Μπάντμιντον – BWF Star Australian Open: Νικητής και στον «εμφύλιο» ο Axelsen

Του Ανδρέα Τέντα
andreastentas@yahoo.gr

Στο απλό αδρών στον δανέζικο «εμφύλιο», ο Axelsen, φρόντισε να μη διαψεύσει τον χθεσινό τίτλου του άρθρου μας. Έφτασε στον τελικό επικρατώντας δικαιότατα του Jorgensen, καθώς και στα δύο σετ είχε συνέχεια την πρωτοπορία στο σκορ.

Ο Jorgensen προσπαθούσε συνέχεια να κρατηθεί κοντά στο σκορ, ωστόσο έκανε πολλά αβίαστα, για το επίπεδό του, λάθη, είδε πολλά φτερά του να μένουν στο φιλέ και η ήττα ήρθε φυσιολογικά με 21-17,21-15.

Στον τελικό ο Axelsen θα αντιμετωπίσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή Chen Long, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον συμπατριώτη του Tian. Ο Long είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή ως το τέλος και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον Tian να τον απειλήσει, παίρνοντας μόλις μια φορά προβάδισμα στο σκορ, με το Chen Long να αποδεικνύει με τις εμφανίσεις του ότι είναι ο καλύτερος παίκτης αυτή την στιγμή στον κόσμο.

Στο απλό γυναικών η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανίδα Marin δείχνει ανίκητη. Τι και αν η Κορεάτισα Sung κέρδισε χθες μετά από εκπληκτική εμφάνιση το νο1 του κόσμου Li Xuerui; Σήμερα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην καταιγιστική Ισπανίδα. Έχασε το πρώτο σετ εύκολα 21-13. Στο δεύτερο προηγήθηκε 1-0, και μετά κυνηγούσε στο σκορ την Marin. Κατάφερε να την ισοφαρίσει μόνο δύο φορές σε 6-6 και 13-13, αλλά κόλλησε εκεί.

Ξέμεινε από δυνάμεις, ίσως και από την χθεσινή της υπερπροσπάθεια, και υποκλίθηκε στο μεγαλείο της Ισπανίδας.

Η Κινέζα Wang μετά τη χθεσινή της νίκη επί της Ινδή Nehwal, σήμερα σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό. Στο πρώτο σετ η Κορεάτισα Bae επέβαλε τον ρυθμό της προηγούμενη με 11-8, 15-11, 18-14 και 19-17. Σε κείνο το σημείο η Wang ξεκίνησε την αντεπίθεση και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους…έκλεψε το σετ, με 21-17.

Το δεύτερο σετ η Κορεάτισα ξεκίνησε πάλι δυνατά προσπαθώντας να πάρει διαφορά. Κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους 5-2, αλλά η Κινέζα ισοφάρισε γρήγορα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της. Πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-10 στο διάλειμμα και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του σετ , που το κατέκτησε με 21-16. Δυνατός τελικός αύριο με δυο κορίτσια διψασμένα για την νίκη, αλλά με μια παγκόσμια πρωταθλήτρια να δείχνει ότι βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση.

Συναρπαστικούς αγώνες με πολλές συγκινήσεις μας πρόσφεραν οι ημιτελικοί του διπλού ανδρών. Οι Κορεάτες νο1 του ταμπλό Lee/Yoo δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Κινέζων Chai/Hong.

Δύο κλειστά στο σκορ σετ, με κοινό σημείο την ισοπαλία στο 18-18 και όλα να κρίνονται στους τελευταίους πόντους. Οι Κορεάτες πανηγύρισαν έξαλλα μια δύσκολη νίκη με 22-20,21-18 και θα προσπαθήσουν αύριο να υπερασπιστούν τον περσινό τους τίτλο.

Στον τελικό θα συναντήσουν ακόμα ένα ζευγάρι από την Κίνα, τους Liu/Lu, οι οποίοι χρειάστηκαν τρία σετ και μία ώρα αγώνα για να κερδίσουν τους συμπατριώτες τους Liu/Qui νο6 του ταμπλό.

Οι Liu/Qui πήραν το πρώτο σετ 21-17 έχοντας συνεχώς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Τα σετ που ακολούθησαν είχαν διαφορετική εικόνα και πρωταγωνιστές μόνο τους Liu/Lu που κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς κερδίζοντας εύκολα με 21-11 το δεύτερο και 21-13 το τρίτο σετ. Αύριο, στον τελικό, θα προσπαθήσουν να κάνουν ακόμα μια έκπληξη….. Οψόμεθα

Τα ημιτελικά στο διπλό γυναικών μας επιφύλαξαν μόνο εκπλήξεις. Το νο1 και 2 του ταμπλό αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση και θα δουν τον τελικό από τις…κερκίδες. Το νο1 του ταμπλό Γιαπωνέζες Matsutomo/Takahasi έχασαν μετά από τρία σετ από τις Κινέζες Tang/Tian.

Στο πρώτο σετ είχαμε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Η Κινέζες με πέντε συνεχόμενους πόντος έχτισαν μια διαφορά που ήταν ικανή για να κατακτήσουν και το σετ με 21-15.

Στο δεύτερο σετ τα δύο ζευγάρια ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, μέχρι το 13-13. Οι Κινέζες πήραν διαφορά πέντε πόντων 19-14 και όλα έδειχναν ότι όλα είχαν τελειώσει. Οι Γιαπωνέζες παίζοντας εκπληκτικά σε κείνο το σημείο , έδειξαν γιατί είναι το νο1 στον κόσμο και πήρα το σετ με 21-19. Στο τρίτο σετ μόνο οι Κινέζες υπήρχαν στο γήπεδο και το τελικό 21-8 τα λέει όλα.

Στον αυριανό τελικό τις περιμένουν οι συμπατριώτισσες τους Tang/Tian. Οι Κινέζες και στα δύο σετ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Οι Δανές Pedersen/Juhl δεν μπόρεσαν να αποδείξουν την αξία τους στο γήπεδο και είναι υπερήφανες μόνο για την διαφήμιση των δανέζικων…. μπισκότων στη φανέλα τους. Τελικό σκορ 21-16,21-18. Τελικός με τέσσερις γυναίκες από την Κίνα ….no bet!

Στο διπλό μικτό θέση για τον τελικό έκλεισε το κινέζικο δίδυμο Liu/Bao, καθώς επικράτησαν κόντρα στο ζευγάρι από την Κορέα Ko/Kim. Καλά διαβασμένοι οι Κινέζοι στο παιχνίδι κατάφεραν να σταματήσουν τους ορμητικούς Κορεάτες, μετά την χθεσινή τους επικράτηση επί του νο1 του ταμπλό, Κινέζων Xu/Ma.

Στο πρώτο σετ οι Liu/Bao προηγήθηκαν στο διάλειμμα 11-9 και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος του σετ, κερδίζοντας το 21-17. Στο δεύτερο σετ οι Ko/Kim προηγήθηκαν με 12-6, αλλά οι Κινέζοι ροκάνισαν την διαφορά, ισοφάρισαν 15-15 και εκεί, ουσιαστικά, καθάρισαν και το σετ, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 21-16.

Η μεγάλη έκπληξη της ημέρας προήλθε από την «παρθενική» νίκη του ζευγαριού από το Χονγκ Κονγκ Lee/Chau, απέναντι στους Ινδονήσιους νο2 Αhmad/Natsir. Θυμίζουμε ότι χθές οι Lee/Chau είχαν κάνει ακόμα μια έκπληξη κερδίζοντας τους Δανούς Nielsen/Pedersen.

Στο σημερινό ημιτελικό κέρδισαν εύκολα το πρώτο σετ 21-8. Με την ίδια ευκολία απάντησαν οι Αhmad/Natsir, κάνοντας δικό τους το δεύτερο σετ με 21-9. Στο τρίτο σετ οι Lee/Chau πήραν διαφορά από την αρχή φτάνοντας στο 13-4. Οι Ινδονήσιοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά οι αθλητές από το Χονγκ Κονγκ είχαν την ψυχολογία και έκλεισαν νικηφόρα το τρίτο σετ με 21-15. Δεύτερη κατά σειρά μεγάλη επιτυχία και φυσικά δεύτερη μεγάλη έκπληξη. Λέτε να τριτώσει το καλό αύριο;