Εξαιρετικές εμφανίσεις και στο Eurasia Open από τους Έλληνες αθλητές

Στο Bulgarian Junior International το ελληνικό μπάντμιντον έδειξε ότι έχει μέλλον, στο Eurasia Open, όμως, απέδειξε ότι έχει και παρόν! Μπορεί η ελληνική αποστολή να πανηγύρισε μια νίκη από τα επτά μέλη της, ωστόσο η προσπάθεια ήταν τεράστια και το μόνο που αξίζουν αυτά τα παιδιά είναι ένα μεγάλο μπράβο.

Το τουρνουά, που διεξήχθη αυτές τις μέρες στην πρωτεύουσα της Βουλγαρίας ήταν αρκετά δύσκολο (για τα δικά μας δεδομένα), αυτό όμως δεν επηρέασε τους Έλληνες αθλητές που κοίταξαν στα μάτια Γάλλους, Βούλγαρους, Τούρκους και Ρώσους πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις σε όλες τις κατηγορίες που αγωνίστηκαν.

Όλα ανάποδα για τον Τσιγκιρδάκη…

Στο απλό Ανδρών η Ελλάδα συμμετείχε με έξι αθλητές. Τη «σημαία» του ελληνικού μπάντμιντον Γιώργο Χαραλαμπίδη, ο οποίος αγωνίστηκε απευθείας στο κυρίως ταμπλό, τον Δημήτρη Όρλη, τον Πέτρο Τέντα, τον Βασίλη Κιομουρτζίδη, τον Σταμάτη Τσιγκιρδάκη και τον Ηλία Ξάνθου.

Ίσως ο πιο άτυχος της ημέρας να ήταν ο Σταμάτης Τσιγκιρδάκης, καθώς ένα διαιτητικό λάθος, σε κρίσιμο σημείο, μπορεί και να του κόστισε τη νίκη. Αντίπαλός του στον πρώτο προκριματικό γύρο ήταν ο Ρώσος Dmitrii Riadov, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Έλληνα αθλητή κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-16.

Ωστόσο, στο δεύτερο ο Τσιγκιρδάκης βρήκε ρυθμό, πάτησε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 επικρατώντας με 21-13. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ κι ενώ το σκορ ήταν 16-15 υπέρ του Ρώσου, ο διαιτητής είδε μέσα ένα χτύπημα που ήταν εκτός γηπέδου και, αντί να έρθει η ισοφάριση (16-16), έγινε το 17-15, για να ολοκληρωθεί το σετ με 21-19 με νικητή τον Riadov, ο οποίος πέρασε στην επόμενη φάση.

«Αυτή η υπόδειξη θεωρώ ότι έκρινε το αποτέλεσμα», τόνισε στο othersportsnews.gr ο Σταμάτης Τσιγκιρδάκης. «Γενικά υπήρξαν αρκετές άτυχες στιγμές στο παιχνίδι μου. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση, αλλά όχι από το αποτέλεσμα. Ο RIadov, όπως όλοι οι Ρώσοι αθλητές, είναι ένας πολύ καλός παίκτης, ωστόσο το συγκεκριμένο παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες και δυστυχώς οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.  Έφτασα τόσο κοντά στη νίκη αλλά…»

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και η αναμέτρηση του Δημήτρη Όρλη κόντρα στον Γάλλο Mateo Martinez από τον οποίο έχασε μεν με 2-0 σετ (21-11, 21-18), αλλά το αποτέλεσμα αδικεί τη μεγάλη προσπάθεια του Έλληνα αθλητή.

Το πρώτο σετ χάθηκε με 21-11, όμως στο δεύτερο ο Όρλης άλλαξε την τακτική του, κάτι που δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Martinez. Ο Όρλης μάλιστα έφτασε να προηγείται ακόμα και με 18-15, ωστόσο δεν μπόρεσε να καταφέρει να τελειώσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 21-18 και να μείνει εκτός συνέχειας.

«Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες» θα πει ο Δημήτρης Όρλης. «Ειδικά το δεύτερο σετ όπου σε εκείνο το σημείο άλλαξα την τακτική μου και οδήγησα τον Γάλλο σε πολλά λάθη. Έφτασα να προηγηθώ με τρεις πόντους σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, αλλά εκεί έπαθα μπλακ-άουτ και δεν πήρα ούτε έναν πόντο.

Είναι πολύ κρίμα, καθώς παρατηρούσα τον Martinez στο επόμενο παιχνίδι με τον Φιλανδό Henri Aarnio ο οποίος είχε παρόμοια τακτική με τη δική μου και πήρε εύκολα το ματς με 21-10, 21-11».

Συγκλονιστική ήταν η αναμέτρηση του Πέτρου Τέντα κόντρα στον Βούλγαρο Daniel Lachezarov Nikolov, ο οποίος είχε αγωνιστεί (όπως και ο Έλληνας αθλητής) στο Bulgarian Junior International έχοντας μάλιστα περάσει δύο γύρους.

Ο Τέντας μπήκε πολύ δυνατά και αρκετά συγκεντρωμένα φτάνοντας μια ανάσα από το πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 20-18! Ωστόσο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα δύο set point και ηττήθηκε με 22-20. Στο δεύτερο σετ, φανερά επηρεασμένος από την εξέλιξη του πρώτου, έχασε με 21-14 μένοντας κι αυτός εκτός συνέχειας.

Ο Πέτρος Τέντας μίλησε για το παιχνίδι του στο ohtersportsnews.gr

«Ξεκίνησα αρκετά καλά στο πρώτο σετ. Ήμουν συνεχώς κοντά στο σκορ, ενώ από ένα σημείο και μετά είχα και το προβάδισμα. Έφτασα στο 20-18, είχα δύο set point, αλλά ενώ σε όλη τη διάρκεια ήμουν μπροστά το φιλέ και κέρδιζα πόντους, άλλαξα τακτική, πήγα πιο πίσω για να σιγουρέψω το παιχνίδι μου και δυστυχώς δέχθηκα τέσσερις αναπάντητους πόντους χάνοντας το σετ. Στο δεύτερο έκανα στην αρχή εύκολα λάθη, η διαφορά άνοιξε και δεν μπόρεσα να κυνηγήσω το σκορ».

Η νίκη ήρθε από τον Ξάνθου!

Η μοναδική ελληνική νίκη στο Eurasia ήρθε από τον εξαιρετικό Ηλία Ξάνθου, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι αντιμετώπισε τον Τούρκο Furkan Demir. Ο Έλληνας παίκτης ήταν εντυπωσιακός και στα δύο σετ κερδίζοντας με 2-0. Στο πρώτο, κατάφερε να ελέγξει από την αρχή το σκορ και πήρε τη νίκη με 21-18, ενώ στο δεύτερο βρήκε ακόμα καλύτερο ρυθμό επικρατώντας με 21-12.

Από την Τουρκία ήταν και ο επόμενος αντίπαλος του Ξάνθου. Ο λόγος για τον πολύ δυνατό Emre Vural (Βαλκανιονίκης), που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Έλληνα αθλητή. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ξάνθου βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο σετ με 20-18, όμως ο Vural «έσβησε» τα δυο set point με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 22-20.

Στο δεύτερο σετ η ατυχία συνεχίστηκε για τον Ηλία Ξάνθου, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ, ενώ παράλληλα έδειχνε να έχει ένα μικρό πρόβλημα με το γόνατό του κάτι που τον «υποχρέωσε» σε ήττα με 21-13 και αποκλεισμό από τη συνέχεια.

Πολύ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε και ο Βασίλης Κιομουρτζίδης ο οποίος αγωνίστηκε απέναντι στον Βούλγαρο Dimitar Delchev από τον οποίο ηττήθηκε με 2-0 σετ. Ο Κιομουρτζίδης ήταν σταθερός και στα δύο σετ, αλλά ο Βούλγαρος μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία και να φτάσει στη νίκη με 21-13, 21-14.

Η προσπάθεια του Χαραλαμπίδη

Ο μοναδικός Έλληνας που αγωνίστηκε απευθείας στο κυρίως ταμπλό ήταν ο Γιώργος Χαραλαμπίδης. Ο Χαραλαμπίδης στον πρώτο γύρο βρέθηκε αντίπαλος με τον πολύ καλό Γάλλο Yoann Turlan (νούμερο 8 στο ταμπλό), ο οποίος μπήκε δυνατά κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-8. Στο δεύτερο σετ ο Χαραλαμπίδης ήταν ακόμα πιο πολύ ανταγωνιστικός, όμως δεν κατάφερε να απαντήσει χάνοντας με 21-15 και μένοντας εκτός συνέχειας.

Το άγχος κόστισε την πρόκριση

Η μοναδική ελληνική εκπροσώπηση στις γυναίκες ήταν από την Ειρήνη Τέντα που αγωνίστηκε στο απλό κόντρα στην Merve Coban (Τουρκία). Η Ελληνίδα αθλήτρια του Ο.Α.Γ.Ω φάνηκε αγχωμένη από την αρχή του ματς κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Coban, η οποία πήρε το σετ με 21-9. Στο δεύτερο η Τέντα ανέβασε την απόδοσή της όμως σε καίρια σημεία έκανε κάποια λάθη τα οποία της κόστισαν χάνοντας με 21-16 και με 2-0 σετ αποκλείστηκε.

«Από την αρχή μπήκα αγχωμένα. Είχα καλές στιγμές στο παιχνίδι μου αλλά δεν κατάφερα να αποφύγω τα εύκολα λάθη με αποτέλεσμα να χάσω το σετ. Στο δεύτερο ήμουν καλύτερη μέχρι του 15-16 πόντους, αλλά και πάλι έκανα κάποια εύκολα λάθη, έχασα στο σκορ και μοιραία ηττήθηκα».

Πολύ καλές εμφανίσεις και στο διπλό

Στο διπλό Ανδρών Δημήτρης Όρλης και Πέτρος Τέντας αντιμετώπισαν τους Γάλλους Thomas Baures και Marc Laporte. Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο, αν και μόλις στο δεύτερο επίσημο παιχνίδι τους, στάθηκαν πολύ καλά, όμως οι Γάλλοι ήταν αρκετά γρήγοροι και κατάφεραν να επικρατήσουν με 21-13.

Στο δεύτερο Όρλης και Τέντας έριξαν το ρυθμό και με εξαιρετική τακτική έμειναν κοντά στο σκορ (17-15), όμως και πάλι οι Γάλλοι πήραν κρίσιμους πόντους κερδίζοντας με 21-17 περνώντας στην επόμενη φάση.

«Στο πρώτο σετ είχαμε πρόβλημα στο ενδιάμεσο παιχνίδι», δήλωσε ο Όρλης. «Οι Γάλλοι φάνηκαν πιο γρήγοροι στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μας ανοίγουν πιο εύκολα. Το γεγονός αυτό τους έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στο πρώτο σετ, αλλά εμείς από την πλευρά μας είχαμε το καλό ότι όποτε βγαίναμε στην επίθεση, ειδικά ο Πέτρος, κερδίζαμε τα ράλι.  Ο Πέτρος είχε πολύ καλά χτυπήματα από πίσω και δύσκολα τα έβγαζαν. Κι αν αυτό γινόταν τότε κατάφερνα να παίρνω τους πόντους εγώ.

Στο δεύτερο σετ δουλέψαμε αυτή την τακτική ακόμα πιο πολύ, προσπαθώντας παράλληλα να ρίξουμε το ρυθμό. Σε γενικές γραμμές τα καταφέραμε καθώς ήμασταν πολύ κοντά στο σκορ, όμως κάποια λάθη και το γεγονός ότι έχουμε παίξει μαζί με τον Πέτρο λίγες φορές, μας κόστισαν».

Το δεύτερο ελληνικό ζευγάρι Βασίλης Κιομουρτζίδης και Ηλίας Ξάνθου έπαιξαν στον πρώτο γύρο επίσης με Γάλλους (Tanguy Citron/Thomas Vallez). Κιομουρτζίδης και Ξάνθου ξεκίνησαν καλά, όμως από ένα σημείο και μετά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ χάνοντας με 21-13. Αντίθετα, στο δεύτερο σερ ήταν πιο ανταγωνιστικοί, οδηγώντας σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους τους, ωστόσο και πάλι οι Γάλλοι (με πολλές συμμετοχές σε διεθνείς αγώνες) κατάφεραν να επικρατήσουν με 21-17 παίρνοντας τη νίκη, αλλά και την πρόκριση.

Τέλος, στο μικτό διπλό τα αδέλφια Πέτρος και Ειρήνη Τέντα βρέθηκαν αντιμέτωποι με το πολύ δυνατό ζευγάρι από τη Βουλγαρία Stefan Garev/Mila Ivanonva. Το ελληνικό δίδυμο δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε κανένα από τα δύο σετ χάνοντας το πρώτο με 21-7 και το δεύτερο με 21-9 μένοντας εκτός συνέχειας.

«Το ζευγάρι από τη Βουλγαρία ήταν ανώτερο από εμάς» θα πει η Ειρήνη Τέντα. «Σίγουρα, δεν είχαμε μεγάλες προσδοκίες από αυτό το παιχνίδι, ωστόσο πιστεύω ότι προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε για να κάνουμε ό,τι το καλύτερο».

Από την πλευρά του ο Πέτρος Τέντας δήλωσε: «Προσωπικά δεν περίμενα ότι θα κάναμε κάτι καλύτερο απ’ ότι αυτό που κάναμε. Είναι πολύ καλοί παίκτες και οι δύο και ήταν πολύ δύσκολοι αντίπαλοι. Είμαι ικανοποιημένος από το πρώτο σετ, όπου βγήκαν καλά χτυπήματα, αλλά δεν μπορέσαμε να τους ακολουθήσουμε. Το ίδιο έγινε και στο δεύτερο σετ, αλλά και πάλι το σκορ άνοιξε και ήταν αδύνατο να πλησιάσουμε».