Πάλη – Ξεκίνησε στην Τασκένδη το παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης

Τασκένδη, ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ– Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης άνοιξε χθες την «αυλαία» στην Τασκένδη με αθλητές και αθλήτριες από 60 χώρες να διεκδικούν στα δύο στυλ του αθλήματος (ελληνορωμαϊκή, ελευθέρα ανδρών-γυναικών) διακρίσεις και μετάλλια.

Από αυτό το σημαντικό ραντεβού δεν θα μπορούσε να απουσιάσει η χώρα μας, η οποία κατέβηκε στους αγώνες με 11 συμμετοχές. Από την Ελλάδα έχουν αγωνιστεί ήδη δύο αθλητές (ελευθέρα) με τον Ανδρέα Τριανταφυλλίδη να παίρνει μέρος στην κατηγορία των -70κ και τον Τιμοφέι Ξενίδη να συμμετέχει στα -86κ.

Δύσκολο το έργο του Τριανταφυλλίδη

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε την ατυχία με το «καλημέρα» να πέσει πάνω στον εντυπωσιακό Ρώσο Κhetik Tsabolov. Ο Τριανταφυλλίδης προσπάθησε να κρατήσει όσο μπορούσε τον Tsabolov, ο οποίος όμως επικράτησε με 10-0 στα σημεία, με τον Τριανταφυλλίδη ωστόσο να δίνει μια μεγάλη μάχη.

Στα repechage ο Τριανταφυλλίδης αντιμετώπισε τον Yoan Blanco (Ισημερινός). Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει σαφώς περισσότερες ευκαιρίες, για να πάρει τη νίκη. Ο Blanco, όμως εκμετελλεύτηκε τα κενά διαστήματα του Τριανταφυλλίδη και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 5-2, παίρνοντας την πρόκριση.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Tsabolov (είχε αποκλείσει τον Τριανταφυλλίδη), ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Τούρκου Yakup Gor με το εμφατικό 10-0. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Tsabolov είχε κάνει εντυπωσιακά πράγματα και στον ημιτελικό όπου και κέρδισε τον Ali Shabanau (Λευκορωσία) με 11-0.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Bekzod Abdurakhmonov (Ουζμπεκιστάν) και τον Ali Shabanau (Λευκορώσία), ενώ ο Τριανταφυλλίδης κατέλαβε την 20η θέση.

Ιδανικό ξεκίνημα για Ξενίδη

Ο Τιμοφέι Ξενίδης αγωνίστηκε στην κατηγορία των -86κ., κάνοντας μία εξαιρετική αρχή επικρατώντας του Uitumen Orgodol (Μογγολία) με 11-4. Γρήγορες κινήσεις στα πόδια και ξαφνικές επιθέσεις, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά για τον Έλληνα παλαιστή, ο οποίος πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16».

Εκεί βρήκε μπροστά στου τον Aslan Kakhidze (Καζακστάν). Και οι δύο παλαιστές έδειξαν πολλές επιθετικές αρετές σε μία αναμέτρηση άκρως θεαματική. Τη νίκη πήρε ο Kakhidze με 14-7, αφήνοντας τον Ξενίδη εκτός διοργάνωσης.

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας ανέβηκε ο εκπληκτικός Ρώσος Abdulrashid Sadulaev που πικράτησε στον τελικό του Κουβανού Reineris Salas με το ευρύ 10-0.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τούρκος Selim Yasar που νίκησε στον πρώτο τελικό των repechage τον Aslan Kakhidze με 5-2, ενώ μαζί του βρέθηκε στο πόντιουμ και ο Ιρανός Askari Mohammadian που νίκησε στον άλλο τελικό τον Gamzat Osmanov με 11-2.

Αρχή με εκπλήξεις

Η μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ήρθε από τον πέντε φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Khadshimourad Gatsalov, ο οποίος έχασε από τον Ghasemi με 5-4, στα ημιτελικά των 125 κιλών.

Ο κορυφαίος παλαιστής στην κατηγορία των βαρέων βαρών, ο Τούρκος Taha Akgul πέρασε στον τελικό της ίδιας κατηγορίας, όπου και κατέκτησε τον τίτλο μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση με τον Ιρανό και πρωταθλητή Ασίας Komeil Ghasemi (4-3).

Στην κατηγορία των -70κ. ο Τούρκος Yakup Gor, που πήρε το χάλκινο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πέρασε στον τελικό μεν αλλά ηττήθηκε από τον Ρώσο Khetik Tsabolov με 10-0!

Ο περυσινός πρωταθλητής στα 57 κιλά, ο Ιρανός Hassan Rahimi έχασε στα σημεία με 5-5 από τον παγκόσμιο πρωταθλητή, το Βορειοκορεάτη Yang Kyong-Il στα ημιτελικά των 55 κιλών.

Τα μετάλλια της πρώτης ημέρας

57 κ. Χρυσό: Kyong Il YANG (Β. Κορέα) – Vladimer KHINCHEGASHVILI (Γεωργία) 5-3.
Χάλκινο: Uladzislau ANDREYEU (Λευκορωσία) – Bekhbayar ERDENEBAT (Μογγολία) 1-1.
Χάλκινο: Hassan Sabzali RAHIMI (Ιράν) – Yuki TAKAHASHI (Ιαπωνία) 7-4.
Ημιτελικά: Vladimer KHINCHEGASHVILI (Γεωργία) – Bekhbayar ERDENEBAT (Μογγολία) 6-3. Ημιτελικά: Kyong Il YANG (Β. Κορέα) – Hassan Sabzali RAHIMI (Ιράν) 5-5.

70 κ. Χρυσό: Khetik TSABOLOV (Ρωσία) – Yakup GOR (Τουρκία) TF 10-0.
Χάλκινο: Ali SHABANAU (Λευκορωσία) – Cleopas NCUBE (Καναδάς) TF 11-1.
Χάλκινο: Bekzod ABDURAKHMONOV (Ουζμπεκιστάν) – Zalimkhan YUSUPOV (Τατζικιστάν) 7-3.
Ημιτελικά: Khetik TSABOLOV (Ρωσία) – Ali SHABANAU (Λευκορωσία) TF 11-0.
Ημιτελικά: Yakup GOR (Τουρκία) – Zalimkhan YUSUPOV (Τατζικιστάν) 7-0.

86 κ. Χρυσό: Abdulrashid SADULAEV (Ρωσία) – Reineris SALAS (Κούβα) 10-0.
Χάλκινο: Mohammadhossein Askari MOHAMMADIAN (Ιράν) – Gamzat OSMANOV (Αζερμπαϊτζάν) TF 11-1.
Χάλκινο: Selim YASAR (Τουρκία) – Aslan KAKHIDZE (Καζακστάν) 5-2.
Ημιτελικά: Reineris SALAS (Κούβα) – Gamzat OSMANOV (Αζερμπαϊτζάν)1-0.
Ημιτελικά: Abdulrashid SADULAEV (Ρωσία) – Aslan KAKHIDZE (Καζακστάν) ΤF 10-0.

125 κ. Χρυσό: Taha AKGUL (Τουρκία) – Komil GHASEMI (Ιράν) 4-3.
Χάλκινο: Tervel Ivaylov DLAGNEV (ΗΠΑ) – Alexei SHEMAROV (Λευκορωσία) 2-1
Χάλκινο: Khadzhimurat GATCALOV (Ρωσία) – Oleksandr KHOTSIANIVSKYI (Ουκρανία) με πτώση.
Ημιτελικά: Taha AKGUL (Τουρκία) – Alexei SHEMAROV (Λευκορωσία) 8-1.
Ημιτελικά: Komil GHASEMI (Ιράν) – Khadzhimurat GATCALOV (Ρωσία) 5-4.