Κωπηλασία – Στην κορυφή της Ευρώπης η Κατερίνα Νικολαΐδου στο σκιφ ελ. βαρών

Βελιγράδι, ΣΕΡΒΙΑ–  Η ελληνική κωπηλασία συνεχίζει να προσφέρει στη χώρα μας διακρίσεις και μετάλλια σε μια ακόμη σημαντική διοργάνωση. Η Κατερίνα Νικολαΐδου μετά από μία εξαιρετική κούρσα κατάφερε να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξήχθη στο πολύπαθο Βελιγράδι.

Στον ποταμό Σάβα, ο οποίος πριν από μερικές εβδομάδες είχε γίνει πρώτο θέμα μετά από τις καταστροφικές πλημμύρες που είχαν σαρώσει την πρωτεύουσα της Σερβίας, τα ελληνικά κουπιά πανηγύρισαν δύο μετάλλια.

Το ένα όπως αναφέραμε πιο πάνω από την Νικολαΐδου, ενώ και η τετράκωπος άνευ αποτελεούμενη από τους Τσίλη, Τζιάλλα, Χρήστου και Αγγελόπουλο, κατάφερε να ανέβει στο βάθρο κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Κορυφή και πάλι…

Όπως και στη Σεβίλλη, στο περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έτσι και στο Βελιγράδι η Κατερίνα Νικολαΐδου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση περνώντας πρώτη της γραμμή των 2000μ. κατακτώντας το δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο μπαίνοντας για τα καλά στην ελίτ του αθλήματος.

Στον τελικό η 21χρονη βρέθηκε μαζί με τις Marie-Anne Frenken (Ολλανδία), Leonie Pless (Γερμανία), Charlotte Taylor (Μ. Βρετανία), Eveline Peleman (Βέλγιο) και Dorottya Bene (Ουγγαρία).

Στα πρώτα 500μ. η Pless έκανε τον καλύτερο χρόνο (01:49.520), με την Bene και την Taylor ακολουθεί από πολύ κοντά. Αντίθετα η Νικολαΐδου πέρασε το πρώτο μέρος της κούρσας σε 01:51.340 ούσα στην τέταρτη θέση, μαζί με την Frenken, η οποία είχε τον ίδιο χρόνο.

Ωστόσο, στα επόμενα 500μ. η 21χρονη Ελληνίδα κυριολεκτικά απογειώθηκε! Έχοντας σταθερό και γρήγορο ρυθμό, κατάφερε να ξεπεράσει τις αντιπάλους της και να βρεθεί στην πρώτη θέση της κούρσας περνώντας τα 1000μ. σε 03:43.330 αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Taylor με 03:44.350, ενώ από την τρίτη θέση ακολουθούσε η Pless με 03:44.430.

Η Νικολαΐδου συνέχισε στο ίδιο μοτίβο αυξάνοντας τη διαφορά από τις υπόλοιπες. Πέρασε τα 1500μ. σε 05:37.930, ενώ η Pless που είχε ξεπεράσει την Taylor πέρασε ως δεύτερη με 05:40.030.

Στα τελευταία μέτρα της κούρσας η υπόθεση του χρυσού μεταλλίου είχε κριθεί με την Ελληνίδα να τερματίζει στην πρώτη θέση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με χρόνο 07:33.120.

Την ίδια ώρα πίσω από τη Νικολαΐδου γινόταν μια πραγματική «μάχη». Η Frenken, η οποία στα πρώτα τρία μέρη της κούρσας ήταν στην πέμπτη θέση, έκανε την αντεπίθεση στο τέλος κερδίζοντας τις Taylor και Pless κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 07:34.950.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Pless με 07:35.860, ενώ εκτός μεταλλίων έμεινε η Taylor που ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 07:37.240. Πέμπτη θέση για την Peleman με χρόνο 07:38.900, ενώ η Bene κατέλαβε την έκτη θέση περνώντας τη γραμμή του τερματισμού σε 07:39.310.

Ασημένιο μετάλλιο για την τετράκωπο άνευ

Η…παλιοπαρέα ξανάσμιξε. Τσίλης, Τζιάλλας, Χρήστου μπήκαν και πάλι στην ίδια βάρκα (μετά από την τέταρτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου) και μαζί με τον εξαιρετικό Αγγελόπουλο έφτασαν μια ανάσα από το ευρωπαϊκό χρυσό.

Στον τελικό αντίπαλοι της ελληνικής βάρκας ήταν οι Μ. Βρετανία (Sbihi, Nash, Gregory, Triggs Hodge), Ιταλία (Perino, Abagnale, Gabbia, Vicino), Ολλανδία (Siegelaar, Versluis, Meylink, Luecken), Γερμανία (Birkner, Munski, Seifert, Wilke) και Ρωσία (Golovin, Drozhzhachikh, Kornilov, Andrienkov).

Το πλήρωμα της Μ. Βρετανίας ξεχώρισε από την αρχή περνώντας τα πρώτα 500μ. σε 01:23.590. Οι Ολλανδοί έκαναν τη μίνι έκπληξη ακολουθώντας ως δεύτεροι με 01:25.980, ενώ στην τρίτη θέση ήταν η ελληνική βάρκα με 01:26.130.

Κι ενώ οι Βρετανοί εξακολουθούσαν να κωπηλατούν…μόνοι τους κάνοντας το χιλιόμετρο σε 02:51.300, πίσω τους οι Ιταλοί από τέταρτοι περνούσαν στη δεύτερη θέση (02:54.660), τη θέση του έπαιρναν οι Έλληνες (02:56.220) και ενδιάμεσα ήταν οι Ολλανδοί που άρχιζαν να χάνουν έδαφος (02:55.800).

Κάπου εκεί τα ελληνικά κουπιά πάτησαν….γκάζι. Αφού πρώτα ξεπέρασαν του Ολλανδούς, στη συνέχεια πέρασαν και τους Ιταλούς ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση έχοντας χρόνο (04:24.550).

Στα τελευταία μέτρα η ελληνοιταλική «μάχη» βρήκε νικητές τους Έλληνες που αν και δέχθηκαν μεγάλη πίεση στο τέλος τελικά κατάφεραν να διατηρήσουν την δεύτερη θέση και με χρόνο 05:51.020 κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, αφήνοντας πίσω τους Ιταλούς με 05:51.720.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στο πλήρωμα της Μ. Βρετανίας με 05:46.860. Στην τέταρτη θέση ήταν η Ολλανδία με χρόνο 05:53.230, στην πέμπτη η Γερμανία με 05:56.980, ενώ στην έκτη θέση βρέθηκε η Ρωσία με 06:00.510.

Η υπόλοιπη αποστολή

Άκρως θετικές ήταν οι επιδόσεις και των υπόλοιπων αθλητών μας με τον Παναγιώτη Μαγδανή να τερματίζει στην πρώτη θέση του μικρού τελικού (έβδομη στη γενική) στο σκιφ ελ. βαρών, ενώ την ίδια θέση πήραν και οι Λευτέρης Κόνσολας/ Σπύρος Γιάνναρος στο διπλό σκιφ ελ. βαρών.

Την πέμπτη θέση του μικρού τελικού κατέλαβε η δίκωπος άνευ με τους Γιώργο Κόνσολα/Νίκο Αφεντούλη (ενδέκατη θέση στη γενική). Την πέμπτη θέση στο μικρό τελικό πήραν και οι Κωνσαντίνος Χρηστομάνος/ Αποστόλης Λαμπρίδης, ενώ η Ελένη Διαμαντή πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση στον τρίτο τελικό του σκιφ γυναικών καταλαμβάνοντας παράλληλα την 16η θέση στη γενική.