Μπάντμιντον – BWF Australian Open: Εκπλήξεις στα διπλά…

Σίδνεϊ, Αυστραλία— Με αρκετές εκπλήξεις, ειδικά στα διπλά, ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του Australian Open στο τελευταίο μεγάλο ραντεβού πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η πιο σημαντική έκπληξη έγινε στο διπλό μικτό με το νούμερο 1 του ταμπλό από την Ινδονησία Ahmad/Natsir να γνωρίζει την ήττα από το δίδυμο της Δανίας Rsmussen/Fruegaard με 21-12, 18-21, 21-15 μένοντας εκτός διοργάνωσης από τον πρώτο γύρο για δεύτερο συνεχόμενο τουρνουά.

Στην ίδια κατηγορία, το ζευγάρι Chris και Gabrielle Adcock πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στο δίδυμο από την Κορέα Choi/Chae από το οποίο βρέθηκε πίσω στα σετ, αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι φτάνοντας σε μια πολύ δύσκολη πρόκριση (11-21, 21-18, 22-20).

Αντίθετα εύκολη πρόκριση για τον δεύτερο γύρο πήρε το νούμερο 2 του ταμπλό Fischer Nielsen/Pedersen (Δανία) οι οποίοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα στον Δανό Kasper Antonsen και την Αυστραλή Gronya Somerville τους οποίους και κέρδισαν με 21-10, 21-16.

Στο διπλό ανδρών οι Κινέζοι Chai/Hong (νούμερο 3 του ταμπλό) δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν την αντίσταση των εξαιρετικών Chen/Wang (Κινέζικη Ταϊπέι) μένοντας εκτός από τον πρώτο γύρο.

Κανένα πρόβλημα για το νούμερο 1 του ταμπλό, τους Ινδονήσιους Ahsan/Setiawan να φτάνουν άνετα στη νίκη με 21-9, 21-8 απέναντι στους Αυστραλούς Kurniawan/Lim, ενώ οι νούμερο 2 του ταμπλό Fu/Zhang, αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ τελικά κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση με 21-17, 21-8 απέναντι στους Ιάπωνες Kamura/Sonoda.

Αντίθετα στο διπλό γυναικών δεν υπήρξαν εκπλήξεις με τα οκτώ πρώτα ζευγάρια του ταμπλό να παίρνουν την πρόκριση απευθείας στον δεύτερο γύρο. Ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια για τον πρώτο γύρο ήταν αυτό μεταξύ των Supajirakul/Taerattanachai (Ταϊλάνδη) και τις Αυστραλές Mapasa/Someraville με τις Ταϊλανδές να φτάνουν στην πρόκριση με 21-14, 18-21, 21-9 σε ένα παιχνίδι που κράτησε 58 λεπτά.

Πρόκριση σε 20 λεπτά για τον Chen

Στο απλό ανδρών ο νούμερο 1 του ταμπλό και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Long Chen δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Αυστραλό Huaidong Tang. Ο Κινέζος παρέμεινε στο κορτ για μόλις 20 λεπτά απώλεσε μόλις 7 πόντους επικρατώντας με 21-3, 21-4.

Εύκολη νίκη και για τον φορμαρισμένο Δανό Hans-Kristian Vittinghus, ο οποίος επικράτησε του Ινδονήσιου Zi Liang Derek Wong με 21-10, 21-16. Στο μεγάλο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Άγγλος Rajiv Ouseph δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Δανό Rasmus Fladberg, ο οποίος πήρε το πρώτο σετ όμως δεν άντεξε την πίεση του Άγγλου στη συνέχεια χάνοντας τα επόμενα δύο σετ (11-21, 21-17, 21-9).

Αίσθηση έκανε ο αποκλεισμός του νούμερο 6 του ταμπλό Houwei Tian με τον Κινέζο να γνωρίζει την ήττα από τον Ινδονήσιο Sony Dwi Kuncoro με 21-16, 21-12.

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε και το ταμπλό των γυναικών στον πρώτο γύρο. Τα μεγάλα ονόματα όπως η Ταϊλανδή Ratchanok Intanon ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Minatsu Mitani (Ιαπωνία) με 21-13, 21-16, ενώ η μεγάλη της αντίπαλος για το χρυσό μετάλλιο τη διοργάνωση και νούμερο 3 του ταμπλό, Li Xuerui δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Αυστραλή Jennifer Tam την οποία και κέρδισε με 21-12, 21-5.

Αποτελέσματα-MS

Chen (Κίνα) – Tang (Δανία) 21-3, 21-4 Nguen (Χονγκ Κονγκ) – Ueda (Ιαπωνία) 21-13, 21-17 Sasaki (Ιαπωνία) – Hsu (Κινεζική Ταϊπέι) 21-14, 21-12 Vittinghus (Δανία) – Wong (Ινδονησία) 21-10, 21-16 Kuncoro (Ινδονησία) – Tian (Κίνα) 21-16, 21-12 Jeon (Κορέα) – Leung (Αυστραλία) 21-5, 21-6 Heo (Κορέα) – Christie (Ινδονησία) 21-15, 21-14 Verma (Ινδία) – Mustofa (Ινδονησία) 22-20, 15-21, 21-15 Hu (Χονγκ Κονγκ) – R.M.V. (Ινδία) 21-19, 12-21, 21-15 Abian (Ισπανία) – Must (Εσθονία) 21-12, 21-17 Zainuddin (Μαλαισία) – Leverdez (Γαλλία) 21-12, 21-14 Kidambi (Ινδία) – NG Ka Long (Χονγκ Κονγκ) 21-16, 21-12 Wang (Κίνα) – Huang (Κίνα) 19-21, 21-13, 22-20 Zulkiffli (Μαλαισία) – Joe (Αυστραλία) 21-13, 21-6 Ginting (Ινδονησία) – Chou (Κινεζική Ταϊπέι) 21-8, 21-12

Ouseph (Αγγλία) – Fladberg (Δανία) 11-21, 21-17, 21-9

Αποτελέσματα-WS

Kim (Κορέα) – Pusarla (Ινδία) 21-15, 21-19 Mainaky (Ινδονησία) – Kjaersfeldt (Δανία) 21-16, 21-19 Tee (Μαλαισία) – Chen (Αυστραλία) 21-18, 21-11 Lad (Ινδία) – Ho (Αυστραλία) 18-21, 21-14, 21-11 Y.Wang (Κίνα) – Gilmour (Σκωτία) 21-16, 21-10 Yip (Χονγκ Κονγκ) – Kurniawan (Αυστραλία) 21-8, 21-13 Yamaguchi (Ιαπωνία) – Sun (Αυστραλία) 21-4, 21-13 Li (Κίνα) – Tam (Αυστραλία) 21-12, 21-5 He (Κίνα) – Wang (ΗΠΑ) 21-19, 18-21, 21-14 Jin (Μαλαισία) – Li (Καναδάς) 21-18, 21-10 Sun (Κίνα)- Okuhara (Ιαπωνία) 21-23, 21-17, 21-19 Vu (Χονγκ Κονγκ) – Liang (Ινδονησία) 21-18, 21-19 Tai (Κινέζικη Ταϊπέι) – Sato (Ιαπωνία) 21-12, 19-21, 21-19 Nehwal (Ινδία) – Lai (Αυστραλία) 21-10, 21-14 Intanon (Ταϊλάνδη) – Mitani (Ιαπωνία) 21-13, 21-14

S.Wang (Κίνα) – Pai (Κινεζική Ταϊπέι) 21-15, 21-15

Αποτελέσματα-WD

Supajirakul/Taerattanachai (Ταϊλάνδη) – Mapasa/Someraville (Αυστραλία) 21-14, 18-21, 21-9 Chae/Kim (Κορέα) – Tian/Zhao (Κίνα) w/o Huang/Tang (Κίνα) – Kwok/Son (Αυστραλία) 21-6, 21-6 Bao/Chen (Κίνα) – Haris/(Ινδονησία) 21-16, 21-12 Fruergaard/Thygesen (Δανία) – Lam/Sun (Αυστραλία) 21-8, 21-3

Hoo/Woon (Μαλαισία) – Ngai/Tam (Αυστραλία) 21-9, 21-7

Αποτελέσματα-MD

Angriawan/Saputro (Ινδονησία) – Abdin/Zainuddin (Μαλαισία) 21-17, 22-20 Pratama/Suwardi (Ινδονησία) – H-Yagues/Paitio (Νέα Καληδονία) 21-3, 21-8 Antonsen/Nohr (Δανία) – Chau/Serasinghe (Αυστραλία) 18-21, 21-11, 21-13 Gideon/Sukamuljo (Ινδονησία) – Mazlan/Shahriman (Μαλαισία) 21-10, 21-8 Ayub/Singh (Μαλαισία) – Chen/Kumar (Αυστραλία) 21-15, 21-6 Koo/Tan (Μαλαισία) – Diericxx/Golinski (Βέλγιο) 21-16, 16-21, 21-13 Choi/Kim (Κορέα) – Defolky/Sun (Αυστραλία) 21-8, 21-6 Endo/Haykawa (Ιαπωνία) – Leung/Wheller (Αυστραλία) 21-8, 21-5 Li/Liu (Κίνα) – Christiansen/Daugaard (Δανία) 21-19, 21-19 Astrup/Rasmussen (Δανία) – Hee/Loh (Ινδονησία) 21-14, 21-15 Liu/Zheng (Κίνα) – Azam/Fariman (Πακιστάν/Αυστραλία) 21-9, 21-10 Gunawan/Kido (Ινδονησία) – Halim/Pham (Αυστραλία) w/o Goh/Tan (Μαλαισία) – Garc/Raju (Ινδία) 21-12, 21-10 Ahsan/Setiawan (Ινδονησία) – Kurniawan/Lim (Αυστραλία) 21-9, 21-8 Chen/Whang (Κινεζική Ταϊπέι) – Chai/Hong (Κίνα) 21-16, 8-21, 21-17

Fu/Zhang (Κίνα) – Kamura/Sonoda (Ιαπωνία) 21-17, 21-8

Αποτελέσματα-XD

Rasmussen/Fruergaard (Δανία) – Ahmad/Natsir (Ινδονησία) 21-12, 18-21, 21-15 Adcock/Adcock (Αγγλία) – Choi/Chae (Κορέα) 11-21, 21-18, 22-20 Zheng/Chen (Κίνα) – Defolky/Sun (Αυστραλία) 21-7, 21-8 Astrup/Kjaerfeldt (Δανία) – Mainaky/Mainaky (Ινδονησία) 21-6, 21-9 Widianto/Dili (Ινδονησία) – Sun/Tam (Αυστραλία) 21-8, 21-10 Jordan/Susanto (Ινδονησία) – Kim/Kim (Κορέα) 21-18, 21-13 Hee/Tan (Ινδονησία) – Alexander/Oktaviani (Ινδονησία) 16-21, 21-15, 21-14 Lu/Huang (Κίνα) – Nohr/Thugesen (Δανία) 21-15, 21-7 Tan/Lai (Μαλαισία) – Serasinghe/Mapasa (Αυστραλία) 21-18, 21-16 Liu/Bao (Κίνα) – Pham/Kurniawan (Αυστραλία) 21-4, 10-1 εγκ. Chan/Goh (Μαλαισία) – Middleton/Choo (Αυστραλία) 21-19, 21-17 Liu/Tang (Κίνα) – Sonoda/Fukuman (Ιαπωνία) 21-12, 21-7 Lee/Chau (Χονγκ Κονγκ) – Leung/Lam (Αυστραλία) 21-7, 21-16 Kazuno/Kurihara (Ιαπωνία) – Chen/Ngai (Αυστραλία) 21-2, 21-9 Azam/Mohmand (Πακιστάν) – Tang/Ho (Αυστραλία) 22-20, 16-21, 21-19

Nielsen/Pedersen (Δανία) – Antonsen/Somerville (Δανία/Αυστραλία) 21-10, 21-16