Πατινάζ – Ιαπωνική κυριαρχία στα απλά, πέμπτο χρυσό για Savchenko/Szolkowy

Saitama, ΙΑΠΩΝΙΑ–  Μπορεί οι απουσίες να ήταν πολλές και σημαντικές. Ωστόσο αυτό το διήμερο παρακολουθήσαμε πατινάζ υψηλού επιπέδου, αν και το πιο σημαντικό γεγονός ήταν το sold out του Saitama Super Arena τα καθίσματα του οποίου γέμισαν από 18.000 θεατές!

Τι είδαμε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Saitama; Πρώτον τα φαβορί να δικαιώνονται, αλλά να ανεβαίνουν στην κορυφή με πολύ δραματικό τρόπο και εντυπωσιακές ανατροπές.

Το «παρθενικό» χρυσό του Hanyu!

Μετά από το χρυσό μετάλλιο στο Sochi, σειρά είχε η Saitama για τον εκπληκτικό 19χρονο Yuzuru Hanyu. Αναμφίβολα η απουσία του πέντε φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Patrick Chan να άνοιγε το δρόμο προς τη νίκη για τον Ιάπωνα, όμως ο ανταγωνισμός με τον συμπατριώτη του Tatsuki Machida ήταν συναρπαστικός.

Η ολοκλήρωση του σύντομου προγράμματος δεν έδιναν και πολλές ελπίδες στον Hanyu, ο οποίος βρέθηκε στην τρίτη θέση, όμως ο 19χρονος χόρεψε με εξαιρετικό τρόπο το «Ρωμαίος και Ιουλιέτα» εκτελώντας μαεστρικά το τετραπλό Salchow και το τετραπλό toeloop, αλλά και τα τριπλά flip συγκεντρώνοντας συνολικά 282.59 βαθμούς.

«Έκανα κάποια σημαντικά λάθη στο σύντομο πρόγραμμα που λίγο έλειψε να μου κοστίσουν», δήλωσε ο Hanyu. «Διασκέδασα πολύ και στα δύο προγράμματα. Ελπίζω και στο μέλλον να συνεχίσω να είμαι τόσο ανταγωνιστικός και να κάνω καλό πατινάζ. Αυτή τη στιγμή θέλω να συνεχίσω τη σκληρή προπόνηση καθώς αισθάνομαι μεγάλη ευθύνη μετά από τη σημερινή νίκη».

Μόλις 0.33 βαθμούς πίσω από τον «χρυσό» νικητή βρέθηκε ο Machida, ο οποίος ήταν ο νικητής του σύντομου προγράμματος όμως στο ελεύθερο πήρε τη δεύτερη θέση, χορεύοντας το «Πουλί της φωτιάς» του Igor Stravinski με τους κριτές να τον βαθμολογούν με 282.26, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ισπανός και δυο φορές πρωταθλητής Ευρώπης, Javier Fernandez ο οποίος αν και ήταν δεύτερο στο σύντομο πρόγραμμα, στο ελεύθερο δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη θέση του, αν και ήταν εξαιρετικός χορεύοντας το «Peter Gunn», ωστόσο η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για να του δώσει κάτι παραπάνω από το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ισπανός βαθμολογήθηκε συνολικά με 275.93 κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο χάλκινο μετάλλιο, μετά από αυτό που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου, ένα χρόνο νωρίτερα.

Ιαπωνία και στις γυναίκες

Η Ιαπωνία πανηγύρισε έναν ακόμη τίτλο. Ο λόγος για την Mao Asada η οποία χόρεψε υπό τους ήχους της μουσικής του Rachmaninov «Πιάνο κονσέρτο Νο 2». «Προσγειώθηκε» με εξαιρετικό τρόπο στα πέντε καθαρά τριπλά άλματα που επιχείρησε, ενώ ήταν εντυπωσιακή στο τριπλό Axel και στο τριπλό flip.

Σταθερή και στα δύο προγράμματα, όπου κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας αρκετά πίσω της την 15χρονη Yulia Lipnitskaya. Η Asada συγκέντρωσε συνολικά 216.69 βαθμούς, κατακτώντας τον τρίτο τίτλο της μετά από αυτούς σε Γκέτεμποργκ (2008) και Τορίνο (2010).

Παράλληλα η 23χρονη κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ πόντων τόσο στο σύντομο (78.66), όσο και στο γενικό σκορ (216.69). «Τα συναισθήματά μου είναι πολύ έντονα αυτή τη στιγμή», θα πει η Asada. «Με όλα αυτά που έζησα στο Sochi, αλλά και που ζω αυτή τη στιγμή στη Saitama συνειδητοποιώ πόσο εκπληκτικό άθλημα είναι το καλλιτεχνικό πατινάζ».

Την αθλήτρια από την Ιαπωνία ακολούθησε η Ρωσίδα Yulia Lipnitskaya. Το «φαινόμενο» του καλλιτεχνικού πατινάζ μετά από την μέτρια εμφάνιση που την έφερε εκτός βάθρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Sochi (απλό γυναικών), πήρε τη «ρεβάνς» στη Saitama κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Στο σύντομο πρόγραμμα βρέθηκε στη δεύτερη θέση, πίσω από την Ιταλίδα Carolina Kostner, όμως στο ελεύθερο ήταν «μαγική» υπό τους ήχους της «Λίστας του Σίντλερ» συγκεντρώνοντας συνολικά 207.50 βαθμούς.

Τρίτη θέση για την Carolina Kostner, η οποία ουσιαστικά έχασε το ασημένιο μετάλλιο μέσα από τα χέρια της. Βρέθηκε στη δεύτερη θέση στο σύντομο πρόγραμμα, όμως στο ελεύθερο είχε πτώση στο τριπλό flip, ενώ είχε σημαντικά προβλήματα και στα τριπλά άλματα που επιχείρησε. Ωστόσο με συνολική βαθμολογία 203.83 πόντων πήρε την τρίτη θέση (έκτο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα).

«Ήταν πραγματικά μια πολύ δύσκολη στιγμή για μένα», είπε η Kostner. «Τα άλματα δεν πήγαν έτσι όπως ήθελα. Όμως αυτό είναι το καλλιτεχνικό πατινάζ. Το μόνο που θέλω να πω είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ιαπωνικό κοινό που με παρότρυνε μέχρι το τέλος του προγράμματος. Είναι εκπληκτικό να αγωνίζεσαι μπροστά σε 18.000 κόσμο και δεν είμαι η μόνη που το λέει αυτό. Κρατώ τις καλές αναμνήσεις από αυτή τη διοργάνωση, όχι όμως το ελεύθερο πρόγραμμα».

Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο για το δίδυμο Savchenko/Szolkowy

Το γερμανικό ζευγάρι Aliona Savchenko/Robin Szolkowy «χτύπησε» σε ακόμη ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα. Οι πίστες σε Γκέτεμποργκ, Λος Άντζελες, Μόσχα και Νις έχουν «υποκλιθεί» σε αυτό το απίστευτο ζευγάρι από τη Γερμανία που χορεύοντας το «The Nutcracker» κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο (πέμπτο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα) με σύνολο 224.88 βαθμούς.

Αρκετά πίσω βρέθηκε το ζευγάρι από τη Ρωσία Ksenia Stolbova/Fedor Klimov, οι οποίοι ήταν τρίτοι στο σύντομο πρόγραμμα, όμως μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στο ελεύθερο ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με σύνολο 215.92 βαθμούς.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες του Καναδά, οι Meagan Duchamel/Eric Radford χάρισαν το ένα από τα δύο μετάλλια στη διοργάνωση συγκεντρώνοντας 210.84 βαθμούς αν και στο ελεύθερο πρόγραμμα υπέπεσαν σε κρίσιμα λάθη που τους στέρησαν το ασημένιο μετάλλιο.

«Θρίλερ» στο χορό στον πάγο!

Οι Ιταλοί πανηγυρίζουν! Το λόγο τους τον έδωσε το δίδυμο Anna Capellini/Luca Lanotte, οι οποίοι μετά από την πρόσφατη κατάκτηση του ευρωπαϊκούς πρωταθλήματος ανέβηκαν και στην κορυφή του κόσμου έχοντας συνολικά 175.43 βαθμούς.

Το ιταλικό δίδυμο έπαιξε με τη «φωτιά» καθώς στο ελεύθερο πρόγραμμα έκανε αρκετά λάθη τα οποία όμως δεν κόστισαν. Στην πραγματικότητα λίγο έλειψε να κοστίσουν καθώς Kaith Weaver/Andrew Poje (Καναδάς) κατέλαβαν τη δεύτερη θέση χάνοντας όμως το χρυσό μετάλλιο για μόλις 0.02 βαθμούς μετά από τους 175.41 βαθμούς που συγκέντρωσαν!

Πολύ κοντά στο χρυσό μετάλλιο βρέθηκαν όμως και οι Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat (Γαλλία) οι οποίοι με τους 175.37 βαθμούς σύνολο απείχαν μόλις 0.06 βαθμούς πίσω από τους παγκόσμιους πρωταθλητές, αλλά και μόλις 0.04 βαθμούς από το ασημένιο μετάλλιο!