Ο Lin Dan στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για πέμπτη φορά στην καριέρα του

Με τον πιο συναρπαστικό τρόπο ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπάντιμιντον στην πόλη Guangzhou στην Κίνα. Και οι πέντε τελικοί ήταν συναρπαστικοί προσφέροντας πλούσιο θέαμα, αλλά και πολλές εκπλήξεις.

Στο απλό των ανδρών το νούμερο ένα στον κόσμο Chong Wei Lee (Μαλαισία) δεν κατάφερε για ακόμα μία φορά να επικρατήσει του Κινέζου Lin Dan χάνοντας με 2-1 σετ. Ο Lee δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον αγώνα, καθώς σε όλο το τρίτο σετ ταλαιπωρήθηκε από κράμπες στα πόδια με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον αγώνα στο match point.

Η μεγάλη έκπληξη ήρθε στο απλό των γυναικών με την 18χρονη Ratchanok Intanon (Ταϊλάνδη) να επικρατεί σε ένα συγκλονιστικό τελικό της Κινέζας και νούμερο ένα στον κόσμο, Xuerui Lee με 2-1 σετ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ παράλληλα έγραψε τη δική της ιστορία καθώς έγινε η νεαρότερη παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μπάντιμιντον.

Στο διπλό των ανδρών οι Δανοί Mathias Boe/Carsten Mogensen μετά από τον χαμένο τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έχασαν κι αυτό στην Guangzhou, αυτή τη φορά από τους Mohammad Ahsan/Hendra Setiawan (Ινδονησία) με 2-0 σετ.

Στο διπλό των γυναικών η Κίνα πανηγύρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο μετά την επικράτηση των Xiaoli Wang/Yang Yu (Κίνα) με 2-1 σετ απέναντι στις Hye Won Eom/Ye Na Jang (Κορέα), ενώ τέλος στο μικτό διπλό είχαμε ακόμα μια μεγάλη έκπληξη με το ζευγάρι από την Ινδονησία Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir να κατακτούν τον τίτλο επικρατώντας των Cheng Xu/Jin Ma (Κίνα) επίσης με 2-1 σετ.

Ακόμα ένας χαμένος τελικός…

Στο απλό ανδρών έγινε μία μεγάλη μάχη ανάμεσα στους δύο κορυφαίους παίκτες του κόσμου. Ο Κινέζος Lin Dan, αν και αγωνίστηκε στο τουρνουά με wild card, κατάφερε να κατακτήσει το πέμπτο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην καριέρα του, επικρατώντας στον τελικό του Chong Wei Lee.

Ο τελικός ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Lee, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο σετ επικρατώντας με 21-16, δείχνοντας ότι αυτή τη φορά τα πράγματα ίσως να είναι διαφορετικά. Ωστόσο ο Lin Dan, κατάφερε να απαντήσει κερδίζοντας εύκολα το δεύτερο σετ με 21-13 «ζωντανεύοντας» και πάλι το κατάμεστο, από Κινέζους, Tianhe Sports Center.

Το τρίτο σετ και καθοριστικό σετ ήταν συναρπαστικό με τον Lee να παίρνει το προβάδισμα με 10-6, αλλά τον Lin να κάνει ένα σερί 9-1 αλλάζοντας τα δεδομένα. Κάπου εκεί άρχισαν το προβλήματα για τον Lee, ο οποίος έδειχνε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με κράμπες στα πόδια. Το πρόβλημα αυτό έγινε πιο έντονο, καθώς τον ανάγκασε να εγκαταλείψει κι ενώ το σκορ ήταν 20-17 υπέρ του Lin.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Lin να πάρει τη νίκη κατακτώντας για πέμπτη φορά στην καριέρα του έναν παγκόσμιο τίτλο.

«Πολλοί με αμφισβήτησαν από την αρχή του τουρνουά λόγω της μεγάλης αποχής μου από το μπάντιμντον» θα πει ο Lin. «Πιστεύω ότι σήμερα απέδειξα ότι η θέληση, η πίστη και οι θυσίες που κάνεις έχουν τη μεγαλύτερη σημασία και αυτό είναι που μετράει». Όσο για την αποχώρηση του Lee τόνισε ότι: «Ο Chong Wei Lee αναμφίβολα δεν ήθελε να εγκαταλείψει. Ξέρω πως είναι να έχεις τέτοιου είδους τραυματισμούς. Είναι απλά αδύνατο να κουνηθείς. Το άθλημά μας είναι πολύ σκληρό μερικές φορές».

Δημήτρης Όρλης: Είναι κρίμα για τον Lee

Την άποψη του για τον τελικό κατέθεσε στο othersportsnews.gr ένας εκ των κορυφαίων Ελλήνων παικτών στο μπάντμιντον Δημήτρης Όρλης, ο οποίος στάθηκε στην άτυχη στιγμή του Chong Wei Lee.

«Είναι κρίμα για έναν τόσο μεγάλο παίκτη να χάνει έτσι έναν τελικό. Σαφώς η νίκη του Lin είναι τεράστια, καθώς μην ξεχνάμε ότι έπαιζε με wild card σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, ωστόσο θεωρώ ότι ο Lee ήταν σε έναν ακόμα τελικό, όπως και στους Ολυμπιακούς Αγώνες, εξαιρετικά άτυχος».

Έγραψε ιστορία η Intanon!

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο απλό των γυναικών με την 18χρονη Ratchanok Intanon να επικρατεί στον τελικό της Κινέζας και «χρυσής» ολυμπιονίκη του Λονδίνου Xuerui Li με 2-1 σετ.

Η Intanon πραγματοποίησε μία επική εμφάνιση στο πρώτο σετ, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-19, πλησίασε σε 17-19 και αφού έσωσε τρία game points, τελικά κατάφερε να πάρει το σετ με 22-20!

Στο δεύτερο σετ η Li απάντησε επικρατώντας δύσκολα με 21-18, ενώ στο τρίτο η Intanon πήρε ασφαλές προβάδισμα από την αρχή το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος κερδίζοντας με 21-14 και με 2-1 σετ κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο. Παράλληλα η αθλήτρια από την Ταϊλάνδη έγραψε ιστορία στο θεσμό αφού είναι η νεαρότερη παίκτρια που κατακτά Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

«Αύριο είναι η γιορτή της μητέρας στην Ταϊλάνδη, αλλά και τα γενέθλια της Βασίλισσας. Αφιερώνω τη νίκη αυτή τόσο στη μητέρα μου, όσο και στη Βασίλισσα», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα η Intanon, η οποία συμπλήρωσε ότι έχει την ανάγκη να ξεκουραστεί από τη μεγαλύτερη και δυσκολότερη αναμέτρηση που έδωσε μέχρι τώρα στη σύντομη καριέρα της.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ήταν η πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια που αθλήτρια της Κίνας στο μπάντμιντον έχασε σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος! Η προηγούμενη φορά ήταν το 1999 με νικήτρια την Camilla Martin (Δανία) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κοπεγχάγης.

Στη δεύτερη θέση οι Δανοί

Σαν να μην πέρασε μια μέρα για τους Δανούς Mathias Boe/Carsten Mogensen οι οποίοι είχαν την ευκαιρία σε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για να φτάσουν, επιτέλους σε ένα χρυσό μετάλλιο.

Ωστόσο ούτε αυτή τη φορά ήρθε και έτσι όπως και στο Λονδίνο, έτσι και στην Guangzhou έμειναν στη δεύτερη θέση. Νικητές αυτή τη φορά στο διπλό ανδρών ήταν οι Mohammad Ahsan/Hendra Setiawan (Ινδονησία) οι οποίοι ήταν καλύτεροι και άξιζαν να πάρουν τη νίκη με 2-0 σετ. Στο πρώτο σετ οι Ινδονήσιοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 11-6 και 13-9 και με ένα σερί 8-4 κατάφεραν κλείσουν το σετ επικρατώντας με 21-13.

Καλύτερο το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ για τους Δανούς που προηγήθηκαν με 5-3, όμως στη συνέχεια το ζευγάρι από την Ινδονησία πέρασε μπροστά με 13-12. Boe και Mogensen δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, φτάνοντας μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ καθώς προηγήθηκαν με 20-18.

Ashan και Setiawan με ένα μικρό σερί 3-0 έφτασαν σε match point (21-20), όμως ένα λάθος του πρώτου χάρισε τον πόντο στους Δανούς (21-21), ο οποίος ήταν και ο τελευταίος καθώς με 23-21 οι Ινδονήσιοι πήραν το σετ και τη νίκη με 2-0 κατακτώντας τον τίτλο.

Ο…φυσιολογικός τελικός

Στο διπλό των γυναικών Xiaoli Wang/Yang Yu επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και με 2-1 σετ πήραν ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. Αντίπαλες ήταν οι Hye Won Eom/Ye Na Jang (Κορέα) οι οποίες μπόρεσαν να φανούν μόνο στο δεύτερο σετ όπου και ισοφάρισαν σε 1-1 επικρατώντας με 21-18. Στο πρώτο οι Κινέζες ήταν εξαιρετικές νικώντας με 21-14, όπως και στο τρίτο όπου άνοιξαν τη διαφορά του σκορ από νωρίς επικρατώντας με 21-8.

Ακόμα μία ήττα για την Κίνα

Μετά από την Xuerui Li η Κίνα έχασε σε έναν ακόμη τελικό, κάτι που από μόνο του είναι μεγάλη έκπληξη. Στον τελικό του μικτού το ζευγάρι από την Ινδονησία Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir κατάφεραν να επικρατήσουν των Cheng Xu/Jin Ma (νούμερο ένα στον κόσμο) με 2-1 σετ.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για το ζευγάρι από την Ινδονησία καθώς πήρε από την αρχή διαφορά στο σκορ και την κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος επικρατώντας με 21-13. Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και έτσι Xu και Ma ισοφάρισαν σε 1-1 κερδίζοντας με 21-16. Στο τρίτο έγινε μια πραγματική μάχη με το ζευγάρι από την Ινδονησία να επικρατεί με 22-20 κατακτώντας την πρώτη θέση σε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.