Οι Toronto Maple Leafs σημείωσαν τη νίκη της ημέρας στην πρεμιέρα του NHL

Ένα τέτοιο πρωτάθλημα δεν θα μπορούσε να είχε καλύτερο ξεκίνημα. Αναμφίβολα την παράσταση «έκλεψαν» οι φιλοξενούμενοι, αφού από τα τρία παιχνίδια επικράτησαν στα δύο. Στο μεγάλο ντέρμπι οι Toronto Maples Leafs έκαναν μεγάλο παιχνίδι επικρατώντας μέσα στην έδρα των Canadiens, ενώ και οι Winnipeg Jets «άλωσαν» την έδρα των Oilers. Οι Washington Capitals λίγο έλειψαν να κάνουν το τρία στα τρία, αλλά οι «καρδιά» των πρωταθλητών και το κατάμεστο United Centre δεν επέτρεψαν να γίνει κάτι τέτοιο με τους Blackhawks να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Montreal Canadiens –Toronto Maple Leafs 3-4 (Report)

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν χάσει ήδη από μια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. O Lupul (TOR), κατάφερε μέσα σε ένα λεπτό να κερδίσει δυο αποβολές για την ομάδα του με τους Eller και Plekanec (MON) να αφήνουν τους Canadiens με δύο παίκτες λιγότερους.

Την ευκαιρία αυτή δεν άφησαν να πάει ανεκμετάλλευτη οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι έκαναν το 0-1 στο8’με σκόρερ τον van Riemsdyk, έπειτα από την ασίστ του Kessel. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει για τους Candiens, με τον Eller να επιστρέφει, μετά από τη δίλεπτη αποβολή, ισοφαρίζοντας σε 1-1 έπειτα από την ασίστ του Diaz.

Οι Montreal, μετά την ισοφάριση, συνέχιζαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους δημιουργώντας κινδύνους μπροστά από την εστία του Reimer. Ο καλύτερος παίκτης τους μέχρι εκείνη της στιγμή, Eller έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια από τη δεξιά πλευρά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Gallagher δίνοντάς του ένα εύκολο γκολ για να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως και η πρώτη. Με τους Montreal να μένουν με παίκτη λιγότερο μετά από την αποβολή του Briere (MON) γεγονός που πήγε να εκμεταλλευτεί και πάλι η ομάδα των Maple Leafs, αλλά αυτή τη φορά ο Price με διπλή επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Κάτι που όμως δεν έγινε και με τον Phaneuf ο οποίος μετά από την πολύ ωραία ενέργεια του Kardi, κατάφερε  να νικήσει τον Price διαμορφώνοντας το 2-2. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του 20λεπτου ο Markov έκανε τραγικό λάθος λίγο πιο πάνω από τη μεσαία γραμμή, τη στιγμή που η ομάδα του πίεζε, καθώς έπαιζε με παίκτη παραπάνω (αποβολή του van Riemsdyk), με αποτέλεσμα να επωφεληθεί ο Bozak ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-3 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν στην αρχή την πρωτοβουλία χάνοντας δυο σημαντικές ευκαιρίες, όμως οι Maple Leafs κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά των τερμάτων, καθώς μετά από μια κόντρα βγήκαν στην επίθεση με τον Bodie να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Raymond ο οποίος έκανε το 4-2.

Τα πράγματα είχαν δυσκολέψει αρκετά για τους Candiens οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, ειδικά στον επιθετικό τομέα. Ωστόσο μετά από τη λάθος συνεννόηση των Gardiner και McClement ο Eller έκλεψε το puck και με μια πολύ ωραία προσπάθεια κατάφερε να μειώσει με 4-3 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Parros (MON), ο οποίος έπεσε στον πάγο με το σαγόνι χάνοντας προσωρινά τις αισθήσεις του. Ο άτυχος παίκτης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για προληπτικές εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν κάτι το σοβαρό.

Πραγματικοί πρωταθλητές

Στο κατάμεστο United Centre οι Chicago Blackhawks υποδέχθηκαν τους Washington Capital. Η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή με πολλές εκδηλώσεις πριν από την αναμέτρηση, την επίσημη απονομή του πρωταθλήματος με τους παίκτες των Blackhawks να σηκώνει ένας-ένας το τρόπαιο και φυσικά το νέο λάβαρο του γηπέδου για το πέμπτο Stanley Cup στην ιστορία του συλλόγου.

Η γιορτινή ατμόσφαιρα έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Joel Quenneville οι οποίοι προηγήθηκαν με τον Boling ύστερα από την ασιστ του Kruger μόλις στο5’της πρώτης περιόδου. Ωστόσο η απάντηση ήρθε επτά λεπτά αργότερα με τον Ovechkin να εκμεταλλεύεται τον παίκτη παραπάνω και να φτάνει στην ισοφάριση. Στο11’όμως ο Kane έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πρωταθλητές, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο μπροστά στο σκορ.

Στο10’της δεύτερης περιόδου οι Capital έφτασαν και πάλι στην ισοφάριση με τον Grabovski, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Seabrook με πολύ ωραίο τρόπο έκανε το 3-2 για τους Blackhawks, οι οποίοι συνέχιζαν να πιέζουν μέχρι το τέλος της περιόδου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Grabovski (WSH) «χτύπησε» και πάλι στην αρχή της περιόδου (πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό), πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο της ομάδας του η οποία ισοφάρισε σε 3-3. Ο Grabovski όμως δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο6’έκανε χατ-τρικ δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 3-4.

Από εκεί και πέρα οι Chicago έδειξαν για πιο λόγο είναι πρωταθλητές, καθώς ξεκίνησαν την αντεπίθεση, χάνοντας παράλληλα απίστευτες ευκαιρίες. Όμως δυο  λεπτά μετά το γκολ των Capitals, ο Saad έφερε το ματς στα ίσια, βάζοντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι της νίκης και έξι λεπτά πριν από το φινάλε ο Oduya, έπειτα από ασιστ του Saad έδωσε το προβάδισμα στους Blackhawks με 5-4.  Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Hossa, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην πρώτη νίκη της σεζόν για την ομάδα του.

Πέρασαν από το Edmonton οι Jets

Την πρώτη νίκη στη σεζόν πανηγύρισαν οι Winnipeg Jets, οι οποίο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-2 τελικά κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα επικρατώντας με 5-4 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 3΄με τον Gadzdic έπειτα από την ασιστ του Acton. Η απάντηση ήρθε ένα λεπτό αργότερα από τους Winnipeg με ένα power play γκολ (είναι το τέρμα που επιτυγχάνεται με παίκτη ή παίκτες παραπάνω) από τον Scheifele. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και έτσι στο17’ο Little έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1. Ωστόσο δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Gordon κατάφερε να ισοφαρίσει για τους Oilers κάνοντας το 2-2.

Οι Edmonton μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με το γκολ του Hemsky (4’) πήραν το προβάδισμα με 3-2. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο8’ο Joensuu έδωσε δύο γκολ προβάδισμα στην ομάδα του μετά από ένα ακόμα power play γκολ, ύστερα από πολύ ωραία μεταβίβαση του Eberle. Το δεύτερο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τους Jets να μειώνουν σε 4-3 με σκόρερ τον Frolik, μετά από την ωραία μεταβίβαση του Bogosian.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους που μπόρεσαν να περιορίσουν τα επιθετικά ατού των Oilers, ενώ παράλληλα έβγαιναν επικίνδυνα στην επίθεση. Σε μια από αυτές τις περιπτώσεις κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 4-4 με τον Trouba να ανοίγει λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ στο 15’ο Frolik με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 4-5.