Γυμναστική – EG Baku 2015: «Ασημένιος» ο Μάρας στο μονόζυγο

Είναι η μέρα των μεταλλίων, είναι η μέρα του βάθρου για την ελληνική αποστολή. Πριν από λίγο η ελληνική σημαία ανέβηκε στο ψηλότερο σημείο της National Gymnastic Arena με τον Λευτέρη Πετρούνια να φορά στο λαιμό του το χρυσό μετάλλιο. Δεν πέρασε μία ώρα και η ελληνική σημαία βρίσκεται και πάλι σε ένα από τα τρία κοντάρια του κλειστού γυμναστηρίου.

Αιτία; Ο Βλάσης Μάρας, ο οποίος με ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και με σύνολο 15.366 βαθμούς κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου χαρίζοντας στη χώρα μας το τέταρτο μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

«Αυτός ο αθλητής είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία», είπαν οι σχολιαστές του τελικού. «Είναι 32 ετών έχοντας εμπλακεί στη γυμναστική από το 1998. Τι έχει κάνει μέχρι σήμερα;» αναρωτήθηκαν χαμογελώντας. «Απλά έχει στεφθεί δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης!».

Αυτός είναι ο Βλάσης Μάρας. Μπορεί να ήταν ο μεγαλύτερος ηλικιακά από όλους τους φιναλίστ, όμως το «άερινο» στυλ του και το εξαιρετικό πρόγραμμα που εκτέλεσε (βαθμός δυσκολίας 6.900) τον έφεραν στη δεύτερη θέση με σύνολο 15.366 βαθμών.

Στην κορυφή του βάθρου ανέβηκε ένας ακόμη σπουδαίος αθλητής. Ο λόγος για τον Γερμανό Fabian Hambuechen, ο οποίος μετά από το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στις ασκήσεις εδάφους λίγη ώρα νωρίτερα, πήρε και το χρυσό στο μονόζυγο συγκεντρώνοντας 15.533 βαθμούς.

Ο 27χρονος που έκανε ντεμπούτο σε μεγάλη διοργάνωση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2004) σε ηλικία 16 ετών(!) είναι «ασημένιος» ολυμπιονίκης στο Λονδίνο (2012) και «χάλκινος» στο Πεκίνο (2008). Δεύτερο μετάλλιο, μέσα σε λίγη ώρα και για τον Ρώσο Nikita Ignatyev που μετά το ασημένιο στους κρίκους κατέκτησε το χάλκινο στο μονόζυγο με 15.166 βαθμούς.

Στην 4η θέση βρέθηκε ο Κροάτης Marijo Moznik με 14.900 βαθμούς ,ενώ την 5η θέση κατέκτησε ο σπεσιαλίστας στους παράλληλους ζυγούς Oleg Verniaiev με 14.900 βαθμούς. Την 6αδα του τελικού συμπλήρωσε ο Λευκορώσος Andrey Likhovitskiy με σύνολο 14.333 βαθμούς.