Ξιφασκία – FECH 2015: Πανδαισία ξιφασκίας με ιταλικό χρώμα…

Το μεγαλείο το ξιφασκίας! Το Montreaux Music & Convention Centre έζησε μεγάλες στιγμές κατά τη διάρκεια του ατομικού και συνεχίζει μέχρι τις 11 Ιουνίου, όπου θα πέσει η αυλαία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με την ολοκλήρωση του ομαδικού. Μεγάλες εμφανίσεις, εκπλήξεις, απογοητεύσεις, αλλά πάνω από όλα ξιφασκία υψηλού επιπέδου. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο ατομικό, ήταν οι ξιφομάχοι της Ιταλίας, οι οποίοι μάζεψαν 7 μετάλλια και στα τρία όπλα, ενώ από κοντά ήταν και οι Ρώσοι που είχαν 6.

Το βάθρο στο ξίφος ασκήσεως είχε ιταλικό χρώμα, καθώς και στα τρία σκαλιά είδαμε ιταλικές φόρμες και μια ισπανική. Μεγάλος νικητής ήταν ο Andrea Cassara. Ο Ιταλός με τα δύο χρυσά ολυμπιακά μετάλλια, αλλά και τα 3 χρυσά σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ήταν απολαυστικός, κερδίζοντας στα προημιτελικά τον Ρώσο Dmitry Rigin με 15/9, ενώ ακολούθησε η νίκη του απέναντι στον Ισπανό Carlos Llavador με 15/10.Ο Ιταλός έφτασε στο χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας τον συμπατριώτη του Daniele Garozzo με 15/11.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι από τους τέσσερις ξιφομάχους που ανέβηκαν στο βάθρο οι τρεις ήταν αριστερόχειρες, με μοναδική εξαίρεση τον Garozzo, ο οποίος έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός βάθρου τον περσινό κάτοχο του τίτλο τον Βρετανό James-Andrew Davis επικρατώντας με 15/8.

Το ξίφος μονομαχίας ήταν γαλλική υπόθεση. Ο 21χρονος Gauthier Grumier στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης για πρώτη φορά στην καριέρα του (σε ατομικό επίπεδο) απογοητεύοντας τους θεατές του Το Montreaux Music & Convention Centre που έκαναν τα πάντα για να βοηθήσουν τον Ελβετό Max Heinzer να πατήσει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μετά το χάλκινο που είχε πάρει πέρσι στο Στρασβούργο.

Ωστόσο, ο Γάλλος μετά την πολύ δύσκολη νίκη του, στον ημιτελικό απέναντι στον Ρώσο Pavel Sukhov (15/14), επικράτησε του Ελβετού με 15/12. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Pavel Sukhov, αλλά και ο βετεράνος κι ένα από τα πολύ σημαντικά πρόσωπα στην παγκόσμια ξιφασκία ο 38χρονος Gabor Boczko, ο οποίος έχασε δύσκολα στον ημιτελικό από τον Heinzer με 15/14.

Στη σπάθη είχαμε αρκετές εκπλήξεις. Είδαμε τον Ούγγρο Aron Szilagyi να κάνει απίστευτα πράγματα θυμίζοντας τις εκπληκτικές εμφανίσεις που είχε σημειώσει στην ολυμπιάδα του Λονδίνου, όπου και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ο Ούγγρος δεν είχε κανένα πρόβλημα στα προημιτελικά ξεπερνώντας το εμπόδιο του Γάλλου Vincent Anstett με 15/7, ενώ στον ημιτελικό πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας του μεγάλου Ρώσου των 11 χρυσών μεταλλίων σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (6 ομαδικό, 5 ατομικό) και περσινού πρωταθλητή Ευρώπης, Aleksey Yakimenko με 15/13. Ο τελικός ήταν εξίσου συναρπαστικός κόντρα στον πάντα επικίνδυνο Γερμανό των 190 εκατοστών Max Hartung, με τον Szilagyi να επικρατεί με 15/11.

Η…(E)lisa και οι άλλες

Στις γυναίκες και στο ξίφος ασκήσεως παρακολουθήσαμε μια ακόμη…παράσταση από την Ιταλίδα Elisa Di Francisca. Η 32χρονη με τη νίκη της στον τελικό απέναντι στην Ρωσίδα Larisa Korobeynikova με 15/13 κατάφερε να γράψει ιστορία καθώς αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έχοντας ξεκινήσει από το 2013 από το Ζάγκρεμπ, συνέχισε πέρσι στο Στρασβούργο και ολοκλήρωσε το…χατ-τρικ φέτος στην Ελβετία.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αντίπαλός της στον τελικό Larisa Korobeynikova, ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσαν στο λαιμό τους η Aida Mohamed (Ουγγαρία) και η παγκόσμια πρωταθλήτρια του Καζάν πέρσι, η Ιταλίδα Arianna Errigo. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η 39χρονη Mohamed επέστρεψε στα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά από 17 χρόνια!

Στο ξίφος μονομαχίας τα πράγματα άλλαξαν. Αυτή τη φορά η Ρωσία πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Ιταλία έμεινε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η Ρωσίδα Violetta Kolobova στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην καριέρα της μετά τη νίκη της στον τελικό επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Rossela Fiamingo με 15/12.

Την τετράδα του βάθρου συμπλήρωσαν δύο αριστερόχειρες. Ο λόγος για την Ρουμάνα Simona Pop, αλλά και για την 32χρονη Emese Szasz (Ουγγαρία), οι οποίες ηττήθηκαν στα ημιτελικά από τις Fiamingo και Szasz με 15/9 και 15/10 αντίστοιχα.

Η Ρωσία κατέκτησε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο αυτή τη φορά στη σπάθη χάρη στο απόλυτο φαβορί της κατηγορίας την Sofiya Velikaya, η οποία πρόσθεσε ακόμη ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στην πλούσια συλλογή της. Η 30χρονη μετράει πλέον 7 χρυσά μετάλλια (4 ομαδικό, 3 ατομικό), ενώ έχει στεφθεί και 5 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια (3 ομαδικό, 2 ατομικό).

Η νίκη στον τελικό ωστόσο, δεν ήταν εύκολη υπόθεση καθώς η Γαλλίδα Charlotte Lembach την κοίταξε στα μάτια, αλλά δεν άντεξε την πίεση στο τέλος χάνοντας με 15/14. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Ιταλίδα Rossella Gregorio, η οποία ηττήθηκε από την Lempach στον ημιτελικό με 15/14, αλλά και η Ουκρανή Olena Voronina που ηττήθηκε στις «4» από την μετέπειτα κάτοχο Velikaya με 15/9.

Εξαιρετική εμφάνιση από Βάχλα, άτυχος ο Τσουρούτας

Στη φάση των «32» σταμάτησαν τα όνειρα και οι φιλοδοξίες της Βάσως Βουγιούκα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε από την Γαλλίδα Lempach με 15/14 γνωρίζοντας τον αποκλεισμό. Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές στην Ελβετία ξεχώρισε η εμφάνιση της Ζωής Βάχλας που κατέλαβε την 24η θέση, ενώ στους ομίλους έμειναν οι Γιώργος Τσουρούτας, Νίκος Κοντοχριστόπουλος και Μαρίνα Παΐζη.

Η Βάσω Βουγιούκα ξεκίνησε δυνατά στον όμιλο, όπου σημείωσε μόνο νίκες. Πέρασε κατευθείαν στη φάση των «32» με την Γαλλίδα Lempach να αποτελεί την πρώτη αντίπαλο. Η πρωταθλήτριά μας, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό με 15/14 με αποτέλεσμα να καταλάβει την 17η θέση.

Η Ζωή Βάχλα έδειξε για μία ακόμη φορά το πλούσιο ταλέντο της καταλαμβάνοντας στην 24η θέση. Στον όμιλο σημείωσε 4 νίκες και 2 ήττες, ενώ στη φάση των «32» γνώρισε την ήττα από την Ρωσίδα Ekaterina Dyachenko με 15/6.

Ο Γιώργος Τσουρούτας στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε στον δεύτερο αγώνα του με τον Πολωνό Jakub Ocinski, σε μια αναμέτρηση στην οποία προηγήθηκε με 4/0, αλλά ηττήθηκε με 5/4, καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο, με το μέγεθος της ζημιάς να εκτιμάται με την επιστροφή του στην Αθήνα, όπου και θα υποβληθεί σε μαγνητική.

Η Μαρίνα Παΐζη αγωνίστηκε στο δεύτερο γκρουπ και με μία νίκη και τέσσερις ήττες δεν κατάφερε να προκριθεί και κατέλαβε την 46η θέση.

Τέλος, ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος (ξίφος ασκήσεως) με μόλις μία νίκη στον όμιλο δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ και περιορίστηκε στην 61η θέση.