Γυμναστική – EG Baku 2015: Ο Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους

«Εντυπωσιακό πρόγραμμα. Ναι, είναι σπεσιαλίστας στους κρίκους. Απλά ο καλύτερος». Αυτά ήταν μερικά από τα σχόλια των Άγγλων παρουσιαστών για τον Λευτέρη Πετρούνια. Ίσως, από τους μοναδικούς Έλληνες που σχολιάζονται από τους Ευρωπαίους με τα καλύτερα λόγια…Τους υποχρέωσε. Τους ξετρέλανε και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο για τα ελληνικά χρώματα στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής μπήκε στον τελικό ως το μεγάλο φαβορί. Το πρόγραμμά του μοναδικό. Είχε το μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από όλους τους φιναλίστ (6.800), ενώ και η εκτέλεσή του βαθμολογήθηκε υψηλότερα από τον καθένα (8.833). Σταθερός στον ανάποδο «σταυρό», γεμάτος αυτοπεποίθηση στην έξοδο, πάρα πολύ καλός στην «προσγείωση».

Η συνολική του επίδοση ήταν 15.633 γεγονός που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο και το λόγο να ακουστεί ο εθνικός μας ύμνος για πρώτη φορά σε αυτούς τους Αγώνες.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ρώσος Nikita Ignatyev με επίδοση 15.333, ενώ το χάλκινο πήρε ο Τούρκος κι ένας ταλαντούχος αθλητής, ο Ibrahim Colak με 15.133.

Οι υπόλοιποι φιναλίστ έμειναν αρκετά μακριά με τον σπεσιαλίστα στους παράλληλους ζυγούς, Oleg Stepko (Αζερμπαϊτζάν) να μένει στην 4η θέση με 14.466, ενώ την 5η κατέκτησε ο Γάλλος Guillaume Augugliaro με 14.033.

Η δυσάρεστη έκπληξη ήταν η 6η θέση του Ουκρανού και πρωταθλητή Ευρώπης το 2013, Igor Radivilov με τον 22χρονο να υποπείπτει σε αρκετά λάθη στο πρόγραμμα του το οποίο βαθμολογήθηκε με μόλις 13.866 βαθμούς.

Σε λίγη ώρα (17:20) ρίχνεται στη μάχη και ο Βλάσης Μάρας, ο οποίος θα αγωνιστεί στον τελικό του μονόζυγου, όπου και πέρασε ως πρώτος από τη φάση των προκριματικών μετά από μια απίστευτη εμφάνιση.

Αγ. Κοσμάς το National Gymnastics Arena…

Όλοι στο πλευρό του Λευτέρη Πετρούνια. Τα κορίτσια της ρυθμικής γυμναστικής κρατώντας τη γαλανόλευκη δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να φωνάζουν για τον πρωταθλητή Ευρώπης του Montpellier. Μαζί τους και οι αθλητές του μπάτμιντον Πέτρος και Ειρήνη Τέντα που ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς μετά τη μεγάλη επιτυχία του Έλληνα αθλητή. Σε λίγη ώρα ας ελπίσουμε ότι ο Μάρας θα προσθέσει ακόμη ένα μετάλλιο στη συγκομιδή της Ελλάδας.