Μοντέρνο πένταθλο – “Τσάρος” στο Rio de Janeiro ο Lesun

Μετά από το χάλκινο μετάλλιο στο Charlotte των ΗΠΑ ο εκπληκτικός Aleksander Lesun κατάφερε να ανέβει δύο θέσεις πιο ψηλά και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στη δεύτερη σειρά του Παγκοσμίου κυπέλλου στο μοντέρνο πένταθλο που διεξήχθη στο Rio de Janeiro.

Ο ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής του 2011 ξεκίνησε με μία εντυπωσιακή νίκη στο αγώνισμα της ξιφασκίας και κρατήθηκε στην κορυφή παρά τη μέτρια εμφάνιση στην κολύμβηση και την 11η θέση. Ωστόσο οι 1.152 βαθμοί που πήρε στην ιππασία, αλλά και οι 2.468 στην σκοποβολή και στο τρέξιμο του χάρισαν το χρυσό μετάλλιο έχοντας συγκομιδή 5.928 βαθμούς,  με τον 24χρονο να αποδεικνύει ότι αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος πενταθλητής στον κόσμο.

Μεγάλη μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση με τον επίσης Ρώσο και χρυσό νικητή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010 Serguei Karyakin ο οποίος ήταν εξαιρετικός στις βολές, παίρνοντας τη μπουκιά από το στόμα από τον Ιταλό Riccardo De Luca ο οποίος τερμάτισε τρίτος. Μεγάλη εμφάνιση είχαμε και από τον Κινέζο Zhongrong Cao ο οποίος αν και ήταν δεύτερος λίγο πριν τον τερματισμό, τελικά, οι χαμένες βολές αλλά και η κούραση στο τρέξιμο τον άφησαν στην τέταρτη θέση.

Από ελληνικής πλευρά είχαμε τη συμμετοχή του Βασίλη Φλώρου με τον 27χρονο να τερματίζει στην 94η θέση συγκεντρώνοντας 4.064 βαθμούς. Ο Έλληνας πενταθλητής συμμετείχε στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ, έχοντας μία πολύ καλή παρουσία τόσο στην ξιφασκία (12ος ), όσο και στη κολύμβηση (12ος), ωστόσο στις βολές και στο τρέξιμο τερμάτισε 33ος μένοντας εκτός τελικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ανδρών

Το χρυσό η Clouvel στις γυναίκες

Στην κατηγορία των γυναικών η Γαλλίδα Elodie Clouvel άφησε πίσω της την άσχημη εμφάνιση που έκανε στην πρώτη σειρά του Παγκοσμίου κυπέλλου (33η), απαντώντας και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό ήταν εξαιρετική καθώς στο αγώνισμα της ξιφασκίας πήρε την 5η θέση, στην κολύμβηση κατάφερε να τερματίσει πρώτη σε χρόνο 2:07.91, ενώ στην ιππασία πήρε τη δεύτερη θέση. Η μέτρια εμφάνιση στο συνδυασμό σκοποβολής, αγώνα δρόμου (23η θέση) δεν της κόστισε και με 5.512 βαθμούς ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Ακολούθησε η Ekaterina Khuraskina, από τη Ρωσία, η οποία είχε ένα ανάλογο ξεκίνημα με τους αγώνες στο Charlotte, καθώς στη ξιφασκία ήρθε 5η, όμως στην κολύμβηση κατέλαβε την 34η θέση. Ανέβασε την απόδοση της στην ιππασία (9η), ενώ τη μεγάλη αντεπίθεση την έκανε στην σκοποβολή και στον αγώνα δρόμου όπου τερμάτισε πρώτη με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 5.428 βαθμούς και να πάρει το ασημένιο μετάλλιο. Στην τρίτη θέση ήρθε η Chole Esposito από την Αυστραλία, η οποία στην πρώτη σειρά των αγώνων είχε καταλάβει την πέμπτη θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των γυναικών

Επόμενος σταθμός για το Παγκόσμιο κύπελλο είναι η Ουγγαρία και συγκεκριμένα η Βουδαπέστη όπου θα διεξαχθεί η τρίτη σειρά (12-15 Απριλίου)