Μπάντμιντον – Yonex All England Open: Μεγάλος νικητής ο Chen σε έναν τελικό διαφήμιση

Του Ανδρέα Τέντα
andreastentas@yahoo.gr

Στο μικτό διπλό, στον πρώτο χρονικά τελικό, το κινέζικο ζευγάρι Zang/Zao δεν βρήκε αντίσταση από τους περσινούς πρωταθλητές Ahmand/ Natsir που παραδόθηκαν από την αρχή στις «άγριες» διαθέσεις των αντιπάλων τους, καθώς δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τους Κινέζους σε κανένα σημείο του τελικού.

Έμειναν πίσω στο σκορ από νωρίς, οι επιθέσεις τους μπλοκαριζόταν και στο φιλέ κυριαρχούσε η Zao, που είχε απλώσει ένα…Σινικό τείχος, με το τελικό 21-10,21-10 να έρχεται φυσιολογικά. Το ζευγάρι από την Ινδονησία είχε κάποια ελαφρυντικά. Ελλιπής προετοιμασία, για μεγάλο διάστημα δεν έπαιζαν σαν συμπαίκτες, δύο πολύ δυνατά ματς χθες και προχθές, σίγουρα μεγάλη κούραση, αλλά το δίδυμο από την Κίνα απλά είναι το νο1 του κόσμου και το απέδειξαν πολύ πειστικά και μέσα στο γήπεδο.

Ισπανική….υποχώρηση από την Nehwal

Η Ινδή νο3 του ταμπλό Nehwal έδειξε πειθαρχία και σοβαρότητα στο πρώτο σετ. Η Ισπανίδα Marin προηγήθηκε 0-1 και 1-2, αλλά μετά έμεινε πολύ πίσω με το σκορ να φτάνει στο 11-8 με τη διαφορά να αυξάνει συνεχώς υπέρ της Ινδής, η οποία προηγήθηκε 20-12.

Η Marin όμως δεν έχασε, τη μαχητικότητά της. Με υψωμένη τη δεξιά γροθιά και πανηγυρίζοντας πάντα τους πόντους που κέρδιζε, κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0, κάτι που δεν ήταν αρκετό χάνοντας τελικά με 21-16.

Η Ινδή έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο σετ και γρήγορα προηγήθηκε 6-1. Η αριστερόχειρας Ισπανίδα αντεπιτέθηκε άμεσα και μείωσε σε 6-5. Η Nehwal έφτασε προηγούμενη στο διάλειμμα 11-9.

Οι θεατές απολάμβαναν μια εκπληκτική μάχη με πολλά ράλι και δυο παθιασμένες παίκτριες που τα έδιναν όλα για την διεκδίκηση της νίκης.

Με τρεις συνεχόμενους πόντους η Marin πέρασε μπροστά. Η Ινδή ισοφάρισε 13-13, αλλά δύο χτυπήματα που βγήκαν έξω έδωσαν ψυχολογία στην Marin που άνοιξε την διαφορά κερδίζοντας 4 πόντους στη σειρά κάνοντας το 17-13, ενώ στη συνέχεια η Ισπανίδα κατέκτησε δίκαια το σετ 21-14.

Εντυπωσιακή Marin προηγήθηκε με 6-2 και 11-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ 6-2. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια έδειχνε πολύ φρέσκια, έβγαζε άμυνες και με σωστές επιλογές στην επίθεση φάνταζε ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί. Η Ινδή κολλημένη στους 4 πόντους δεν μπορούσε να αντιδράσει με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο νούμερο (15-4) για να κατακτήσει λίγο αργότερα το σετ, αλλά και το παιχνίδι με 21-7!

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια απέδειξε ότι είναι φτιαγμένη για τα μεγάλα παιχνίδια γεγονός που υποχρέωσε τους θεατές που βρέθηκαν στο Barclaycard Arena να την αποθεώσουν με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα.

Αυτό είναι το μπάτμιντον!

Στο απλό ανδρών ο Jorgensen μπήκε δυνατά στην αρχή του τελικού και προηγήθηκε 5-2. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Long Chen, βρήκε γρήγορα τα πατήματά του, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (7-7), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 11-10.

Από εκεί και πέρα ο Δανός, με ένα ξέσπασμα, πήρε έξι πόντους στη σειρά και έφτασε στο 17-12 παίζοντας εξαιρετικό μπάτμιντον και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 21-15.

Ο Long Chen ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ βγάζοντας φοβερές άμυνες βρισκόμενος μπροστά στο σκορ με 6-4. Ο Jorgensen ισοφάρισε 8-8 με εκπληκτικές επιθέσεις που ξεσήκωσαν αγγλικό κοινό, το οποίο είχε δείξει από το πρώτο σετ την προτίμηση του. Ο Κινέζος, ωστόσο προηγήθηκε, όπως και στο πρώτο σετ με 11-10, ενώ συνέχισε να κρατά το προβάδισμα έστω και δύσκολα (17-15). Πάρα πολλά ράλι, ποιοτικά χτυπήματα, υπερθέαμα! Ο Long Chen βρέθηκε με 4 game points 20-16, κλείνοντας το σετ με 21-17 και παράλληλα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Αναμφίβολα ήταν ένα από τα παιχνίδια που κανείς δεν θέλει να τελειώσει!

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε τον έλεγχο του τρίτου σετ και προηγήθηκε με 6-2. Ο Δανός πλησίασε 7-5, αλλά ο Long Chen ξέφυγε πάλι στο σκορ κάνοντας το 11-6. Πλέον είχε χτίσει μια καλή διαφορά 5 πόντων, που δύσκολα θα έχανε. Ο Jorgensen, από την άλλη, είχε να ανεβεί ένα Γολγοθά. Τα καρφιά του Κινέζου που σημάδευαν τις γραμμές και οι ασύλληπτες άμυνες του έδωσαν διαφορά 7 πόντων, 14-7.

Η ψυχολογία του Δανού έπεφτε, καθώς έβλεπε τα χτυπήματα του να μη βρίσκουν στόχο και με πολύ κόπο έπαιρνε πόντους. Νταμπλ σκορ 16-8 και ο Κινέζος ήθελε άλλους 5 πόντους για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στο 17-11 ο Jorgensen με ένα «φτωχό» χτύπημα στο νετ έκανε το έργο του ακόμα πιο δύσκολο και ο παγκόσμιος πρωταθλητής σύντομα έφτασε σε match point. Χρειάστηκε το hawk eye για να πανηγυρίσει ένα πόντο ο Jorgensen και να μειώσει με τους θεατές να συνεχίζουν να εμψύχωναν τον Δανό.

Ένας τυχερός πόντος που τον έκρινε το φιλέ, έδωσε την νίκη στον Κινέζο παγκόσμιο πρωταθλητή με 21-15, με τους δύο αντιπάλους να φεύγουν από το court αγκαλιασμένοι και χαμογελαστοί μετά από ένα τόσο όμορφο παιχνίδι.

Είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα τελικό αντάξιο της φήμης των δύο κορυφαίων παικτών στον πλανήτη. Ο Ευρωπαίος Jorgensen έφτασε πολύ κοντά στην πηγή, αλλά δεν τα κατάφερε, χάνοντας από τον νούμερο 1 στον κόσμο.

Κανένα πρόβλημα για Yixin/ Yuating

Ο τελικός στο διπλό γυναικών είχε σειρά. Εκεί είδαμε τέσσερις Κινέζες να διεκδικούν τη νίκη. Τα δύο ζευγάρια ήταν κοντά στο σκορ 3-3, όμως κάπου εκεί οι Yixin/ Yuating πήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 11-6. Οι Κινέζες συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά των 5 πόντων 15-10, κλείνοντας νικηφόρα το πρώτο σετ με 21-14.

Το δεύτερο σετ δεν είχε καμία διαφορά με το πρώτο. Οι Xaoli/Yang τις προηγούμενες μέρες έδειξαν διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Στο σημερινό τελικό δεν μπόρεσαν να μπουν στο πνεύμα του παιχνιδιού. Στην αρχή του τα ζευγάρια ήταν και πάλι ισόπαλα με 3-3. Yixin/ Yuating πάτησαν και πάλι «γκάζι» παίρνοντας το προβάδισμα αρχικά με 7-4, αλλά και 11-8 για να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 14-8. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί και τελείωσε ακριβώς με το ίδιο σκορ όπως και το πρώτο σετ 21-14.

Αυτή τη φορά…Δανία

Τελευταίος τελικός ήταν το διπλό ανδρών. Ακόμα μια μάχη ανάμεσα σε Δανία και Κίνα. Πρώτο σετ πολύ αμφίρροπο, με τα δύο ζευγάρια να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (4-4, 8-8, 9-9, 10-10), αλλά το διάλειμμα να βρίσκει τους Haifeng/Νan προηγούμενους με 11-10. Νέα ισοπαλία 13-13. Σε εκείνο το σημείο οι Βοe/Mogensen πήραν μια μικρή διαφορά που τελικά τους βοήθησε για να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 21-17.

Πόντο –πόντο πήγαινε και το δεύτερο σετ στην αρχή, μέχρι το 6-6. Οι Κινέζοι ανέβασαν λίγο την απόδοση τους και στο διάλειμμα προηγήθηκαν 11-8. Οι Δανοί πίεσαν για να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν (12-11). Ισοφάρισαν και πάλι 13-13, αλλά οι Κινέζοι με δύο συνεχόμενους πόντους πέρασαν μπροστά με 15-13 , 17-15 και 18-16.

Οι Βοe/Mogensen πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18 με το παιχνίδι να γίνεται δραματικό. Όμως ένα λάθος χτύπημα του Βοe τους έφερε πίσω στο σκορ 19-18. Με δύο συνεχόμενους πόντους το δανέζικο ζευγάρι έφτασε σε match point. Οι Kινέζοι όμως θα επιμείνουν ισοφαρίζοντας σε 20-20. Η άμυνα του Zang ήταν άουτ και οι Δανοί είχαν ακόμα μια ευκαιρία. Αυτή τη φορά μετά από λάθος ντράιβ του Zang που έστειλε το φτερό στο φιλέ χάρισε το σετ και τη νίκη στους Δανούς με 22-20!

Αναμφίβολα παρακολουθήσαμε μεγάλους αγώνες αυτές τις έξι μέρες από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου που πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στην Barclaycard Arena.

Τελειώνοντας και αφού ευχαριστήσω τον Θανάση Σταθόπουλο και το OSN, που αγκαλιάζει το άθλημα της αντιπτέρισης, να σας ενημερώσουμε ότι την Πέμπτη 12.03 ξεκινά στην Ρουμανία στην πόλη Τιμισοάρα, το ρουμανικό διεθνές όπεν 2015 με ελληνικές συμμετοχές.

Στο αγώνισμα του απλού ανδρών (προκριματική φάση), ο Σταμάτης Τσιγκιρδάκης θα αντιμετωπίσει τον αξιόλογο Κροάτη Zvonimir Hoelbling. Ο Γιώργος Γάλβας έχει πολύ δύσκολη κλήρωση, καθώς θα αντιμετωπίσει τον Πολωνό Mateusz. Άτυχος στην κλήρωση και ο Παναγιώτης Σκαρλάτος που θα αγωνιστεί κόντρα στο νο8 του ταμπλό τον Ολλανδό Justin Teeuwen.

Την καλύτερη, θεωρητικά, κλήρωση είχε ο Πέτρος Τέντας όμως ένας τραυματισμός του στο 1ο Πανελλήνιο όπεν, πριν από μια βδομάδα, θα του στερήσει το δικαίωμα για πρόκριση. Αργά το απόγευμα θα αγωνιστεί η Ειρήνη Τέντα διεκδικώντας ένα εισητήριο για το κυρίως ταμπλό. Την Παρασκευή (κυρίως ταμπλό) ρίχνεται στη μάχη η Ιωάννα Καρκαντζιά που θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Tomalova.

Στο διπλό ανδρών οι Γάλβας –Σκαρλάτος έχουν καλή κλήρωση με τους Σέρβους Kalicanin/ Petrovic και με πολύ προσοχή «φλερτάρουν» με την 8αδα.

Στο διπλό μικτό τα αδέρφια Τέντα επηρεασμένα από τον τραυματισμό του Πέτρου λογικά, δεν θα βρίσκονται στη καλύτερη κατάσταση και θα αρκεστούν στην συλλογή εμπειριών.

Ελληνική εκπροσώπηση θα υπάρχει και από πλευράς διαιτησίας, καθώς στη Ρουμανία θα βρεθεί και ο Έλληνας διαιτητής Αβραάμ Σαχπατζίδης. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ελληνική διαιτησία είναι κομμάτι της οικογένειας του αθλήματος και οι Έλληνες διαιτητές απο τους καλύτερους.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το συγκεκριμένο διεθνές όπεν γίνεται με το υπό δοκιμή σύστημα των 11 πόντων στα τρία νικηφόρα σετ. Από την πλευρά μου θα βρίσκομαι μαζί με τους Έλληνες αθλητές στην Τιμισοάρα και μέσω του OSN θα σας μεταφέρω όλη τη δράση.

Φυσικά η δράση του μπάτμιντον συνεχίζεται και στη χώρα μας καθώς  αυτό το Σαββατοκύριακο 14-15.03 στον Πύργο ηλείας διεξάγεται το πανελλήνιο πρωτάθλημα U15 και U19 και την Κυριακή 22.03 Σχολικό Πρωτάθλημα στη Λειβαδιά.