Μπάντμιντον – BWF Star Australian Open: Ασταμάτητος ο Viktor Axelsen

Στο Ολυμπιακό κέντρο του Σίδνεϊ μεταφέρθηκε αυτή την εβδομάδα η αγωνιστική δράση. Από τον πρώτο γύρο παρακολουθήσαμε δυνατούς αγώνες που μας χάρισαν πλούσιο θέαμα, αλλά και ευχάριστες εκπλήξεις.

Στο απλό ανδρών, ο Δανός Axelsen μετά από εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε τον κορυφαίο αθλητή της 10ετίας, Κινέζο Lin Dan, αφήνοντάς τον εκτός διοργάνωσης. Ο Axelsen κέρδισε το πρώτο σετ δύσκολα με 21-19. Ο Κινέζος δεν συνάντησε καμία δυσκολία στο δεύτερο σετ επικρατώντας με 21-12.

Το διάλειμμα του τρίτου σετ βρήκε τον Lin Dan να προηγείται με 11-8. Ωστόσο ο Δανός με οκτώ αναπάντητους πόντους πήρε προβάδισμα με 16-11,και ολοκλήρωσε την έκπληξη κλείνοντας το ματς με 21-15.

Εξαιρετικός ήταν και ο Γάλλος Leverdez, ο οποίος νίκησε τον Ινδονήσιο Sugiarto με 2-1 σετ. Αντίθετα, άτυχος στάθηκε ο Δανός Vittinghus απέναντι στο Ινδό (νο4 του ταμπλό), Srikanth, καθώς στο καθοριστικό τρίτο σετ προηγήθηκε με 20-16, όμως δεν αξιοποίησε κανένα από τα τέσσερα match point και ο Srikanth, τον τιμώρησε, κερδίζοντας έξι συνεχόμενους πόντους, κλείνοντας το σετ υπέρ του με 22-20.

Ο Ινδός μπορεί να γλίτωσε την ήττα στο πρώτο παιχνίδια, αλλά στο δεύτερο δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΚινέζοTian. Έχασε με 2-1 σετ και αποκλείστηκε από την συνέχεια του τουρνουά.

Αποκλεισμών συνέχεια τόσο για το νο7 του ταμπλό Chou από την Ταϊπέι, όσο και για νο 8 τον Ιάπωνα Momota. O Chou έχασε στο τρίτο σετ από τον Άγγλο Ouseph, ενώ Momota δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και παραδόθηκε στον Wong από το Χονγκ Κονγκ.

Στο απλό γυναικών πρόωρο αποκλεισμό γνώρισαν η Ταϊλανδή Intanon, νο6 του ταμπλό και το νο4 Tai, από την Ταϊπέι.

Στο διπλό ανδρών το νο2 του ταμπλό Ινδονήσιοι Ahsan/Setiawan, αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο από τους Κορεάτες Ko/Shin, ενώ οι Μαλαίσιοι Koo/Tan, που έφτασαν στο κυρίως ταμπλό από τα προκριματικά άφησαν εκτός διοργάνωσης στο νο3 του ταμπλό Lee/Tsai από την Ταϊπέι.

Στο διπλό γυναικών είχαμε μόνο μια έκπληξη, καθώς το νο8 του ταμπλό οι Ολλανδές Muskens/Piek, έχασαν εύκολα, με 21-10,21-18 από τις Κορεάτισες Go/Yoo.

Στο διπλό μικτό «θύματα» εκπλήξεων έπεσαν το νο5 του ταμπλό Lu/Huang (Κίνα) και το νο8 Jordan/Susanto από την Ινδονησία. Το ζευγάρι από την Κίνα έχασε μετά από μια συναρπαστική μάχη, που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά, στο τρίτο σετ, από τους Κορεάτες Choi/Eom 21-71, 21-23, 21-19. Στο τρίτο σετ γνώρισαν το αποκλεισμό και οι Ινδονήσιοι, από τους Lee/Chau, από το Χονγκ Κονγκ, με 21-19, 10-21, 21-8.

Προημιτελική φάση

Στο απλό ανδρών ο πρώτος χρονικά προημιτελικός είχε έναν πρωταγωνιστή. Αυτός ήταν ο Κινέζος Tian που κέρδισε πολύ εύκολα τον Άγγλο Ouseph με 21-9,21-12.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Chen Long σφράγισε το εισιτήριο για τον αυριανό ημιτελικό επικρατώντας του Wong από το Χονγκ Κονγκ, με 21-14,21-13. Οι δύο Κινέζοι θα βρεθούν αντιμέτωποι στον αυριανό ημιτελικό.

Δανέζικο χρώμα θα έχει ο δεύτερος αυριανός ημιτελικός, καθώς οι κορυφαίοι Ευρωπαίοι, αυτή τη στιγμή Jorgensen και Axelsen θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους. Τρία σετ και 46 λεπτά χρειάστηκε ο Δανός Jorgensen για να κερδίσει τον Κινέζο Wang. Ο Jorgensen προηγήθηκε 6-3 στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-16, ωστόσο με μια εντυπωσιακή αντεπίθεση κατέκτησε το σετ με 21-18.

Ο Wang κυριάρχησε στην αρχή του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 14-7. Στη συνέχεια άντεξε την επίθεση του Δανού, που είχε ισοφαρίσει 16-16 και με 5 συνεχόμενους πόντους, το κατέκτησε με 21-16. Ο Jorgensen ήταν «καταιγιστικός» στο τρίτο σετ, και το τελικό 21-8 δεν χρίζει μεγάλης ανάλυσης.

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο Δανός Axelsen με 21-19,21-15 απέναντι στον Ponsana, από την Ταϊλάνδη. Δείγμα του μεγάλου άγχους του η απώλεια των 6 πόντων διαφοράς που είχε στο πρώτο σετ (13-7). Ο Ponsana το εκμεταλλεύτηκε και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προηγήθηκε με 17-19.

Ο Δανός «ξύπνησε» και με 4 διαδοχικούς πόντους έκλεισε το σετ με 21-19. Ο Δανός, ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 11-3 στο διάλειμμα. Αυτή τη φορά όμως διαχειρίστηκε καλύτερα τα λάθη του και την πίεση που του ασκήθηκε και φτάνοντας στην νίκη με 21-15

Στο απλό γυναικών η Ινδή Nehwal δεν τα κατάφερε απέναντι στην Κινέζα Wang, νο5 του ταμπλό. H Ινδή σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Κινέζα και έχασε δίκαια με 21-15, 21-13.

Μία ώρα παιχνιδιού χρειάστηκε η Κορεάτισα Bae για να κάμψει την αντίσταση της εξαιρετικής Καναδής Li. H Bae κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ 21-8, αλλά η Καναδή εντυπωσίασε στο δεύτερο σετ και το κατέκτησε με 21-18. Το τρίτο σετ είχε πρωταγωνίστρια την Κορεάτισα Bae, με 21-10 πήρε την νίκη και την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κινέζα Wang.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανίδα Marin, αντιμετώπισε την Κινέζα Wang νο8 του ταμπλό. Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Marin δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της και καθάρισε γρήγορα το σετ με 21-7.

Στο δεύτερο σετ η Κινέζα πήρε τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε στο διάλειμμα 11-3 και 15-9 στη συνέχεια. Σε εκείνο το σημείο η παγκόσμια πρωταθλήτρια άρχισε την αντεπίθεση. Ισοφάρισε 15-15 και με την ψυχολογία υπέρ της έκλεισε νικηφόρα το σετ με 21-18.

Η έκπληξη ήρθε στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό. Το μεγάλο όνομα της διοργάνωσης το νο1 του κόσμου και του ταμπλό Li Xuerui γνώρισε την ήττα από την Κορεάτισα Sung. Η Κορεάτισα έπαιξε εκπληκτικά στο πρώτο σετ κερδίζοντας το με 21-17. Η Li Xuerui δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο δεύτερο σετ και με 21-10 ισοφάρισε. Στο τρίτο σετ η Sung πήρε το προβάδισμα από την αρχή, κράτησε την ψυχραιμία της και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 21-17, όπου αύριο θα συναντήσει στον ημιτελικό την Ισπανίδα Marin.

Στο διπλό ανδρών ο αυριανός πρώτος ημιτελικός θα έχει δύο ζευγάρια από την Κίνα, με τους Liu/Qui να αντιμετωπίζουν τους Liu/Lu. Οι Liu/Qui απέκλεισαν πολύ εύκολα τους Koo/Tan από την Μαλαισία, με 21-11,21-9, ενώ οι Liu/Lu δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Κορεάτες Ko/Shin, κερδίζοντας με 21-16,21-13.

Θέση στον αυριανό ημιτελικό έκλεισε ένα ακόμη ζευγάρι από την Κίνα. Οι Chai/Hong, απέκλεισαν τους συμπατριώτες τους, Fu/Zang. Το πρώτο σετ πήραν οι Fu/Zang με 24-22, μετά από μία συναρπαστική μάχη με τα δύο ζευγάρια να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο σετ είχε διαφορετική εικόνα. Οι Chai/Hong πήραν διαφορά από την αρχή και το έκαναν εύκολα δικό τους με σκορ 21-16. Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο με συνεχής εναλλαγή στο σκορ. Στο 13-13 οι Chai/Hong πήραν τρείς συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκαν 16-13, αλλά και 18-14, βάζοντας ουσιαστικά τα θεμέλια της νίκης, που ήρθε με 21-16.

Το άλλο εισιτήριο για τον αυριανό ημιτελικό το πήραν πολύ εύκολα οι κορεάτες νο1 του ταμπλό Lee/Yoo, οι οποίοι κέρδισαν πιο εύκολα, από ότι αναμενόταν τους Ιάπωνες Endo/Hayakawa,νο5 του ταμπλό με 21-10,21-16.

Στο διπλό γυναικών οι Κινέζες Ma/Tang, κέρδισαν εύκολα τις Γιαπωνέζες Kakiiwa/Maeda, με 21-13,21-10. Οι Δανές Pedersen/Juhl,νο2 του ταμπλό,δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν τις Γιαπωνέζες Matsumo/Naito, με 21-14,21-17 και στον αυριανό ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τις Κινέζες Ma/Tang.

Το νο1 του ταμπλό Γιαπωνέζες Matsutomo/Takahasi αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στις Κορεάτισες Go/Yoo, καθως έχασαν οριακά το πρώτο σετ με 22-24, αλλά επικράτησαν στα δύο επόμενα 21-12 και 21-18. Το παιχνίδι κράτησε 1 ώρα και 30 λεπτά και πλέον οι Κορεάτισες θα βρουν μπροστά τους τις Tang/Tian. Οι Κινέζες, νο6 του ταμπλό, μετά από εξαιρετική εμφάνιση, απέκλεισαν το νο4 του ταμπλό, τις Ινδονήσιες Mahesvari/Polii, με 21-18,21-16, μετά από μία ώρα παιχνιδιού.

Στο διπλό μικτό το ζευγάρι από το Χονγκ Κονγκ Lee/Chau έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός το δίδυμο απο τη Δανία Nielsen/Pedersen σε έναν αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 10 λεπτά.

Το πρώτο σετ το κέρδισαν σχετικά εύκολα οι Lee/Chau με 21-16. Το ζευγάρι από τη Δανία κέρδισε εύκολα με 21-13 το δεύτερο, ενώ στο τρίτο σετ οι Lee/Chau είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, καθώς προηγήθηκαν με 19-15, αλλά οι Nielsen/Pedersen δεν εγκατέλειψαν και ισοφάρισαν 19-19, ωστόσο το ζευγάρι από το Χονγκ Κονγκ ολοκλήρωσε την έκπληξη επικρατώντας με 21-19 και αύριο θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τους Αhmad/Natsir.

Οι Ινδονήσιοι νο2 του ταμπλό έκανα επίδειξη δύναμης απέναντι στο ζεύγος Adcock, με το ζευγάρι από την Αγγλία και νο6 του ταμπλό να χάνει δίκαια με 21-9,21-12. Μεγαλύτερη έκπληξη ήταν ο αποκλεισμός του νο1 του ταμπλό, Κινέζων Xu/Ma. Με ψυχή το Κορεάτικο δίδυμο Κο/Kim νο7 του ταμπλό, κέρδισε το πρώτο σετ με 27-25.

Το δεύτερο σετ, χάθηκε οριακά με 19-21, ενώ στο τρίτο σετ αν και έχανε 14-10, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση φτάνοντας στην ανατροπή αλλά και σε μια μεγάλη νίκη με 21-16, που πανηγυρίστηκε ανάλογα.

Στον αυριανό ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν ακόμα ένα ζευγάρι από την κίνα, τους Liu/Bao. Το νο4 του ταμπλό κέρδισε εύκολα, σε 37 λεπτά με 21-15,21-13 το δίδυμο από την Κορέα Choi/Eom.