Ο Leuris Pupo έκανε την έκπληξη στο πιστόλι ταχείας βολής 25μ.

Τη μεγαλύτερη διάκριση στην καριέρα του γνώρισε ο Leuris Pupo χαρίζοντας στη χώρα του το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο πιστόλι ταχείας βολής 25μ.

Ο Pupo στον τελικό είχε 34/40 βολές επικρατώντας του Ινδού Vijay Kumar ο οποίος είχε αντίστοιχα 30/40. Η πιο… πρόσφατη επιτυχία του Κουβανού ήταν το 1998 όπου και είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στη σειρά του Παγκοσμίου κυπέλλου στο Μπουένος Άιρες. Στις προηγούμενες τρεις ολυμπιάδες που είχε αγωνιστεί το καλύτερο πλασάρισμά του ήταν η έβδομη θέση.

«Δεν  μπορώ ακόμα να το πιστέψω, αλλά είναι πραγματικότητα», δήλωσε. «Αυτή είναι μία μεγάλη νύχτα για μένα, αλλά και για όλους του Κουβανούς».

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Κινέζος Dind Feng έχοντας 27/40 βολές.

«Πρώτη σκέψη το χάλκινο»

Ο «χρυσός» ολυμπιονίκης όσο περνούσε η ώρα άρχιζε να πιστεύει πιο πολύ στην πρώτη θέση, αν και ο στόχος του ήταν το χάλκινο μετάλλιο!

«Είχα πολλά πράγματα στο μυαλό μου» τόνισε. «Η πρώτη σκέψη μού ήταν το χάλκινο μετάλλιο, όσο όμως ο αγώνας προχωρούσε τότε άρχισα να πιστεύω ότι μπορώ να νικήσω».

Ο 34χρονος μπήκε στον τελικό ως τρίτος πίσω από το Ρώσο Alexei Klimov ο οποίος στον προκριματικό συγκέντρωσε 592 βαθμούς κάνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ!

Ωστόσο η επίδοση αυτή δεν έδωσε το αναμενόμενο πλεονέκτημα στο Ρώσο, καθώς σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς των Ολυμπιακών Αγώνων οι έξι σκοπευτές του τελικού ξεκίνησαν από το μηδέν με τον καθέναν από αυτούς να ρίχνουν πέντε βολές μέσα σε τέσσερα δευτερόλεπτα.

Πριν από τον τελικό ο Klimov είχε δηλώσει ότι «αισθάνομαι λίγο νευρικός. Με τους νέους κανονισμούς θα πρέπει να ξεκινήσω και πάλι από την αρχή».

Η νευρικότητα του παγκόσμιου πρωταθλητή βγήκε στον τελικό καθώς έχασε επτά, συνολικά, βολές στις πρώτες έξι προσπάθειες μένοντας εκτός διεκδίκησης του χρυσού μεταλλίου. Το συνολικό σκορ του στον τελικό ήταν 23/30 βολές.

Εκτός τελικού μεγάλα ονόματα

Αναμφίβολα ήταν ένας αγώνας που έκρυβε πολλές εκπλήξεις. Πρώτη και μεγαλύτερη ο αποκλεισμός από την προημιτελική φάση του Γερμανού Ralf Schurmann, ο οποίος στην έκτη ολυμπιάδα του δεν κατάφερε να πάρει κάποιο μετάλλιο.

Είχαν προηγηθεί τρία χρυσά και δύο ασημένια (από τους Ολυμπιακούς της Σεούλ) και φυσικά αμέτρητα χρυσά σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Ωστόσο στον προκριματικό συγκέντρωσε 577 βαθμούς μένοντας στην 16η θέση.

Έκπληξη νούμερο δύο η εμφάνιση του «χάλκινου» ολυμπιονίκη του Πεκίνου Christian Reitz (Γερμανία), ο οποίος μπήκε δύσκολα στην εξάδα του τελικού (μόλις έκτος) κερδίζοντας στις λεπτομέρειες τον Τσέχο Martin Podhrasky με τον οποίο είχαν την ίδια βαθμολογία (583).

Η άσχημη μέρα συνεχίστηκε και στον τελικό όπου δεν κατάφερε να περάσει ούτε την πρώτη φάση και με 13/25 βολές κατέλαβε την έκτη και τελευταία θέση.

Εκτός τελικού έμεινε και ο Αμερικάνος Keith Sanderson (κάτοχος του ολυμπιακού ρεκόρ)ο οποίος κατέλαβε την 14η θέση με 578 βαθμούς. Θυμίζουμε ότι ο Sanderson ήταν πρώτος στα προκριματικά του Πεκίνου, ενώ στον τελικό είχε καταλάβει την πέμπτη θέση.

Χρυσό μετά από 24 χρόνια…

Χρειάστηκε να περάσουν έξι ολυμπιάδες για να μπορέσει ο Sergei Martynov να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο τουφέκι πρηνηδόν 50μ.

Ο 44χρονος έγινε ο δεύτερος σκοπευτής στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που συγκεντρώνει 600 βαθμούς , στην προκριματική φάση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με συνολική βαθμολογία 705.5 καταρρίπτοντας το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει ο Γερμανός Christian Klees πριν από 12 χρόνια.

«Είμαι πολύ περήφανος τόσο για το χρυσό μετάλλιο και φυσικά για το παγκόσμιο ρεκόρ», δήλωσε ο Λευκορώσος εμφανώς ανακουφισμένος από την εξέλιξη του αγώνα.

Η πρώτη συμμετοχή του Martynov σε Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν το 1988 (Σεούλ) όπου αγωνίστηκε στο αεροβόλο τουφέκι 10μ., ενώ από το 1996 και μετά πήρε μέρος σε όλες τις διοργανώσεις στο τουφέκι πρηνηδόν 50μ., έχοντας κατακτήσει δύο χάλκινα μετάλλια (2000, 2004), ωστόσο στο Πεκίνο κατέλαβε την όγδοη θέση.

«Θεωρώ ότι κάποτε θα συνέβαινε. Στο Σύδνεϋ, αλλά και την Αθήνα έφτασα πολύ κοντά στο χρυσό μετάλλιο, αλλά δεν κατάφερα. Μπορεί στην αρχή του αγώνα να ένιωθα περίεργα, αλλά τελικά πέτυχα το στόχο μου».

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βέλγος Lionel Cox που έμεινε πίσω από τον Martynov 4.3 βαθμούς (701.2), πραγματοποιώντας με εξαιρετική εμφάνιση χαρίζοντας το πρώτο μετάλλιο στη χώρα του στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Σε πολύ μικρή απόσταση από τον Cox (μόλις 0.2 βαθμούς) βρέθηκε ο Σλοβένος Rajmond Debevec. Ο «χρυσός» ολυμπιονίκης του 2000, είχε πάρει την ίδια θέση και στο προκριματικό με 596 βαθμούς, ενώ στον τελικό έκανε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση, μετά από τον Martynov, με 105.0 βαθμούς που ήταν ικανοί για του δώσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Σε κακή μέρα τα φαβορί

Εκτός τελικού βρέθηκε το νούμερο δύο του κόσμου ο Κινέζος Wang Weiyi συγκεντρώνοντας στον προκριματικό 591 βαθμούς καταλαμβάνοντας την 28η θέση, ενώ και το νούμερο τρία ο Ιταλός Marco de Nicolo είχε 589 βαθμούς και περιορίστηκε στην 36η  θέση.

Ο κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στο Πεκίνο ο Ουκρανός Artur Ayavazyan έμεινε κι αυτό μακριά από τον καλό του εαυτό καταλαμβάνοντας την 21η θέση στον προκριματικό με 593 βαθμούς.