Μπάντμιντον – BWF Star Australian Open: Ο Cheng Long «προσγείωσε» τον Axelson

Του Ανδρέα Τέντα
andreastentas@yahoo.gr

Με πέντε μεγάλους τελικούς ολοκληρώθηκε και το φετινό Star Australian Open στο οποίο παρακολουθήσαμε αναμετρήσεις που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Πρώτος τελικός στο διπλό μικτό. Από την πρώτη μέρα των αγώνων Lee/Chau από το Χονγκ Κονγκ, είχαν να αντιμετωπίσουν μεγαθήρια.

Το ζευγάρι από το Χονγκ-Κονγκ απέκλεισε κατά σειρά το νο8 του ταμπλό, το νο3 και το νο2, με όλα τα παιχνίδια να ολοκληρώνονται στο τρίτο σετ. Στον τελικό αντιμετώπισαν το νο4, Liu/Bao, από την Κίνα.

Το πρώτο σετ κύλησε με τους αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς να σημειωθεί διαφορά μεγαλύτερης των δύο πόντων. Ισοπαλία 19-19 και το ζευγάρι από το Χονγκ Κονγκ με δύο συνεχόμενους πόντους παίρνει το σετ με 21-19 και βρίσκεται ένα βήμα πριν από ακόμα μια μεγάλη έκπληξη.

Το κινεζικό δίδυμο μπαίνει δυνατά στο δεύτερο σετ παίρνοντας το προβάδισμα με 6-2 και 11-7. Ωστόσο οι εξαιρετικοί Lee/Chau αλλάζουν το ρυθμό του παιχνιδιού και φτάνουν δύο ανάσες πριν την «παρθενική» τους κατέκτησε ενός τουρνουά super series, 19-15. Η αδυναμία να κλείσουν νικηφόρα το σετ, το οποίο κατέκτησαν οι Liu/Bao με έξι συνεχόμενους πόντους, δεν φάνηκε να τους επηρεάζει στο καθοριστικό τρίτο σετ.

Αν και το ζευγάρι από την Κίνα πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους (7-4), οι Lee/Chau ισοφάρισαν 9-9 και μάλιστα προηγήθηκαν 11-9 στο διάλειμμα. Στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 17-11 και αποφασισμένοι να πετύχουν το μεγάλο τους στόχο έκλεισαν το σετ νικηφόρα με 21-15.

Αναμφίβολα Lee και Chau έκλεψαν τις καρδιές και τα χειροκροτήματα των θεατών και ευελπιστούμε να συνεχίσουν να μας προσφέρουν ανάλογο θέαμα και στα επόμενα τουρνουά που θα συμμετάσχουν.

Ο τελικός στο διπλό γυναικών ήταν κινέζικη υπόθεση και κρίθηκε κι αυτός στα τρία σετ. Οι Ma/Tang, νο5 του ταμπλό, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-19 αφού πρώτα οι Tiang/Tian χρειάστηκε να «σβήσουν» 5 break points! Οι Tang/Tian, νο6 του ταμπλό, απάντησαν στο δεύτερο σετ κατακτώντας το, με 21-16, ενώ το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις Ma/Tang να πανηγυρίζουν τη νίκη με 22-20, σε μια αναμέτρηση που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Εντυπωσιακός Chen Long

Ο Δανός Axelsen, αναμφίβολα έκανε ένα φοβερό τουρνουά. Τελευταίο «εμπόδιο» και το πιο δύσκολο, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Chen Long. Στο πρώτο σετ ο Long έδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος αθλητής στο απλό ανδρών, αυτή τη στιγμή στον κόσμο.

Ξέφυγε στο σκορ, κυριάρχησε και δίκαια επικράτησε με 21-12. Ίδια γεύση και στην αρχή του δεύτερου σετ με τον Κινέζο να προηγείται 10-4. Ο Axelsen ξεδιπλώνει το ταλέντο του και με εκπληκτικά χτυπήματα ισοφαρίζει αρχικά σε 10-10, ενώ αμέσως μετά προηγείται με 11-10.

Από εκεί και πέρα ο Δανός δεν δίνει κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο του και κερδίζει εύκολα το σετ με 21-15. Οι δύο φιναλίστ μας πρόσφεραν μπάτμιντον υψηλού επιπέδου και στο τρίτο σετ. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε όταν ο Chen Long πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 20-16.

Ο Δανός πάλεψε, αλλά πήρε μόνο δύο πόντους με το σετ να ολοκληρώνεται 21-18 υπέρ του Chen Long. Ο Axelsen έδειξε δυνατός, δεν φοβήθηκε σε κανένα σημείο το παιχνίδι, κι αν συνεχίσει έτσι θα φτάσει σίγουρα στην κατάκτηση κάποιου μεγάλου τουρνουά, ωστόσο προς το παρόν ο Chen Long είναι ανίκητος….

Στο απλό γυναικών η παγκόσμια πρωταθλήτρια Marin απέδειξε για ακόμα μια φορά μέσα στο γήπεδο ποια είναι το «αφεντικό». Η Κινέζα Wang δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Ισπανίδας. Σχεδόν μια ώρα κράτησε ο τελικός με νικήτρια την Marin με 22-20, 21-18.

Η Ισπανίδα έπρεπε να είχε κλείσει νωρίτερα το πρώτο σετ , καθώς είχε προηγηθεί με 20-17, αλλά το κατάφερε έστω και με δυσκολία επικρατώντας με 22-20. Στο δεύτερο σετ η Ισπανίδα ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και δίκαια πανηγύρισε ακόμα μια κατάκτηση ενός τουρνουά super series.

Οι περσινοί νικητές στο διπλό ανδρών Κορεάτες νο1 του ταμπλό Lee/Yoo μπήκαν με… άγριες διαθέσεις στο κορτ. Δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στους αντιπάλους τους να του απειλήσουν στο πρώτο σετ και το έκαναν δικό τους με 21-16. Οι Κινέζοι Liu/Lu προσπάθησαν στο δεύτερο σετ να μείνουν κοντά στο σκορ. Το κατάφεραν μέχρι το 15-15. Εκεί οι Κορεάτες πάτησαν …γκάζι και με 21-17 κέρδισαν και διατήρησαν τον τίτλο τους.

Στην Τζακάρτα της Ινδονησίας σε λίγες μέρες ξεκινά το τελευταίο premier super series τουρνουά, πριν το παγκόσμιο πρωτάθλημα, που θα φιλοξενηθεί και αυτό στη Τζακάρτα. Όλοι οι μεγάλοι αθλητές ήδη ταξιδεύουν στην Ινδονησία και εμείς θα σας μεταφέρουμε όλη την αγωνιστική δράση.