Μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική και νίκη με 3-1 κόντρα στη Βουλγαρία

«Δεν θέλουμε να κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος. Θέλουμε να μπούμε δυνατά από το πρώτο παιχνίδι και όχι να φορμαριστούμε στο τέλος του τουρνουά, όπως γίνεται συνήθως».

Αυτό είναι ένα απόσπασμα από τις δηλώσεις που είχε κάνει το othersportsnews.gr ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Χρήστος Σιδερίδης παραμονές του αγώνα με τη Βουλγαρία για την πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος IV.

Για να είμαστε ειλικρινείς δεν δώσαμε πολύ σημασία. Κι όμως αν κάποιος παρακολουθούσε τα δύο παιχνίδια με τους Βούλγαρους θα διαπίστωνε ότι είχε απόλυτο δίκιο.

Όχι, ότι στο πρώτο παιχνίδι η Εθνική δεν άξιζε τη νίκη, αλλά με την εμφάνιση αυτή έδινε την εντύπωση ότι στο σημερινό ματς όλα τα αποτελέσματα ήταν ανοικτά. Ωστόσο, από την αρχή της αναμέτρησης είδαμε την Ελλάδα να κυριαρχεί σε όλες τις γραμμές. Ασφυκτικό πρέσινγκ, σωστή κυκλοφορία, πάθος, δύναμη, ενέργεια και απόλυτη αυτοσυγκέντρωση.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι χρειάστηκαν να περάσουν εννέα λεπτά για να «πατήσουν» οι Βούλγαροι την περιοχή του Παναγιώτη Τσουκάλη και μάλιστα χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Εθνική έδειξε ότι τίποτα δεν θα είναι το ίδιο με το ματς της Κυριακής. Τα άκρα μας με τους αδελφούς Γιώργο και Βασίλη Φούφλια λειτουργούσαν άψογα, στην άμυνα ο Φώτης Φράγκος ήταν αξεπέραστος, Θανάσης Καγιώργης και Γιάννης Κλειώτης είχαν υψώσει ένα τεράστιο τοίχος στη μεσαία γραμμή.

Μαζί τους και ο Ιωσήφ Πιταροκοίλης, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους στην αντίπαλη εστία, ενώ θα μπορούσε να σκοράρει νωρίς, όμως η προσπάθεια του δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά.

Εγκλωβισμός της Βουλγαρίας

Ο Stefan Chavdarov για τρίτο σερί παιχνίδι έπαιξε με την ίδια τακτική. Καθολική επιθετική ανάπτυξη από τη δεξιά πλευρά με κύριο εκφραστή τον πολύ καλό στο παιχνίδι με την Κύπρο Grigor Stoyanov.

Μπροστά είχε, τον πάντα επικίνδυνο Milush Stoyanov, με τον εξαιρετικό χειριστή Petar Kutovski να βοηθάει είτε με τροφοδοσία, είτε με ατομικές ενέργειες. Όμως τίποτα από αυτά δεν δούλεψε.

Οι διεθνείς μας έκαναν σπουδαία δουλειά με τους παίκτες-κλειδιά της Βουλγαρίας με τον ακούραστο Βασίλη Φούφλια να εξαφανίζει τον G. Stoyanov και την ελληνική άμυνα να εγκλωβίζει M. Stoyanov και Kutovski.

Η Ελλάδα συνέχιζε να πιέζει κερδίζοντας τρία penalty corner χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αν και στο τρίτο σκόραρε, αλλά το γκολ του Γιώργου Παπαδάκη ακυρώθηκε.

Ο μεταμορφωμένος Σαρρής…

Μπορεί στα προηγούμενα δύο παιχνίδια ο Ιάσονας Σαρρής να μην είχε καταφέρει να σκοράρει χάνοντας παράλληλα αρκετές ευκαιρίες, σήμερα μας έδειξε για ποιο λόγο τον θεωρούν έναν εκ των κορυφαίων παικτών στο Χόκεϊ επί Χόρτου στην Ελλάδα.

Μπήκε ως αλλαγή στο 14’ και αμέσως σκόραρε ανοίγοντας τον προσωπικό του λογαριασμό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ από εκεί και πέρα αποτελούσε μόνιμο «πονοκέφαλο» στον αργό και μεγάλο σε ηλικία Peter Mirtchev. Το 1-0 είχε ανεβάσει τη ψυχολογία των Ελλήνων που δεν σταμάτησαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες προς την εστία του Bankov.

Οι αποβολές έκοψαν το ρυθμό

Από το 21’ και μετά, οι Βούλγαροι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι. Κάτι τέτοιο ήταν λογικό να συμβεί καθώς οι διεθνείς δεν θα μπορούσαν να αντέξουν στον ίδιο φρενήρη ρυθμό σε όλο το ημίχρονο. Σε αυτό συνέβαλε το γεγονός ότι η Εθνική δέχθηκε δύο αποβολές μέσα σε ένα λεπτό!

Στο 24’ ο Σαρρής δέχθηκε αποβολή πέντε λεπτών (πράσινη κάρτα), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Διονύσης Παπαδόπουλος είδε την κίτρινη κάρτα δεχόμενος ποινή δέκα λεπτών.

Στα επόμενα τέσσερα λεπτά η Εθνική κλήθηκε να αγωνιστεί με δύο παίκτες λιγότερους, με τους Βούλγαρους να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις. Στην πιο σημαντική ο Παναγιώτης Τσουκάλης έκανε την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το 1-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι Έλληνες παίκτες βγήκαν στην κόντρα κερδίζοντας την πεντάλεπτη αποβολή του Peter Mirtchev (κίτρινη κάρτα), η οποία θα μπορούσε να είναι και δεκάλεπτη. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Βούλγαρους να έχουν μία ελαφρά πρωτοβουλία, αλλά την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 1-0.

Εξαιρετικό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος

Το ισχνό προβάδισμα ήταν λογικό να μην καθησυχάζει τους παίκτες του Χρήστου Σιδερίδη. Μπορεί να μη βγήκαν στην επανάληψη «μαινόμενοι» όπως στην αρχή του αγώνα, ωστόσο έλεγχαν το ματς χωρίς να έχουν το παραμικρό πρόβλημα.

Στο 47’ έγινε η φάση του αγώνα. Απίστευτο κατέβασμα της μπάλας από τον Σαρρή ο οποίος την κράτησε με υπερπροσπάθεια εντός αγωνιστικού χώρου και στη συνέχεια τη σήκωσε στον Πιταροκοίλη, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0.

Η απάντηση των Βούλγαρων ήρθε στο 55΄με τον Kutovski να χάνει μοναδική ευκαιρία με κενό τέρμα και τον Τσουκάλη εξουδετερωμένο. Σε αυτό το διάστημα η Βουλγαρία «πάτησε» λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τον Chavdarov να αποφασίζει να «αποφορτίσει» τη δεξιά πλευρά φέρνοντας τον πολύ καλό στο σημερινό παιχνίδι Radoslav Grozkov από τα αριστερά. Η μίνι-πολιορκία κράτησε για λίγα λεπτά, καθώς ο Σαρρής συνέχιζε να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Βουλγαρίας χάνοντας μέσα σε λίγα λεπτά δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Οι βούλγαροι απάντησαν με τον Τσουκάλη να επεμβαίνει ουσιαστικά και το παιχνίδι να έχει πάρει «φωτιά» πέντε λεπτά πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ωστόσο, η Ελλάδα δύο λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματά της, καθώς εκμεταλλεύτηκε το πέμπτο penalty corner, με τον Βασίλη Φούφλια να γράφει το 3-0 και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη για λογαριασμό της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βούλγαροι ήταν να μειώσουν, ένα λεπτό αργότερα, με τον Γιώργο Παπλωματά, ο οποίος είχε πάρει τη θέση του Παναγιώτη Τσουκάλη, να βρίσκει την μπάλα σε μία περίεργη φάση με τον Grozkov να πιέζει τον Έλληνα τερματοφύλακα. Ωστόσο, το γκολ χρεώθηκε στον Βούλγαρο παίκτη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Έλληνες παίκτες να έχουν γίνει ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Πολλά παράπονα για τη διαιτησία και από τις δύο ομάδες. Χρήστος Γεωργιάδης (Κύπρος) και Robert Johnson (Ιρλανδία) άκουσαν πολλά από τον Βούλγαρο τεχνικό. Πάντως το μοναδικό λάθος των ρέφερι, ίσως ήταν η πεντάλεπτη (αντί δεκάλεπτη) αποβολή του Mirtchev.

Διακριθέντες

Το σίγουρο είναι ότι μετά από μία τόσο μεγάλη εμφάνιση δύσκολα κανείς ξεχωρίζει παίκτες. Τα αδέλφια Γιώργος και Βασίλης Φούφλιας έκαναν πολλά χιλιόμετρα στα άκρα, ο Φράγκος ήταν και πάλι σταθερός και ο Τσουκάλης όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών.

Αρτινός, Κλειώτης και Καγιώργης ήταν εξαιρετικοί στο χώρο του κέντρου, ενώ στην επίθεση ο Σαρρής ήταν ασταμάτητος και ίσως ο παίκτης που μπορεί να πάρει ένα λίγο μεγαλύτερο μπράβο στο σημερινό ματς. Ένα γκολ, μία εξαιρετική ασίστ, μέσα σε όλες τις φάσεις και πολύ τρέξιμο για τον νεαρό που έκανε το καλύτερο παιχνίδι στο τουρνουά.

Από τη μεριά της η Βουλγαρία δεν είχε σε καλή μέρα τους παίκτες που είναι «βαρόμετρο» στο παιχνίδι της. Ο Kutovski προσπαθούσε μόνος του, ο M.Stoyanov ήταν εξαφανισμένος και ο αρχηγός Todorov δεν φάνηκε ποτέ. Μοναδικές «αναλαμπές» ο πολύ καλός Grozkov και ο ακραίος G. Stoyanov. Καλά στοιχεία σε ορισμένα σημεία του αγώνα έδειξε και ο Pavlov.

Stefan Chavdarov: Δεν είχαμε χαρακτήρα

Εμφανώς απογοητευμένος ήταν μετά από τη λήξη του αγώνα ο Βούλγαρος τεχνικός Stefan Chavdarov ο οποίος τόνισε ότι οι παίκτες του δεν είχαν χαρακτήρα μέσα στο γήπεδο.

«Η διαφορά του σημερινού αγώνα κόντρα στην Ελλάδα, με τον χθεσινό (απέναντι στην Κύπρο) ήταν ότι δεν είχαμε χαρακτήρα, αλλά και πειθαρχία μέσα στο παιχνίδι μας. Αυτοί ήταν δύο σημαντικοί παράγοντες που μας οδήγησαν στην ήττα.

Σίγουρα υπήρχαν σημάδια κούρασης, όμως αυτό δεν αποτελεί καμία δικαιολογία για εμάς. Η Ελλάδα έπαιξε πολύ επιθετικά, ειδικά στο πρώτο μέρος. Εμείς από την πλευρά μας τα δώσαμε όλα στην επανάληψη, καθώς μην ξεχνάτε αυτό ήταν το παιχνίδι του τουρνουά για εμάς, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Η νίκη της Ελλάδας ήταν δίκαιη, ήταν καλύτερη από εμάς και της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια».

Γιώργος Φούφλιας: Διορθώσαμε τα λάθη μας

Ένας από τους καλύτερους παίκτες της σημερινής αναμέτρησης, ο Γιώργος Φούφλιας, απέδωσε τη νίκη στο γεγονός ότι η Εθνική είχε περισσότερη ενέργεια, ενώ περιόρισε αισθητά τα λάθη των προηγούμενων αγώνων.

«Σήμερα βγάλαμε περισσότερη ενέργεια. Είπαμε μερικά πράγματα, διορθώσαμε τα λάθη των δύο παιχνιδιών με Βουλγαρία και Κύπρο μπήκαμε δυνατά και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε.

Ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη που μας φέρνει πιο κοντά στον στόχο μας, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην τρίτη κατηγορία.

Τώρα κοιτάμε το παιχνίδι της Παρασκευής (26/7) με την Κύπρο όπου πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι για να κερδίσουμε.

Γιώργος Δραμυτινός: Παίξαμε σοβαρά και συγκεντρωμένα

Ο team manager Γιώργος Δραμυτινός έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση της Εθνικής κάνοντας ειδική μνεία στην αυτοσυγκέντρωση και την αγωνιστική πειθαρχία των διεθνών.

«Σήμερα τα παιδιά έπαιξαν πολύ συγκεντρωμένα, ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή και μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένα για τη νίκη. Γενικά δεν είχαν αδύνατα σημεία, πιάνοντας παράλληλα το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους και μάλιστα απέναντι σε μία ομάδα που σήμερα έπαιζε το τελευταίο χαρτί στην κατηγορία.

Την Παρασκευή (26/7) είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι κόντρα στην Κύπρο. Το θετικό είναι ότι εμείς έχουμε μία μέρα ξεκούρασης μπροστά μας και ελπίζω να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε και να πανηγυρίσουμε την άνοδο στην τρίτη κατηγορία».

Ιάσονας Σαρρής: Δεν περίμεναν να αλλάξουμε τακτική

Ο MVP της σημερινής αναμέτρησης Ιάσoνας Σαρρής μίλησε για την αλλαγή τακτικής στο σημερινό παιχνίδι, γεγονός που αιφνιδίασε τους Βούλγαρους.

«Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι, σήμερα αλλάξαμε το σύστημα, κάτι που δεν περίμεναν οι αντίπαλοι μας. Κυκλοφορήσαμε πολύ καλύτερα την μπάλα, όχι από την άμυνα στην επίθεση (όπως τη Κυριακή), αλλά από την άμυνα έφτανε στη μεσαία γραμμή και από εκεί στην επίθεση.

Παράλληλα βγήκαν οι περισσότερες ενέργειες των παικτών μας που κρατάνε το κέντρο και όλα από εκεί και πέρα βγήκαν θετικά για εμάς. Όσο για το ματς της Παρασκευής κόντρα στην Κύπρο, πρέπει να είμαστε το ίδιο συγκεντρωμένοι και σοβαροί και λογικά θα πάρουμε το παιχνίδι».

Χρήστος Σιδερίδης: Ήμασταν διαβασμένοι

Για την αλλαγή τακτικής της Ελλάδας  μίλησε ο Χρήστος Σιδερίδης, ενώ τόνισε ότι οι παίκτες του έπαιξαν ομαδικά και πολύ συγκεντρωμένα.

«Παρακολούθησα τη Βουλγαρία στο παιχνίδι με την Κύπρο και παρατήρησα ότι, όπως και στο μεταξύ μας παιχνίδι (την Κυριακή), έτσι και στο χθεσινό οι επιθέσεις τους ξεκινούσαν από δεξιά. Σήμερα αυτό δεν λειτούργησε, καθώς τόσο η αριστερή, όσο και η δεξιά μας πλευρά τους είχε εγκλωβίσει.

Η πίεση από την αρχή μας βγήκε. Τους αναγκάσαμε να κάνουν πάρα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να έχουμε την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή μας. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι η ομάδα έπαιξε ομαδικά, με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και χωρίς ουσιαστικά λάθη.

«Ό,τι και να γίνει στο παιχνίδι Βουλγαρία-Κύπρος εμείς πρέπει να παίξουμε το ίδιο καλά, καθώς στο πρώτο παιχνίδι δεν δείξαμε το πραγματικό μας πρόσωπο. Είμαστε σε καλύτερο επίπεδο και μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα από αυτά που βγάλαμε στο ματς της Δευτέρας. Πρέπει με την Κύπρο να κάνουμε ότι και σήμερα απέναντι στη Βουλγαρία και να ολοκληρώσουμε θετικά τη διοργάνωση».

Βουλγαρία – Ελλάδα 1-3 (0-1)

Σκόρερ: Grozkov 69’-Σαρρής15’, Πιταροκοίλης47’, Β. Φούφλιας68’

Πράσινες: Σαρρής24’

Κίτρινες: Mirtchev 33’-Παπαδόπουλος25’

Αρχικές συνθέσεις:

Βουλγαρία: Bankov, Sabinov, Mirtchev, Stoyanov G., Grozkov, Baklev, Todorov, Kutovski, Stoyanov M., Pavlov, Georgiev.

Ελλάδα: Τσουκάλης, Φούφλιας Β., Φούφλιας Γ., Φράγκος, Σιδερίδης, Πιταροκοίλης, Αρτινός, Παπαδάκης, Κλειώτης, Καγιώργης, Γουλτίδης.

Παρασκηνιακά

*Η Εθνική ομάδα στο σημερινό παιχνίδι φορούσε τις μπλε εμφανίσεις αντί των λευκών που χρησιμοποίησε στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις.

*Ο Χρήστος Σιδερίδης ήταν σε όλο το ματς όρθιος και έδινε συνεχώς εντολές στους παίκτες του.

*Από την άλλη πλευρά ο Stefan Chvadarov μετά το 3-0 κάθισε στον πάγκο του και απλά σηκώθηκε να χειροκροτήσει στη μείωση του σκορ.

*Περίπου 40 άτομα βρέθηκαν στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Ελληνικού για να παρακολουθήσουν τη σημερινή αναμέτρηση.

*Τον αγώνα παρακολούθησαν τόσο ο Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πέτρος Καραφωκάς, όσο και ο Ομοσπονδιακός τεχνικός της Κύπρου Λοΐζος Ευθυμίου.

* «Ακόμα είναι πολύ νωρίς, αλλά πάμε καλά», μας είπε στο ημίχρονο ο Team Manager της Εθνικής Γιώργος Δρυμινός που ζούσε με μεγάλο πάθος και το σημερινό παιχνίδι.

Σενάρια-Βαθμολογία

Μία ανάσα από την τρίτη κατηγορία βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα μετά από τη νίκη κόντρα στη Βουλγαρία με 3-1. Αυτή τη στιγμή είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με επτά βαθμούς, δεύτερη είναι η Βουλγαρία με τρεις και ακολουθεί η Κύπρος με έναν.

Αυτό σημαίνει ότι η Βουλγαρία είναι εκτός στόχων καθώς ακόμα και να κερδίσει την Κύπρο (στο τελευταίο παιχνίδι της στο τουρνουά) θα φτάσει στους έξι βαθμούς.

Αν η Κύπρος καταφέρει να πάρει τη νίκη, τότε θα φτάσει στους τέσσερις βαθμούς και το παιχνίδι με την Ελλάδα την Παρασκευή θα κρίνει την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο της ανόδου.

Σε περίπτωση που Βουλγαρία και Κύπρος έρθουν ισόπαλες, τότε το ματς της Παρασκευής θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα (όπως και στην περίπτωση που η Κύπρος χάσει), καθώς η Ελλάδα θα έχει εξασφαλίσει την άνοδο από την Πέμπτη.