Μπάντμιντον – #EC16: Χωρίς νίκη, αλλά με πολλά οφέλη η ελληνική αποστολή

La Roche-sur-Yon, Γαλλία– Η πολυπόθητη νίκη σε ένα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από ελληνικές ρακέτες δεν ήρθε στη Γαλλία. Παναγιώτης Σκαρλάτος, Γιώργος Γάλβας, Πέτρος και Ειρήνη Τέντα τα έδωσαν όλα μένοντας ωστόσο, εκτός διοργάνωσης χωρίς νίκη.

Και οι τέσσερις είχαν αναφέρει σε δηλώσεις τους πριν από την αναχώρησή τους στο OSN, ότι τίποτα δεν είναι εύκολο όταν αγωνίζεσαι στη μεγαλύτερη διοργάνωση της Ευρώπης με όλα τα μεγάλα ονόματα, αλλά και κόντρα σε παίκτες όπου παίζουν μπάντμιντον κάτω από νορμάλ συνθήκες.

Έχουν προπονητές, εγκαταστάσεις, αγωνίζονται σε μεγάλα τουρνουά και έχουν βάλει το άθλημα στην καθημερινότητά τους. Αυτά είναι γνωστά και δεν χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης. Όλα τα παιδιά ήξεραν τι θα αντιμετωπίσουν και το είχαν δηλώσει.

Από την άλλη, σε μια δεύτερη ανάγνωση των αποτελεσμάτων, βλέπουμε ότι παρά τα «κενά», όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλό μπάντμιντον δείχνοντας ότι τα βήματα είναι μεν αργά, αλλά είναι προς τα εμπρός…

Έτρεξαν, πάλεψαν, έκαναν λάθη, αλλά έδειξαν ότι μπορούν. Άξιοι εκπρόσωποι της χώρας μας. Δεν έφεραν τη νίκη, αλλά όπως αναφέραμε και πιο πάνω όταν αγωνίζεσαι με τόσες ελλείψεις στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διοργάνωση τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα.

Η ελληνική πρεμιέρα…

Οι πρώτοι που ρίχτηκαν στη μάχη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από ελληνικής πλευράς ήταν τα αδέλφια Πέτρος και Ειρήνη Τέντα. Αντίπαλοι το ζευγάρι από την Αγγλία Gregory Mairs και Jenny Moore.

Το ελληνικό ζευγάρι ξεκίνησε αρκετά καλά. Κοντά στο σκορ στην αρχή με τους Mairs/Moore να παίρνουν προβάδισμα με 3-2. Γρήγορα πόδια από τον Τέντα, αυτοσυγκέντρωση από την Ειρήνη Τέντα και το ελληνικό ζευγάρι μέχρι σε ένα σημείο πήγαινε σύμφωνα με το σχέδιο…

Ωστόσο, λίγο αργότερα άρχισαν τα λάθη από την ελληνική πλευρά. Το αρκετά πιο έμπειρο ζευγάρι από την Αγγλία, τα εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ αρχικά με 7-3, το οποίο στη συνέχεια έγινε 13-4 με το πρώτο σετ να ολοκληρώνεται με 21-4.

Πέτρος και Ειρήνη Τέντα, προσπάθησαν να αφήσουν πίσω τους το πρώτο σετ, κάτι που φάνηκε να γίνεται στην αρχή του δεύτερου. Έμειναν πίσω με 3-1, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3.

Οι Άγγλοι έκαναν ένα μικρό σερί 3-0 παίρνοντας προβάδισμα με 6-3, το οποίο και διεύρυναν σε 10-5 κυρίως από τα πολλά ελληνικά λάθη. Αυτό ήταν και το πιο καθοριστικό σημείο του σετ, με το ελληνικό δίδυμο να συνεχίζει τα λάθη και το αγγλικό να τα εκμεταλλεύεται και με ένα 11-0 πήραν το σετ με 21-5.

Μπορούσαν Σκαρλάτος και Γάλβας…

Παναγιώτης Σκαρλάτος και Γιώργος Γάλβας αντιμετώπισαν τους Αυστριακούς Dominik Stipsits και Roman Zirwald. Ένα ζευγάρι βατό για τους Έλληνες παίκτες, αλλά με περισσότερους αγώνες στα πόδια τους.

Το ελληνικό δίδυμο πήρε προβάδισμα στο σκορ με 3-2, με τους Αυστριακούς να περνάει μπροστά στο σκορ με 6-3. Σκαρλάτος και Γάλβας κατάφεραν να μείνουν κοντά στους αντιπάλους τους (9-6, 11-7), ωστόσο με ένα 4-0 Stipsits και Zirnwald ξέφυγαν με 14-7 για να ολοκληρώσουν το σετ με 21-12.

Στο δεύτερο σετ οι Έλληνες παίκτες μπορεί να μην βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όμως ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι τα 2/3 του σετ, καθώς δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν.

Το πιο κρίσιμο σημείο του σετ ήταν τη στιγμή που οι Αυστριακοί έκαναν το «εύθραυστο» 15-11, 18-11 για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 21-13 και να πάρουν παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Τέντα άγχωσε την Vainio

Στο απλό γυναικών η Ειρήνη Τέντα, βρέθηκε αντιμέτωπη κόντρα στην Φινλανδή, Nanna Vainio, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου, με την Ελληνίδα παίκτρια να έχει περάσει bye από τον πρώτο γύρο.

Στο πρώτο σετ η Τέντα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το καλό της ξεκίνημα καθώς το 5-3 έγινε 16-3 με την Ελληνίδα να κάνει αρκετά λάθη δίνοντας εύκολους πόντους στη Φινλανδή, η οποία έκλεισε το σετ με 21-6.

Στο δεύτερο όμως τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα για την Vainio. Η Τέντα μπαίνει δυνατά παίρνοντας προβάδισμα με 4-1. Εξαιρετικό μπάντμιντον από την νεαρή με ωραία ράλι, γρήγορη αντίδραση και καθαρό μυαλό.

Η Vainio πέρασε μπροστά με 10-8. Εκεί ένα ακόμα μεγάλο σερί έδωσε το δικαίωμα στη Vainio να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων κάνοντας το 16-8. Όμως η Τέντα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Έξυπνα χτυπήματα, γρήγορα πόδια, αλλά και μεγάλα ράλι τις έδωσαν τέσσερις σερί πόντους μειώνοντας σε 16-12. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία «αναλαμπή» της. Η Vainio έκανε με τη σειρά της ένα 4-0 φτάνοντας στο 20-12, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 21-13 φτάνοντας στη νίκη.

Παράλληλα η Φινλανδή είναι ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι σε δηλώσεις της η Vainio τόνισε ότι η αναμέτρηση με την Ειρήνη Τέντα την άγχωσε αρκετά ειδικά στο δεύτερο σετ. «Είμαι πολύ ανακουφισμένη. Είχα αρκετό άγχος στο συγκεκριμένο παιχνίδι κάτι που φάνηκε στο δεύτερο σετ. Αισθάνομαι πολύ καλά που κατάφερα να κερδίσω την Ειρήνη» δήλωσε συγκινημένη η Vainio.

Μπορεί η μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή διοργάνωση να μην έχει πλέον ελληνική συμμετοχή, όμως οι συναρπαστικές αναμετρήσεις συνεχίζονται και το OSN θα σας μεταφέρει τις εξελίξεις και θα σας ενημερώνει για τα αποτελέσματα μέχρι την τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.