Μπάντμιντον – Sudirman Cup: Νέα νίκη για τη Μαλαισία

Του Ανδρέα Τέντα
andreastentas@yahoo.gr

Στο διπλό ανδρών οι Goh/Tan έκαναν, με εύκολο τρόπο το 1-0 για τη Μαλαισία. Η Saina Nehwal αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, σώζοντας 3 σετ πόιντ, ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1.

Ωστόσο, ο Lee Chong Wei, στο πιο δύσκολο παιχνίδι, ξεδίπλωσε στο κορτ όλο το μεγαλείο του. Η νίκη απέναντι στον Srikanth Kidambi ήρθε δίκαια με τον Μαλαισιανό σταρ να αποθεώνεται από τους Κινέζους θεατές.

Το διπλό γυναικών ήταν ντέρμπι και ολοκληρώθηκε σε μία ώρα, με την Ινδία να χρειάζεται τρία σετ για να ισοφαρίσει σε 2-2. Όλα κρίθηκαν στο μικτό, με τους ζευγάρι από τη Μαλαισία, Chan/Goh, να στέλνουν την ομάδα τους στην επόμενη φάση, με συνολικό σκορ 3-2.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η μεγάλη νίκη των Γερμανών που κέρδισαν 3-2 την Ταϊλάνδη και πλέον θέλουν μια ήττα της Ταϊλάνδης, από το μεγάλο φαβορί την Κίνα για να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Από τους Γερμανούς την παράσταση «έκλεψαν» οι Mark Zwiebler και Michael Fuchs. Ο πρώτος επικράτησε στα τρία σετ του Saensomboonsuk, ενώ ο Michael Fuchs επικράτησε τόσο στο διπλό ανδρών, όσο και στο διπλό μικτό προσφέροντας τα μέγιστα για μια ιστορική νίκη.

Η Κινεζική Ταϊπέι κέρδισε 4-1 τη Ρωσία, χάνοντας μόνο το διπλό μικτό. Το διπλό γυναικών χάθηκε οριακά για τους Ρώσους στο τρίτο σετ, ενώ και οι Ivanov- Sosonov πάλεψαν στο διπλό ανδρών, αλλά δεν κατάφεραν να αντέξουν την πίεση των αντιπάλων τους.

Από τη μεριά της η Αγγλία γνώρισε και δεύτερη ήττα, μετά από αυτήν στην πρεμιέρα από τη Δανία, χάνοντας από την Ινδονησία αυτή τη φορά με 3-2.

Στη δεύτερη κατηγορία η Σιγκαπούρη επικράτησε του Καναδά με 3-2, ενώ στην τρίτη η Τσεχία κέρδισε την Αυστρία με 4-1, η Τουρκία «λύγισε» τη Ν. Αφρική επικρατώντας με 3-2, ενώ Βιετνάμ και Αυστραλία προχώρησαν με νίκες απέναντι σε Ελβετία και Ιταλία αντίστοιχα κερδίζοντας με το ίδιο σκορ (4-1). Τέλος για την τέταρτη κατηγορία η Ισλανδία ήταν η μεγάλη νικήτρια επικρατώντας της Νιγηρίας με 3-2.