Πατινάζ – Ο Yuzury Hanyu κατέκτησε το GP Final για τρίτη διαδοχική χρονιά

Βαρκελώνη, Ισπανία— Η Βαρκελώνη φιλοξένησε για δεύτερη σερί χρονιά το Grand Prix Final, μια διοργάνωση που ξεκίνησε πριν από 20 χρόνια στο Παρίσι και συγκεντρώνει τους καλύτερους αθλητές απ’ όλον τον κόσμο.

Για μία ακόμη χρονιά ο τίτλος πήγε στον Ιάπωνα «χρυσό» ολυμπιονίκη του Σότσι, Yuzury Hanyu, ο οποίος εκτός από τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του πήρε και τη «ρεβάνς» από τον Javier Fernandez για την ήττα στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο 21χρονος παρουσίασε δύο εκπληκτικά προγράμματα σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ στο σύντομο πρόγραμμα (110.95), για να κάνει ένα ακόμη στο ελεύθερο (219.48), αλλά και στο σύνολο καθώς συγκέντρωσε 330.43 βαθμούς.

Από την πλευρά του ο Fernandez, που κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά το ασημένιο μετάλλιο, σημείωσε επίδοση 91.52 στο σύντομο πρόγραμμα, κάνοντας δύο λάθη, ενώ στο ελεύθερο βαθμολογήθηκε από τους κριτές με 201.43.

Στην 3η θέση βρέθηκε ένας ακόμη Ιάπωνας, ο Shoma Uno, ο οποίος αν και κατέλαβε την 4η θέση τόσο στο σύντομο πρόγραμμα (86.47), όσο και στο ελεύθερο (190.32) πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο λόγος ήταν η μέτρια εμφάνιση του Κινέζου Jin Boyang, που πήρε την 3η θέση στο σύντομο πρόγραμμα (86.95), όμως τα λάθη που έβγαλε στο ελεύθερο (176.50) τον άφησαν στην 5η θέση με συνολική βαθμολογία 263.45.

Τέταρτος ήταν ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής ο Καναδός Patrick Chan, ενώ στην 6η θέση βρέθηκε ο Ιάπωνας Daisuke Murakami.

Αποτελέσματα (Ανδρες)

1. Yuzuru Hanyu (Ιαπωνία) 330.43 2. Javier Fernandez (Ισπανία) 292.95 3. Shoma Uno (Ιαπωνία) 276.79 4. Patrick Chan (Καναδάς) 263.45 5. Jin Boyang (Κίνα) 263.45

6. Daisuke Murakami (Ιαπωνία)

Ντεμπούτο και τίτλο για την 16χρονη Medvedeva

Στην κατηγορία των γυναικών έλαμψε το άστρο της 16χρονης Medvedeva, η οποία στην πρώτη παρουσία της στο θεσμό κατάφερε να πάρει και τον τίτλο. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια (Junior) στο Ταλίν, πραγματοποίησε δύο εξαιρετικά προγράμματα κατακτώντας την πρώτη θέση σε σύντομο (74.58) και ελεύθερο (147.96) συγκεντρώνοντας 222.54 βαθμούς.

Πίσω της ακολούθησε η Satoko Miyahara (Ιαπωνία), η οποία άφησε πίσω της τη μέτρια εμφάνιση στο σύντομο πρόγραμμα που της χάρισε την 4η θέση (68.76) για να επανέλθει…δριμύτερη στο ελεύθερο όπου κατέλαβε την 2η θέση (140.09) και με 208.85 πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Τρίτη ήταν μια ακόμη Ρωσίδα, η Elena Radionova με την «χάλκινη» στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σανγκάη, να καταλαμβάνει την 2η θέση στο σύντομο πρόγραμμα (69.43), αλλά την 4η στο απαιτητικό ελεύθερο πρόγραμμα που εκτέλεσε (131.70).

Προβλήματα στο ελεύθερο πρόγραμμα είχε και η τρεις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Mao Asada (Ιαπωνία), καθώς στο σύντομο κατέκτησε την 3η θέση (69.13), ωστόσο τα λάθη στο ελεύθερο την περιόρισαν στην 6η (125.19).

Στην 4η και 5η θέση βρέθηκαν δυο Αμερικανίδες, η Ashley Wagner και η Gracie Gold. Η Wagner ήταν 6η στο σύντομο, αλλά 3η στο ελεύθερο και με σύνολο 199.81 βρέθηκε στην 4η θέση, ενώ η Gold πήρε και στα δύο προγράμματα την 5η θέση.

Αποτελέσματα (Γυναίκες)

1. Evgenia Medvedeva (Ρωσία) 222.54 2. Satoko Miyahara (Ιαπωνία) 208.85 3. Elena Radionova (Ρωσία) 201.13 4. Ashley Wagner (ΗΠΑ) 199.81 5. Gracie Gold (ΗΠΑ) 194.79

6. Mao Asada (Ιαπωνία) 194.32

Ρωσία και στα ζευγάρια

Στα ζευγάρια Ksenia Stolbova και Fedor Klimov μετά από την «μαγική» εμφάνιση στο σύντομο πρόγραμμα (74.84), πήραν την πρώτη θέση και στο ελεύθερο (154.60) και με συνολική βαθμολογία 229.44 κατέκτησαν τον τίτλο, αφήνοντας πίσω τους το ζευγάρι από τον Καναδά και παγκόσμιους πρωταθλητές Meagan Duhamel/Eric Rafdord.

Η μάχη μεταξύ των δύο καλύτερων ζευγαριών του κόσμου, συνεχίζεται καθώς θυμίζουμε ότι στο περσινό Grand Prix Final, το ζευγάρι από τον Καναδά ήταν αυτό που είχε ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, με το ασημένιο μετάλλιο να καταλήγει στο ρώσικο δίδυμο.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε και πάλι σε ρωσικά χέρια με την Yuko Kavaguti και τον Alexander Smirnov να παίρνουν την 2η θέση στο σύντομο πρόγραμμα, αλλά να μην αποφεύγουν τα λάθη στο ελεύθερο με αποτέλεσμα να χάσουν το ασημένιο μετάλλιο.

Αποτελέσματα (Ζευγάρια)

1. Stolbova/Klimov (Ρωσία) 229.44 2. Duhamel/Radford (Καναδάς) 216.67 3. Kavaguti/Smirnov (Ρωσία) 206.59 4. Seguin/Bilodeau (Καναδάς) 200.98 5. Xiaoyu/Yang (Κίνα) 186.67 6. Cheng/Hao (Κίνα) 183.04

7. Scimeca/Knierim (ΗΠΑ) 177.42

Στο χορό στον πάγο οι κάτοχοι του περσινού τίτλου, Kaitlyn Weaver/ Andrew Poje (Καναδάς) διατήρησαν τα κεκτημένα συγκεντρώνοντας συνολικά 128.66 βαθμούς, ολοκληρώνοντας και τα δύο προγράμματα από την πρώτη θέση.

Στην ίδια θέση που βρέθηκαν πέρσι, πλασαρίστηκαν και φέτος Madison Chock και Evan Bates. Το ζευγάρι από τις ΗΠΑ πήρε την 2η θέση στο σύντομο πρόγραμμα και την 3η στο ελεύθερο κερδίζοντας τη μεγάλη μάχη απέναντι στο ιταλικό δίδυμο Anna Cappelini/Luca Lanotte, που ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.