Θαλάσσιο σκι – Γεμάτοι εμπειρίες επέστρεψαν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα οι Έλληνες αθλητές

Ο στόχος εξ’ αρχής ήταν γνωστός στο 5ο παγκόσμιο πρωτάθλημα U21 που διεξάγεται στο Meuzac στη Γαλλία και ολοκληρώνεται αύριο 4 Σεπτεμβρίου. Οι εμπειρίες που πήραν οι αθλητές μας ήταν πολλές και το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παιδιά μόνο κέρδος μπορεί να έχουν από αυτή την σημαντική διοργάνωση. Ωστόσο, ο Γρηγόρης Σαράντης στο σλάλομ, ξεχώρισε με την πολύ καλή εμφάνιση του τόσο στον ημιτελικό που έκανε επίδοση 3,5/58/11,25 την οποία βελτίωσε στον τελικό με 4,5/58/11,00 συγκεντρώνοντας συνολικά 907,89 βαθμούς κατακτώντας την 7η θέση στον κόσμο. Για την ίδια κατηγορία ο Γιάννης Ναθαναήλ με επίδοση 1,50/58/12,00 έμεινε εκτός τελικού καταλαμβάνοντας την 35η θέση, ενώ ο δευτεραθλητής Ευρώπης U14 Ντάνυ Δανιήλ με επίδοση 5,25/55/13,00 πήρε την 22η θέση, ενώ στις φιγούρες πήρε την 26η θέση με επίδοση 1560.

Στις γυναίκες η Ιόλη Δανιήλ με επίδοση 5,25/55/13,00 και με σύνολο 704,55 βαθμούς κατετάγη 22η, στο αγώνισμα του σλάλομ, ενώ στις φιγούρες με επίδοση 3690, δεν κατάφερε να μπει στον τελικό παίρνοντας την 17η θέση.