Πάλη – WEC 2016: Στην 5η θέση της Ευρώπης ο Μιχαήλ Τσικοβάνι

Ρίγα, Λετονία— Μία ανάσα από το πρώτο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λετονίας βρέθηκε η ελληνική αποστολή, με τον Μιχαήλ Τσικοβάνι να φτάνει μέχρι τον τελικό των ρεπεσάζ στην κατηγορία των 97κ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε μια πολύ καλή πορεία μέχρι σε εκείνο το σημείο, επικρατώντας αρχικά του Ισπανού Christian Simon Rodriguez τον οποίον και κέρδισε μετά από μια εντυπωσιακή εμφάνιση με 9-1.

Στα προημιτελικά ο Τσακοβάνι αντιμετώπισε τον μετέπειτα φιναλίστ στην κατηγορία τον Λευκορώσο Ivan Yankouski, ο οποίος όμως μπήκε δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης κυριαρχώντας στο ταπί και παίρνοντας τη νίκη με 9-0.

Στον ημιτελικό των ρεπεσάζ ο Τσικοβάνι πέρασε χωρίς αγώνα μετά τον τραυματισμό του Αζέρου Shariff Sharifov φτάνοντας στον τελικό, αλλά και πολύ κοντά στα μετάλλια.

Στον αγώνα με τον Γερμανό Erik Sven Thiele, ο Έλληνας παλαιστής τα έδωσε όλα, όμως δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού, ο οποίος επικράτησε με 5-1 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στον τελικό της κατηγορίας νικητής ήταν ο Ρώσος Anzor Boltukaev, που δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ivan Yankouski κερδίζοντας με τεχνική πτώση (11-0).

Στο βάθρο των νικητών βρέθηκε και ο Γεωργιανός Elizbar Odikaze που κέρδισε μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση τον Ουκρανό Valerii Andriitsev με 3-1.

Μεγάλη προσπάθεια από τον Αρουζμανίδη

Εκτός από τον Τσικοβάνι, τη χώρα μας εκπροσώπησε κατά τη δεύτερη ημέρα των αγώνων ο Νίκος Αρουζμανίδης στην κατηγορία των 65 κιλών. Ο Αρουζμανίδης ξεκίνησε από τον προκριματικό γύρο όπου και κατάφερε να επιβληθεί του Βρετανού Kane Daniel Charig με τεχνική πτώση (10-0).

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον Έλληνα παλαιστή, ο οποίος ηττήθηκε με τον ίδιο τρόπο, απο τον Γάλλο Iurii Siemakin χάνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση, ενω δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την είσοδό του στα ρεπεσάζ.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ιταλό Frank Marquez που κέρδισε στον τελικό τον Τούρκο Mustafa Kaya με 8-6, ενώ τα δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Aghahuseyn Mustafayev (Αζερμπαϊτζάν) και Israil Kasumov (Ρωσία), οι οποίοι κέρδισαν στους δύο τελικούς των ρεπεσάζ του Semen Radulov (Ουκρανία) και Zurabi Iakobishvili (Γεωργία).