Κανόε Καγιάκ – Κυριάρχησε η Μ. Βρετανία στο σλάλομ C2

Μέσα σε μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν 12.000 θεατές διεξήχθη ο τελικός του σλάλομ στην κατηγορία C2. Το Lee Valley είχε γεμίσει από ενθουσιώδης Βρετανούς που περίμεναν να δουν τους τέσσερις εκπροσώπους της χώρας τους στον ημιτελικό και τον τελικό της κατηγορίας.

Στον ημιτελικό τα συναισθήματα ήταν ανάμικτα για τους οικοδεσπότες, καθώς είδαν μεν τους Florence/Hounslow να κάνουν σαφώς καλύτερη εμφάνιση από την προκριματική σειρά και να μπαίνουν πρώτοι στον τελικό, όμως Baillie και Stott προβλημάτισαν και πάλι παίρνοντας με το ζόρι το τελευταίο εισιτήριο.

Τα αδέρφια Pavol και Peter Hochschorner («χρυσοί» ολυμπιονίκες στο Πεκίνο) είχαν και πάλι μία σταθερή εμφάνιση καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση έχοντας απόσταση  μόλις +0,11 δευτερόλεπτα από τους πρώτους. Το Γαλλικό δίδυμο και φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Klauss/Peche πέρασαν ως τρίτοι, Szczepanski/Pochwala ήταν στην τέταρτη θέση, ενώ οι εκπληκτικοί Κινέζοι Minghai Hu και Junrong Shu πέρασαν στο μεγάλο τελικό ως πέμπτοι.

Μεγάλη αίσθηση έκανε ο αποκλεισμός των Τσέχων Hradilek/Jezek οι οποίοι αν και είχαν μόνο δύο βαθμούς ποινής στην πέμπτη πόρτα ήταν αρκετά αργοί μένοντας τελικά στην ένατη θέση.

Συγκλονιστικός τελικός…

Ως τελευταίοι στον ημιτελικό Baillie και Stott ξεκίνησαν την προσπάθειά τους στον τελικό πρώτοι. Εκεί έκαναν την καλύτερη εμφάνιση τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες κάνοντας μία εξαιρετική διαδρομή χωρίς λάθη τερματίζοντας σε 106.41. Ακολούθησε το ζευγάρι της Κίνας το οποίο ξεκίνησε πολύ καλά και πιο γρήγορα, καθώς ολοκλήρωσαν το πρώτο κομμάτι της πίστας πρώτοι, όμως ένα λάθος στην 16η πόρτα στοίχησε με αποτέλεσμα να περάσουν σε 112.85 έχοντας διαφορά +6.44 από τους Βρετανούς.

Πολύ καλή προσπάθεια ήταν κι αυτή των Πολωνών Piotr Szczepanski/Marcin Pochwala που έκαναν ένα πολύ γρήγορο πέρασμα από το πρώτο κομμάτι, αλλά έχοντας ένα λάθος στη πέμπτη πόρτα. Η επίδοσή τους έπεφτε όσο προχωρούσε η διαδρομή για να τερματίσουν σε 110.51.

Baillie και Stott συνέχιζαν να παραμένουν στην πρώτη θέση, όμως τα μετάλλια θα έκριναν τα τελευταία τρία κανό. Πρώτοι από τους τρεις ξεκίνησαν οι Klauss/Peche οι οποίοι ξεκίνησαν καλά και πιο γρήγορα από τους μέχρι τότε πρωτοπόρους έχοντας μία μικρή διαφορά -0.68.

Οι Γάλλοι ήταν γρηγορότεροι και στο δεύτερο κομμάτι με τη διαφορά μάλιστα να αυξάνεται (-1,63). Και εκεί που περίμεναν όλοι ότι οι Γάλλοι θα «σκαρφάλωναν» στην πρώτη θέση ένα τραγικό λάθος δύο πόρτες πριν το φινάλε τους «χρέωσε» με δύο βαθμούς ποινής με αποτέλεσμα να τερματίσουν σε 109.17 με την απόσταση να φτάνει στο +4.10. Οι 12.000 θεατές πανηγύρισαν το πρώτο μετάλλιο, αφού οι Baillie και Stott είχαν ήδη «καπαρώσει» θέση στο βάθρο, αλλά περίμεναν ποια θα είναι αυτή.

Σειρά είχαν τα αδέλφια Hochschorner. Οι έμπειροι Σλοβάκοι είχαν ακριβώς την ίδια πεπατημένη με τους Γάλλους, αρκετά γρήγοροι στο πρώτο κομμάτι, πολύ καλή και στο δεύτερο, όμως το λάθος στην πόρτα 16 τους έδωσε δύο βαθμούς ποινής και 108.28 βρέθηκαν μεν μέσα στα μετάλλια, αλλά μακριά από το χρυσό για +1.87.

Η αγωνία ήταν μεγάλη στο Lee Valley καθώς η προσπάθεια που είχαν κάνει οι Βρετανοί ήταν τεράστια, αφού ξεκίνησαν πρώτοι και μάλιστα ήταν μία ανάσα μακριά από το χρυσό.

Τελευταίοι ήταν οι συμπατριώτες τους David Florence/Richard Hounslow που είχαν δείξει στον ημιτελικό ότι είχαν βρει το ρυθμό, αλλά και την ταχύτητα που χρειάζονταν. Το πρώτο κομμάτι ήταν εκπληκτικό και πολύ πιο γρήγορο απ’ όλα τα κανό που συμμετείχαν στον τελικό. Εκεί που άρχισαν να χάνουν χρόνο ήταν στο δεύτερο κομμάτι καθώς η διαφορά είχε μειωθεί αρκετά.

Η διαδρομή δεν είχε λάθη όμως στο τρίτο κομμάτι καθυστέρησαν χάνοντας πολύτιμο χρόνο τερματίζοντας σε 106.77 μόλις +0.36 πιο πίσω από τους Baillie/Stott που έμειναν στην πρώτη θέση πανηγυρίζοντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ οι Βρετανοί στις εξέδρες είδαν και τα δύο βρετανικά κανό να κάνουν το 1-2 στο βάθρο. Χάλκινο μετάλλιο για τους Σλοβάκους, ενώ οι Γάλλοι που πήγαν στο Λονδίνο ως φαβορί έμειναν στην τέταρτη θέση.