Μπάντμιντον – Yonex Open Japan: Έγραψε ιστορία η Okuhara, έκπληξη από Δανία…

Του Ανδρέα Τέντα
andreastentas@yahoo.gr

Διπλό μικτό

Οι τελικοί στο ιαπωνικό όπεν ξεκίνησαν με το διπλό μικτό προκειμένου να διευκολυνθούν Zhang και Pedersen που έπαιζαν τόσο στο διπλό ανδρών, όσο και στο διπλό γυναικών.

Το κινέζικο δίδυμο Zhang/Zhao επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-17. Ωστόσο, Nielsen και Pedersen ανέβασαν την απόδοση τους, στο δεύτερο σετ και χωρίς να χάσουν το προβάδισμα στο σκορ το κατέκτησαν με 21-18.

Στο τρίτο σετ το ζευγάρι από τη Δανία προηγήθηκε με 11-7 φτάνοντας, αμέσως μετά τη διαφορά στο 16-9 και κάνοντας λίγο αργότερα το 19-14. Όμως το δίδυμο Zhang/Zhao πήρε έξι συνεχόμενους πόντους φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη με 19-20! Το θρίλερ συνεχίστηκε με το ζευγάρι από τη Δανία να ισοφαρίζει αρχικά σε 20-20 και 21-21, λίγο αργότερο, για να πάρει τελικά το παιχνίδι και τον τίτλο με 23-21 σε ένα παιχνίδι που κράτησε 1 ώρα και 20 λεπτά!

Απλό γυναικών

Η προϊστορία έδειχνε Nozomi Okuhara, αφού η παίκτρια από την Ιαπωνία είχε 4 νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις κόντρα στην Akane Yamaguchi, η οποία φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο σετ χάνοντας δύσκολα με 21-18.

Το δεύτερο σετ η Nozomi Okuhara δεν συνάντησε καμία δυσκολία και επικράτησε με 21-12, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο σε τουρνουά super series στην καριέρα της γράφοντας ιστορία.

Απλό ανδρών

Στη προηγούμενη φετινή τους αναμέτρηση στην Αυστραλία ο Victor Axelsen είχε βγει νικητής απέναντι στον Lin Dan στο τρίτο σετ. Στο τρίτο σετ κρίθηκε και αυτός ο τελικός που μας κράτησε σε αγωνία για 1 ώρα και 18 λεπτά.

Ο Victor Axelsen μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 11-7 στο διάλειμμα. Ο Κινέζος ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 14-14 και έκλεισε το σετ 19-21.

Η αρχή του δευτέρου σετ βρήκε τους αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ 11-10, ωστόσο ο Victor Axelsen έδειξε πιο αποφασισμένος, περιόρισε τα λάθη του και το έκανε δικό του με 21-16.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία ο Δανός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ 6-2 και 11-3 στο διάλειμμα του τρίτου σετ. Ο πολύπειρος Lin Dan βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 13-13.

Μέχρι το τέλος κανένας δεν μπορούσε να πάρει διαφορά, αλλά η παγκόσμια κλάση του Κινέζου μίλησε στο τέλος, κατακτώντας το σετ 21-19, επιστρέφοντας στους τίτλους μετά από μεγάλο διάστημα.

Διπλό γυναικών

Οι Κινέζες Zhao/Zhong δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του πρώτου σετ και το κατέκτησαν με 21-12. Οι Δανές Pedersen/Juhl ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 16-12. Ωστόσο, οι Κινέζες πήραν εννέα σερί πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 21-16.

Διπλό ανδρών

Όπως και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τον Αύγουστο, έτσι και σήμερα οι Κορεάτες Lee/Yoo κέρδισαν τους Κινέζους Fu/Zhang, σε ένα τελικό για γερά νεύρα, που κράτησε 1 ώρα και 10 λεπτά.

Στο πρώτο σετ οι Κορεάτες προηγούνταν συνέχεια στο σκορ, αλλά δυσκολεύτηκαν να το κλείσουν με 21-19. Οι Lee/Yoo συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό επικρατώντας και στο δεύτερο «μαραθώνιο» σετ το οποίο και κέρδισαν με 29-27 μετά από εννέα match points!