Ξιφασκία – Novosjolov και Shin A-lam οι νικητές στο ξίφος μονομαχίας στη Βουδαπέστη

Ο Novosjolov, δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, νίκησε τον Γάλλο Iván Trevejo στον τελικό των ανδρών. Ο 34χρονος «χάλκινος» ολυμπιονίκης του 1996 στην Atlanta, νίκησε τον Ελβετό Benjamin Steffen με 15/10 στα ημιτελικά έχοντας περάσει από τα προημιτελικά με νίκη 15/12 επί του Νοτιοκορεάτη Jung Jin-sun. Όντας 21ος στο Qatar Grand Prix το Δεκέμβριο, ο Novosjolov επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στον τελικό, όπου νίκησε τον Trevejo με 15/6.

Ο Steffen και ο Τσέχος Pavel Pitra μοιράστηκαν την 3η θέση. Ο Ιταλός Enrico Garozzo κατετάγη 5ος, ενώ ο Νοτιοκορεάτης Jinsun Jung πήρε την 6η θέση και ο Τσέχος Jiri Beran την 7η. Ο Ιταλός Gabriele Cimini, ο Γάλλος Gautheir Grumier και ο Νοτιοκορεάτης Kyoungdoo Park βρέθηκαν στην πρώτη δεκάδα με την 8η, 9η και 10η θέση αντίστοιχα.

Στον τελικό των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Shin A-lam από τη Νότια Κορέα η οποία νίκησε τη Ρουμάνα Ana Maria Brânză. Η Brânză, η οποία πήρε το ασημένιο μετάλλιο το 2008 στο Πεκίνο, είχε νικήσει στα ημιτελικά με 14/13 τη Ρωσίδα Tatyana Andryushina.

Η Ρουμάνα, ωστόσο δεν είχε απαντήσεις απέναντι στη Νοτιοκορεάτισσα, την Shin A-lam, η οποία επικράτησε στον τελικό με 9/5, αν και η 2η θέση που πήρε η Brânză ήταν καλύτερη από την 5η που εξασφάλισε στο Qatar Grand Prix του περασμένου Δεκεμβρίου.

Η Andryushina και η επίσης Ρωσίδα Tatiana Logunova πήραν τα χάλκινα μετάλλια στη Βουδαπέστη. Η 5η θέση πήγε στην Κινέζα Yujie Sun, η 6η στη Βραζιλιάνα Nathalie Moellhausen και η 7η στην Πολωνή Magdalena Piekarska. Στην πρώτη δεκάδα βρέθηκε και η Γαλλίδα Coraline Vitalis (8η), η Emese Szasz από την Ουγγαρία (9η) και η Εσθονή Erika Kirpu (10η).

Το επόμενο Grand Prix του ξίφους μονομαχίας θα διεξαχθεί στο Rio de Janeiro το διάστημα 22-24 Μαϊου.