Με το δεξί ξεκίνησε η χρονιά για τους Pittsburg Penguins

Σπουδαίες αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν χθες στο πρωτάθλημα NHL με τους Pittsburg Penguins (ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος) να επικρατούν εντός έδρας των New Jersey Devils.

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της βραδιάς οι Boston Bruins έκαναν καλό ποδαρικό στο πρωτάθλημα ξεπερνώντας το εμπόδιο των Tampa Bay Lightning. Αναμετρήσει με δραματικό φινάλε είχαμε στην πρωτεύουσα με τους Washington Capital να επικρατούν στο shoot out των Calgary Flames, ενώ με τον ίδιο τρόπο οι LA Kings βγήκαν νικητές από την έδρα των Minnesota Wild.

Μεγάλη νίκη μπορεί να θεωρηθεί κι αυτή των Phoenix Coyotes κόντρα στους NY Rangers, όπως και των St Luis Blues απέναντι στους Nashville Predators.

Penguins – Devils 3-0 (Report)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους New Jersey Devils να είναι πιο δραστήριοι, φτάνοντας μάλιστα δυο φορές κοντά στο γκολ. Ωστόσο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου ο Sutter έβγαλε μια εξαιρετική ασίστ στον Kobasew ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από πολύ κοντά τον Schneider ο οποίος δεν πρόλαβε να κλείσει τη γωνία του. Το 1-0 «ξύπνησε» για τα καλά τους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχιζαν να πιέζουν. Έτσι, τρία λεπτά αργότερα ο Dupuis άνοιξε την άμυνα των Devils δίνοντας έτοιμο γκολ στον Crosby. Το αγαπημένο παιδί των φίλων των Penguins έκανε το 2-0 δίνοντας ένα πολύ καλό προβάδισμα στην ομάδα του.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη με τους Devils να πιέζουν προκειμένου να ξαναμπούν μέσα στο παιχνίδι, όμως ο τερματοφύλακας των Penguins, Fleury με τριπλή επέμβαση κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στα δύο γκολ.

Ο εξαιρετικός τερματοφύλακας των γηπεδούχων, έσωσε την ομάδα του για δεύτερη φορά με τον Brunner να μπαίνει επικίνδυνα από τα δεξιά αλλά ο Fleury κράτησε το μηδέν και σε αυτή την περίπτωση.

Με τη συμπλήρωση του 10λέπτου όμως ήταν η σειρά του Schneider να κάνει μια πολύ καλή επέμβαση σταματώντας το επικίνδυνο…μπάσιμο του Bennett. Το δεύτερο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια ευκαιρία, αλλά το 2-0 να παραμένει αμετάβλητο.

Η τελευταία περίοδο ξεκίνησε με τον Fleury να κάνει το λάθος δίνοντας το puck σε παίκτη τον Devils, όμως ο Bernier δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ. Οι Devils είχαν μια ακόμη ευκαιρία αυτή τη φορά προερχόμενη από μια πολύ όμορφη ενέργεια του Elias, ο οποίος πάσαρε στον Greene, που δεν μπόρεσε να στείλει το puck στα δίχτυα του έτοιμου να αντιδράσει Fleury.

Ότι δεν κατάφεραν οι Devils το πέτυχαν οι Penguins, οι οποίοι έπειτα από ένα πολύ ωραίο συνδυασμό το puck στρώθηκε στον Adams που με ένα εξαιρετικό snap shot διαμόρφωσε το 3-0 οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα.

Η φάση του αγώνα έγινε έξι λεπτά πριν από το τέλος με τον Zajac να στέλνει το puck στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Fleury και από εκεί να χτυπάει στην πλάτη του τερματοφύλακα των Penguins και από εκεί να έχει τροχιά για τα δίχτυα. Όμως ο Fleury κατάφερε με μια γρήγορη κίνηση να βάλει το χέρι πίσω από την πλάτη προλαβαίνοντας το puck λίγο πριν περάσει τη γραμμή!

Οι New Jersey προσπάθησαν για το γκολ της τιμής με τον Ryder να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Fleury και τον Niksanen να τον ανατρέπει. Το shoot out ανέλαβε να το εκτελέσει ο Henrique ωστόσο ο Fleury με μια ακόμα απίστευτη επέμβαση διατήρησε το μηδέν στην εστία του πραγματοποιώντας την 27η επέμβασή του στο παιχνίδι.

Εδώ είναι Boston!

Στο άλλα σημαντικό ματς της χθεσινής βραδιάς οι Boston Bruins έκαναν πολύ καλό ποδαρικό στο πρωτάθλημα επικρατώντας των Tampa Bay Lightning με 3-1. Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους ανοίγοντας το σκορ με τον Kelly ύστερα από μια εξαιρετική πάσα του Backhand, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 20λεπτου.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι Tampa Bay απάντησαν ισοφαρίζοντας το σκορ με τον Flippula ο οποίος με ένα snap shot έκανε το 1-1. Ωστόσο οι Bruins σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Lulic ύστερα από μια πολύ ωραία μεταβίβαση του Krejci 60 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο οι Boston μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι κάτι που κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά, καθώς πριν συμπληρωθεί το 5λεπτο ο Bergeron με ένα εντυπωσιακό wrist shot έκανε το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.