμενος από την απόδοσή μου», θα πει ο 22χρονος Ιάπωνας. «Κατά τη διάρκεια της 6λεπτης προθέρμανσης είχα αρκετή ενέργεια και πολύ ένταση κάτι που με ανησύχησε πολύ. Αυτό μου βγήκε στο ελεύθερο πρόγραμμα, καθώς στα τελευταία δύο άλματα αισθανόμουν πολύ κουρασμένος. Σε γενικές γραμμές, όμως ήμουν αρκετά προσεκτικός στα βήματά μου κάτι που με βοήθησε για να φτάσω στην κορυφή».

Η Ιαπωνία που εκτός από τις γυναίκες έκανε το 1-2 και στους άνδρες, είχε έναν ακόμη αθλητή στο βάθρο. Με σύνολο βαθμών 236.38 και με το καλύτερο (βαθμολογικά) ελεύθερο πρόγραμμα ο Takahiko Kozuka κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο υπό τους ήχους του «Introduction et Rondo Capriccioso».

O 24χρόνος εκτέλεσε πολύ καλά τα έξι τριπλά του άλματα συμπεριλαμβανομένου και των διπλών Axels, αλλά και των τεσσάρων ελεύθερων Spins. Οι κριτές τον βαθμολόγησαν με 159.53 (η υψηλότερη βαθμολογία) και με σύνολο 236.38 πήρε τη δεύτερη θέση.

Αμέσως μετά το τέλος των αγώνων o Kozuka εμφανίστηκε πικραμένος για τη μη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Sochi που ξεκινούν στις 7 Φεβρουαρίου.

«Το τελευταίο διάστημα δεν ήμουν αρκετά καλά λόγω της μη επιλογής μου στην εθνική ομάδα για τους Ολυμπιακούς» δήλωσε. «Δεν γνωρίζω τον ακριβή λόγο καθώς όλο αυτό τον καιρό έκανα πατινάζ και μάλιστα σε πολύ καλό επίπεδο. Συμμετείχα στο πρωτάθλημα των τεσσάρων ηπείρων καθώς δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να απογοητεύσω τους θαυμαστές μου.

Απόψε ήρθαν αρκετοί από την Ιαπωνία και είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να τους δώσω τη χαρά ενός μεταλλίου» συμπλήρωσε ο «ασημένιο» παγκόσμιος πρωταθλητής του 2011.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Κινέζος Nan Song ο οποίος διατήρησε τη θέση του τόσο στο σύντομο (78.71), όσο και στο ελεύθερο πρόγραμμα 157.38. Ο Song χόρεψε υπό τους ήχους του «The Mission» έχοντας μερικά λάθη στο πρόγραμμά του κάτι που του κόστισε αρκετούς βαθμούς.

«Έκανα αρκετά λάθη στα άλματα που μου στέρησαν βαθμούς», παραδέχθηκε ο 24χρονος. «Γενικά αισθάνομαι μεγάλη τιμή και χαρά που κατάφερα να ανέβω στο τρίτο σκαλί του βάθρου».

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Denis Ten (Καζακστάν) που συγκέντρωσε 226.37 βαθμούς. Ο μόλις 1.68 ύψους Ten και κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου (2012) ήταν αρκετά πιο βελτιωμένος στο ελεύθερο πρόγραμμα (150.03) κερδίζοντας μια θέση, σε σχέση με το σύντομο (76.34).

Ακολούθησε ο Αμερικανός Richard Dornbush ο οποίος ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση στους άνδρες, καθώς αν και ολοκλήρωσε το σύντομο πρόγραμμα στη δεύτερη θέση (82.13) στο ελεύθερο έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην πέμπτη θέση με 224.44 βαθμούς.

Την πρώτη 6άδα συμπλήρωσε ο συμπατριώτης του Dornbush, Joshua Farris που συγκέντρωσε 221.0 βαθμούς. Ο Farris ολοκλήρωσε το σύντομο πρόγραμμα ως έβδομος (74.85), όμως χάρη στην πέμπτη καλύτερη επίδοση στο ελεύθερο πρόγραμμα (146.15) κατέκτησε την έκτη θέση.

Wenjing και Cong νίκησαν…τις ΗΠΑ

Στα ζευγάρια εντυπωσιακοί εμφάνιση πραγματοποίησε το ζευγάρι από την Κίνα Sui Wenjing/Han Cong που ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 212.40 βαθμούς.

Wenjing και Cong παρουσίασαν δύο εξαιρετικά προγράμματα από τα οποία βαθμολογήθηκαν με 75.26 (σύντομο πρόγραμμα) και 137.14 (ελεύθερο) υπερτερώντας αρκετά από τα υπόλοιπα ζευγάρια.

Συγκεκριμένα, από αυτά των Tarah Kayne/Daniel O’She (ΗΠΑ) που ήρθαν στη δεύτερη θέση με 181.45 και των Alexa Scimeca/Chris Knierim (ΗΠΑ) που πήραν το χάλκινο μετάλλιο με 170.35 βαθμούς.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ένα ακόμη ζευγάρι από τις ΗΠΑ οι Haven Denney/Brandon Frazier με σύνολο 167.10 βαθμούς, στην πέμπτη θέση βρέθηκαν οι Natasha Purich/ Mervin Tran (Καναδάς) με 147.80 βαθμούς, στην έκτη οι Margaret Pudry/Michael Mariano (Καναδάς) με 139.99 βαθμούς, ενώ την 7άδα του τελικού συμπλήρωσαν οι Wang Wenting/Zhang Yan (Κίνα) με 139.95 βαθμούς.

Τέλος, στο χορό στον πάγο, που άνοιξε το πρόγραμμα της διοργάνωσης, το χρυσό μετάλλιο πήγε στο ζευγάρι από τις ΗΠΑ, Madison Hubbell/Zachary Donohue με σύνολο 158.25 βαθμούς.

Ακολούθησε το ζευγάρι από τον Καναδά Alexandra Piper Gilles/Paul Poirier με 153.71 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στο ζευγάρι από τις ΗΠΑ Alexandra Aldridge/Daniel Eaton με 144.95 βαθμούς.

Στις επόμενες δύο θέσεις βρέθηκαν δύο ζευγάρι από τον Καναδά Kharis Ralph/Asher Hill με 137.03 και Nicole Orford/Thomas Williams με 133.42 βαθμούς, ενώ στην έκτη θέση βρέθηκαν οι Lynn Kriengkrairut και Logan Giulietti-Schmitt με 130.05 βαθμούς.