Ξιφασκία – #Torun2016: Συντήρηση δυνάμεων και εκπλήξεις στην Πολωνία

Τόρουν, Πολωνία— Με αρκετές εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν τα ατομικά και στα τρία όπλα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας που διεξήχθη στο Τόρουν της Πολωνίας. Αυτό ήταν και το τελευταίο μεγάλο γεγονός πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο με αρκετούς ξιφομάχους να κρατούν κλειστά τα χαρτιά τους δείχνοντας ένα πιο συντηρητικό πρόσωπο.

Σπάθη

H μεγάλη έκπληξη στο τουρνουά ήρθε από τον Γερμανό Benedikt Wagner, ο οποίος στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ο Γερμανός, που πριν από λίγες ημέρες έκλεισε έκλεισε τα 26 του χρόνια, έκανε το πρώτο μεγάλο «μπαμ» στο τουρνουά επικρατώντας του Γάλλου Maxence Lambert με 15/8, ενώ στη συνέχεια κέρδισε ένα ακόμα μεγάλο όνομα τον Ιταλό Diego Occhiuzzi με 15/10. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τον έμπειρο Λευκορώσο Aliaksandr Buikevich με τον 42χρονο αριστερόχειρα να γνωρίζει την ήττα με 15/13.

Στα ημιτελικά ο Wagner πήρε μια μεγάλη νίκη, σε έναν αγώνα «θρίλερ» κόντρα στον Ρώσο Kamil Ibragimov με 15/14, ενώ στον τελικό κατάφερε να επικρατήσει του 33χρονου Γάλλου Vincent Anstett με 15/13 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

«Για μένα είναι μια τεράστια επιτυχία», δήλωσε ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης στη σπάθη. «Αντιμετώπισα σπουδαίους αντιπάλους όμως παρέμεινα συγκεντρωμένος στο στόχο μου, αν και μερικές φορές ήμουν τυχερός. Είμαι πολύ χαρούμενος για χρυσό μετάλλιο».

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Vincett Anstett, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ρώσο Kamil Ibragimov και στον συμπατριώτη του και 11 φορές πρωταθλητή Ευρώπης (ατομικό-ομαδικό), Alexey Yakimenko.

Ξίφος ασκήσεως

Αναμφίβολα το μεγάλο όνομα και φαβορί δεν ήταν άλλο από τον Ιταλό Andrea Cassara τον δύο φορές «χρυσό» ολυμπιονίκη (Αθήνα, Λονδίνο), αλλά και τον κάτοχο του ευρωπαϊκού τίτλου.

Όμως όπως και στη σπάθη έτσι και σε αυτό το όπλο τα φαβορί δεν προχώρησαν με τον Ρώσο Timur Safin να κάνει την έκπληξη ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Ο 23χρονος από την Τασκένδη και κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν (2014), ξεκίνησε την πορεία του προς την κορυφή επικρατώντας στον πρώτο γύρο του Γερμανού Alexander Kahl με 15/12.

Ο Safin στον επόμενο γύρο επικράτησε του συμπατριώτη του Artur Akhmatkhuzin με 15/9, ενώ αμέσως μετά έκανε την έκπληξη κερδίζοντας τον Γάλλο Jean-Paul Tony-Helissey με 15/8 παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Εκεί συνάντησε έναν ακόμη Γάλλο, με τον οποίον είχε μοιραστεί το τρίτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο του Καζάν, Enzo Lefort, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες με 15/14.

Κι ενώ στο πάνω μέρος του ταμπλό γινόταν «σφαγή» με τους Andrea Cassara και Giorgio Avola να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα, ο Safin συνέχιζε την ξέφρενη πορεία του επικρατώντας στον ημιτελικό του Γερμανού Andre Sanita με 15/12.

Ο τελικός κόντρα στον τρίτο Γάλλο που βρήκε μπροστά του ο Ρώσος, τον Erwan Le Pechoux, ήταν και ο σχετικά πιο εύκολος με τον Safin να μην αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα παίρνοντας τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο με 15/9.

O τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (ομαδικό), Pechoux, πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Ιταλός Giorgio Avola και ο Γερμανός Andre Sanita μοιράστηκαν την τρίτη θέση.

Ξίφος μονομαχίας

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Yannick Borel. Ο εκδηλωτικός ύψους 196 εκατοστών Γάλλος ήταν απλά εξαιρετικός πατώντας στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης. Αφού πέρασε bye στον δεύτερο γύρο, ο Borel επικράτησε σχετικά εύκολα του Νορβηγού Fredick Backer με 15/9, ενώ αμέσως μετά σημείωσε την πιο μεγάλη νίκη του επικρατώντας του Ρώσου κι ενός εκ των φαβορί, Sergey Khodos με το ίδιο σκορ (15/9).

Στα προημιτελικά βρέθηκε απέναντι σε μια ευχάριστη έκπληξη, τον Δανό Fredrik von Der Osten τον οποίον και κέρδισε με 15/10. Έχοντας εξασφαλίσει το μετάλλιο, ο Γάλλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ξεπερνώντας και το εμπόδιο του Ουκρανού Bohdan Nikishyn, στην πιο εύκολη νίκη του Γάλλου στο τουρνουά, με 15/8.

Στον τελικό ο Borel συνάντησε τον Ελβετό και δύο φορές πρωταθλητή Ευρώπης (ομαδικό), Max Heinzer, με τον Γάλλο να φτάνει στη νίκη με 15/12 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε και ο συμπατριώτης του Borel, Jean-Michel Lucenay, αλλά και ο Ουκρανός Bohdan Nikishyn.