Μπάντμιντον – BWF WCH (D7): Long Chen και Carolina Marin έκαναν το repeat

Τζακάρτα, Ινδονησία– Με τους τελικούς στις πέντε κατηγορίες ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Τζακάρτα μέσα σε μια υποδειγματική ατμόσφαιρα που δείχνει γιατί το μπάτμιντον είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά αθλήματα στον κόσμο.

Για 7η συνεχόμενη ημέρα πλήθος κόσμου παρακολούθησε συναρπαστικές αναμετρήσεις, εντυπωσιακούς τελικούς, ενώ ακόμη και την τελευταία ημέρα δεν έλειψαν οι μίνι εκπλήξεις.

Αυτό που μας έμεινε ήταν η νίκη της Carolina Marin, για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην καριέρα της, με την 22χρονη αριστερόχειρα να είναι η μοναδική εκπρόσωπος από την Ευρώπη που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Επίσης δεν θα ξεχάσουμε τους πανηγυρισμούς από το κοινό που βρέθηκε στην Istoria Arena λόγω του χρυσού που κατέκτησαν οι Ινδονήσιοι Ashan/Setiawan στο διπλό των ανδρών.

Φυσικά, οι χιλιάδες των θεατών χειροκροτούσαν τον κάθε πόντο σε κάθε αγώνα κάτι το οποίο τόνιζαν όλοι οι αθλητές και όλες οι αθλήτριες στη διάρκεια του τουρνουά.

Στο απλό ανδρών ο Lee Chong Wei ξεκίνησε εντυπωσιακά, καθώς προηγήθηκε με 5-2 και 7-4, ωστόσο ο Long Chen κατάφερε να ισορροπήσει. Αρχικά ισοφάρισε σε 12-12 και από εκεί και πέρα εξαφανίστηκε κερδίζοντας το πρώτο σετ με 21-14.

Ξεκίνησε αντιστρόφως ανάλογα με το πρώτο, με τον Cheng να παίρνει το προβάδισμα με 4-1 και 8-4 για να ολοκληρώσει τη μεγάλη του νίκη με 21-7 κατακτώντας για δεύτερη σερί φορά το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Στο απλό γυναίκων η Carolina Marin απέδειξε ότι μόνο «πυροτέχνημα» δεν είναι. Η νεαρή Ισπανίδα ήρθε στο παγκόσμιο μπάτμιντον για να μείνει, καθώς μετά από έναν συναρπαστικό τελικό κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στο νούμερο 2 του ταμπλό, την Ινδή Saina Nehwal με 21-16, 21-19 μέσα σε 59 λεπτά.

Στο διπλό ανδρών έγινε ένα πραγματικός χαμός. Οι Ινδονήσιοι θεατές δημιούργησαν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα ενθαρρύνοντας όχι μόνο τους συμπατριώτες του Ashan και Setiwan, αλλά και τους εκπληκτικούς Κινέζους Liu/Qui που έφτασαν μέχρι τον τελικό κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Οι Ινδονήσιοι πήραν το πρώτο σετ με 21-17, ενώ στο δεύτερο κυριάρχησαν σε όλο το court επικρατώντας με 21-14 στον μικρότερο σε διάρκεια τελικό που κράτησε μόλις 37 λεπτά.

Στο διπλό γυναικών η Ευρώπη είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο μετά από αυτό της Marin. Οι Δανές Pedersen/Juhl είχε το ελαφρό προβάδισμα απέναντι στις Κινέζες Qing/Yunlei, το οποίο έγινε πιο σοβαρό μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ με τις Δανές να το κατακτούν με 25-23.

Στο δεύτερο οι Κινέζες κυριάρχησαν φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση με 21-8. Στο τρίτο Pedersen και Yunlei δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 21-15 χάνοντας το χρυσό μετάλλιο.

Το πρόγραμμα των τελικών ξεκίνησε με το μικτό διπλό. Στο μοναδικό «εμφύλιο» της βραδιάς το νούμερο 1 του ταμπλό και το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο επιβεβαιώθηκε με το δίδυμο Zhang/Zhao να επικρατεί του ζευγαριού Liu/Bao (νούμερο 4 του ταμπλό) με 21-17, 21-11 μέσα σε 44 λεπτά.