Μπάντμιντον – BWF Australian Open: Έστειλε μήνυμα η Saina Nehwal

Σίδνεϊ, Αυστραλία— Με τον πιο συναρπαστικό τρόπο ολοκληρώθηκε η τελευταία σημαντική διοργάνωση πριν από την έναρξη των Ολυμπιακοών Αγώνων στο μπάντμιντον. Μπορεί στο ταμπλό των ανδρών τα μεγαλύτερα ονόματα (Lee Chong, Wei, Lin Dan, Viktor Axelsen, Jan O. Jorgensen, Tommy Sugiarto) να μην έδωσαν το παρών, όμως για μία ακόμη διοργάνωση είδαμε τον φορμαρισμένο Δανό, Hans-Kristian Vittinghus να κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις φτάνοντας μέχρι την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Ο 30χρονος έχοντας αποκλείσει στον δεύτερο γύρο τον Άγγλο Ouseph, στα προημιτελικά τον Ιάπωνα Sasaki και στον ημιτελικό τον Ινδό Kidambi, επικράτησε στον τελικό και του Κορεάτη Jeon Hyeok-jin με 21-16, 19-21, 21-11 ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου, σε μια αναμέτρηση που κράτησε 70 λεπτά.

Στο πρώτο σετ και οι δύο παίκτες φάνηκαν «νευρικοί» με τον Δανό να παίρνει ένα μικρό σερί (3 πόντοι) από τα μέσα του σετ, φτάνοντας στο 21-16. Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο δραματικό με τον Jeon Hyeok-jin να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος στους κρίσιμους πόντους επικρατώντας με 21-19 ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Δανό. Προβάδισμα με 5-2, στην αρχή, με τον Jeon Hyeok-jin, να πλησιάζει στο 5-4. Από εκεί και πέρα ένα σερί 7-0 έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του Vittinghus. Ο Jeon Hyeok-jin προσπάθησε να ξαναμπεί στο σετ μειώνοντας σε 16-10, όμως ο Vittinghus δεν έχασε τον έλεγχο φτάνοντας σε εύκολο 20-11 και στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Έστειλε μήνυμα η Nehwal

Το ταμπλό των γυναικών ήταν πιο ανταγωνιστικό, καθώς το μοναδικό όνομα που απουσίαζε από τη διοργάνωση ήταν αυτό της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Carolina Marin.

Στον τελικό βρέθηκαν η Ινδή Saina Nehwal, η οποία στα προημιτελικά είχε κερδίσει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, Ratchanok Intanon, με την Κινέζα Yu Sun, που με τη σειρά της είχε αφήσει εκτός τίτλου την συμπατριώτισσά της και «χρυσή» ολυμπιονίκη του Λονδίνου, Li Xuerui.

Ο τελικός ήταν συναρπαστικός και ολοκληρώθηκε μετά από 71 λεπτά. Στο πρώτο σετ η Sun κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μετατρέποντας το 4-4 σε 10-6 και 15-8 για να φτάσει στη νίκη με 21-11.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς η Nehwal έγινε πιο επιθετική, πιο γρήγορη στα πόδια και πιο αποτελεσματική στις μάχες του φιλέ. Οι δύο φιναλίστ ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ (12-10), όμως η Ινδή αρχικά ξέφυγε με 17-12 για να φτάσει στο 21-14 και στο 1-1.

Στο τρίτο σετ η Nehwal ήταν πάντα μπροστά στο σκορ με την Sun να ισοφαρίζει σε δύο περιπτώσεις (8-8, 10-10). Ένα μικρό σερί έδωσε πλεονέκτημα στην Ινδή με 18-15, ενώ βρέθηκε σε τριπλό match point (20-17). Η Sun πλησίασε στο 20-19, αλλά η Nehwal της έδωσε το τελικό «χτύπημα» κερδίζοντας με 21-19 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στέλνοντας το δικό της μήνυμα ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων.

Υπόθεση Ινδονήσιας…

Το διπλό ανδρών εξελίχθηκε σε ινδονησιακή υπόθεση με τους Gideon/Sukamuljo (νούμερο 7 του ταμπλό) να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας των συμπατριωτών τους Pratama/Suwardi (νούμερο 6 του ταμπλό) με 21-14, 21-15.

Gideon και Sukamuljo κατάφεραν να αιφνιδιάσουν από την αρχή του πρώτου σετ παίρνοντας τέσσερις διαδοχικούς πόντους (4-0), με τους Pratama/Suwardi να τους πιάνουν στο 6-6. Τα δύο ζευγάρια πήγαιναν κοντά στο σκορ (10-10, 11-11) μέχρι οι Gideon/Sukamuljo να ξεφύγουν με 17-13 και 20-14 κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-14.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με του Gideon/Sukamuljo να παίρνουν διαφορά μετά τα μέσα στου σετ φτάνοντας στη νίκη με 21-15 ολοκληρώνοντας τον τελικό μέσα σε 33 λεπτά ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Εντυπωσιάσαν Bao/Chen

Στο διπλό γυναικών οι Κίνα κατέβηκε στη διοργάνωση χωρίς τα μεγάλα της «όπλα» τις Tian/Zhao και Luo/Luo. Ωστόσο οι Bao/Chen ήταν εκπληκτικές παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο μέσα από τα χέρια των μεγάλων φαβορί για τον τίτλο τις Ινδονήσιες Maheswari/Polii.

Το πρώτο σετ ήταν ίσως το πιο εντυπωσιακό από τους πέντε σημερινούς τελικούς. Τα δύο ζευγάρια κοντά στο σκορ από την αρχή, με τις Κινέζες ωστόσο να χρειάζονται τέσσερα set-points (20-18, 20-19, 21-20, 22-21) για να φτάσουν στην κατάκτηση με 23-21. Στο δεύτερο σετ οι Bao/Chen κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (11-6) την οποία και εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το τέλος φτάνοντας στο 21-17 και στο χρυσό μετάλλιο.

Όπως και στο διπλό γυναικών έτσι και στο διπλό μικτό υπήρχε «εμφύλιος». Δύο ζευγάρια από την Κίνα πάλεψαν για τον τίτλο με τους Lu/Huang να είναι οι νικητές επικρατώντας των Zheng/Chen με 21-18, 21-14 σε 38 λεπτά.

Lu και Huang διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-18. Στο δεύτερο το ζευγάρι από την Κίνα μετέτρεψε το 10-9, σε 20-14 φτάνοντας σε μια πιο άνετη επικράτηση με 21-4 παίρνοντας τη νίκη, αλλά και το χρυσό μετάλλιο.