Πάλη – Χρυσά μετάλλια και διακρίσεις για τα ελληνικά χρώματα στο «Γιώργος Ποζίδης»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά Εφήβων – Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων «Γιώργος Ποζίδης» που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη και συνδιοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης, με τον παλαιστικό σύλλογο Π.Σ.Ευκαρπίας και την πολύτιμη βοήθεια του Δήμου Παύλου Μελά.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη, καθώς αγωνίστηκαν 125 αθλητές από 8 χώρες μεταξύ των οποίων ήταν οι: Ρωσία, Γεωργία, Εσθονία, Ρουμανία, ΠΓΔΜ, Βουλγαρία, Κύπρος και Ελλάδα.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό σε ένα κατάμεστο στάδιο που οι φίλοι της Πάλης δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Στο τουρνουά που έγινε προς τιμή του Ολυμπιονίκη Γιώργου Ποζίδη παρόντες ήταν ανελλιπώς ο τιμώμενος κ. Γιώργος Ποζίδης, ο Πρόεδρος της ΕΛ.Ο.Π. κ. Κων/νος Θάνος, τα μέλη της ΕΛ.Ο.Π. κ.Χατζηϊωανίδης Γιώργος- Λεωνάκης Στέργιος-Μαραγκόπουλος Αθανάσιος, ο Αντιπεριφερειάρχης κ.Παπάς Φάνης ο Δήμαρχος Παύλου Μελά κ. Δομουρτζίδης Δημήτριος, Δημοτικοί σύμβουλοι, σύσσωμο το Δ.Σ. του Π.Σ.Ευκαρπία με τον Πρόεδρο κ. Κουγιουτσίδη Γρηγόρη τον Αντιπρόεδρο κ. Μουζενίδη Ορέστη και πολλοί άλλοι επίσημοι.

Αγωνιστικά η Ελλάδα κατέκτησε 5 χρυσά μετάλλια. Τα τέσσερα στην ελεύθερη Πάλη, ενώ το άλλο ήταν στην Ελληνορωμαϊκή. Οι επιτυχίες για τα ελληνικά χρώματα ήταν πολλές σε όλες τις κατηγορίες παρά τον μεγάλο ανταγωνισμό που είχαν.

Οι νικητές ανά κατηγορία
ΕΦΗΒΩΝ

74κ.

1. ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ GRE 2. MERMANISHVILI MASHA GEO 3. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ GRE

3. ΛΟΪΖΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ GRE

84κ.

1. BERADZE ZAUR GEO 2. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ GRE 3. BOGOMIL BONEV BUL

3. MINEV RUSI STARA ZAGORA

ΠΑΙΔΩΝ

54κ.

1. ΠΙΛΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ GRE 2. IASKIN DIMITRI RUS 3. ΓΚΡΙΓΚΟΡΙΑΝ ΝΑΡΕΚ GRE

3. SAIDOVI ZALUMKHAN GEO

69κ.

1. ERIK REINBOK EST 2. TASIM DURGUT STARA ZAGORA 3. ΚΑΡΙΠΙΔΗΣ ΓΕΝΑΔΙΟΣ GRE

3. ΗΛΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ GRE

76κ.

1. ΤΣΑΝΤΙΚΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE 2. DIMITROV VALENTIN STARA ZAGORA 3. ΑΛΕΒΙΖΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ GRE

3. ΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ GRE

85κ.

1. BUGULASHVILI EDI GEO 2. ΜΑΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ GRE 3. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΒΙΚΤΩΡ GRE

3. ΝΙΖΑΜΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ GRE

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α

47κ.

1. ABDALADZE DAVITI GEO 2. GEGELASHVILI GIORGI GEO 3. KANEV DILYAN STARA ZAGORA

3. ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE

59κ.

1. GAGNIDZE BAGRATI GEO 2. KOKOSHVILI VLSADIMER GEO 3. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ GRE

3. ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΛΟΥΚΑΣ GRE

85κ.

1. MPLIATZE GIVI GRE 2. PIROI ALIN ROM 3. IVANOV GEORGI DIMITROV GRAD

4. ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ GRE

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β

42κ.

1. STOYANOV RADOMIR STARA ZAGORA 2. KIRILL KANIN EST 3. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ GRE

4. ΚΟΤΑΝΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ GRE

47κ.

1. GAJIEVI MIRZA GEO 2. ΜΟΥΖΕΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE 3. ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΣ GRE

3. KIRILL SKILLER EST

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ

73κ. 

1. ΤΣΟΜΠΑΝΟΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRE
2. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ GRE

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

52κ.

1. SKIRANCO ALEXANDRA RUS 2. ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΜΑΡΙΑ GRE 3. FODOR DENISA ROM

3. DERMIKAN HRISTINA GRE

65κ.

1. ZIDARU ELENA ROM 2. ΛΑΖΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ GRE 3. ΑΜΠΑΤΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ GRE

3. CENDA SABINA ROM