Γυμναστική – Dundee World Cup 2014: Τα καλύτερα έρχονται…

Σόφια, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ–  Τα καλύτερα έρχονται…Ένας τίτλος που αντιπροσωπεύει αυτή τη στιγμή την ελληνική ρυθμική γυμναστική, η οποία έδειξε για μία ακόμη φορά ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Μπορεί τα μικρά (αλλά σημαντικά για τη βαθμολογία) λάθη του ανσάμπλ να στέρησαν από τα κορίτσια την είσοδο στον τελικό οργάνων, όμως οι Ελένη Δόικα, Ελένη Σαμαρά, Ζωή Κοντογιάννη, Λαμπρινή Βλαχογιάννη, Αναστασία Γιουβανάκη και Στεφανία Μήτσανα καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό δείγμα ότι τα βελτιωμένα προγράμματα, αλλά και η τεχνική των κοριτσιών, είναι ικανά για να τις πάνε ακόμη πιο ψηλά στο κρίσιμο τουρνουά της χρονιάς. Στο παγκόσμιο της Σμύρνης!

«Γεγονός είναι ότι η ομάδα έκανε λάθη, ωστόσο η γενική εικόνα ήταν πολύ καλή και τα κορίτσια άρεσαν, όπως και τα προγράμματά μας», δήλωσε αμέσως μετά τους αγώνες στο othersportsnews.gr η ομοσπονδιακή προπονήτρια Τζένη Παπαδοπούλου.

Η ανοδική πορεία συνεχίζεται όμως και στο ατομικό με την Βαρβάρα Φίλιου να δίνει μια εντυπωσιακή παράσταση μπροστά στο βουλγάρικο κοινό το οποίο την αποθέωσε! Εξάλλου μια 5η θέση σε ένα παγκόσμιο κύπελλο (που είναι σαν παγκόσμιο πρωτάθλημα) δεν είναι και μικρό πράγμα.

Η Ελληνίδα γυμνάστρια είχε δηλώσει στο othersportsnews.gr ότι πάει βήμα-βήμα. Το πρώτο βήμα έγινε λοιπόν. Η αθλήτρια της Αλίγια Γκαράγιεβα συνεχίζει να «καθηλώνει». Κι έχει να δείξει πολλά περισσότερα…

Εκτός τελικού, αλλά με πολύ καλή εμφάνιση

Το ανσάμπλ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και στη Σόφια, ωστόσο έμεινε στις λεπτομέρειες και πάλι εκτός τελικού. Και τα δύο βελτιωμένα προγράμματα βγήκαν εξαιρετικά, όμως κάποια μικρολάθη και μία πτώση στις κορίνες (πάνω σε αλλαγή) και μία στις μπάλες ήταν αρκετό για να μείνει εκτός τελικών.

Τα κορίτσια της Τζένης Παπαδοπούλου βαθμολογήθηκαν στις 10 κορύνες με 16.150 κατλαμβάνοντας την 11η θεση, ενώ στο πρόγραμμα με τις 3 μπάλες/2 κορδέλες συγκέντρωσε  16.300 παίρνοντας την 10η θέση μένοντας εκτός τελικού (από το συγκεκριμένο όργανο) για 0.300 βαθμούς, με την 8η Κίνα να έχει 16.600!

Στο σύνθετο οι Ελληνίδες γυμνάστριες συγκέντρωσαν συνολικά 32.450 βαθμούς καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην ομάδα της Ρωσίας που είχε συνολικά 35.800 βαθμούς (18.000 κορύνες, 17.800 μπάλες), στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Βουλγαρία με 35.250 βαθμούς (17.700 κορύνες, 17.550 μπάλες), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ιταλία, η οποια συγκέντρωσε 34.800 βαθμούς.

Δύο ακόμη χρυσά για τη Ρωσία

Στους τελικούς των οργάνων η Ρωσία κατέκτησε ακόμη δύο χρυσά μετάλλια. Το πρώτο στις 10 κορύνες έχοντας 17.900 βαθμούς, αφήνονυας και πάλι στη δεύτερη θέση τη Βουλγαρία με 17.800 και στην τρίτη την Ισπανία με 17.600, ενώ το άλλο στις 3 μπάλες/2 κορδέλες όπου βαθμολογήθηκε από τους κριτές με 18.100.

Η Βουλγαρία πήρε ακόμη ένα ασημένιο μετάλλιο (17.750), ενώ η τρίτη θέση άλλαξε με την Ιταλία να παίρνει το μετάλλιο με διαφορά 0.050 από την Ιαπωνία, καθώς βαθμολογήθηκε με 17.250 έναντι 17.200.

Αξίζει να σημειώσουμε τη μέτρια, για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση, εμφάνιση της Λευκορωσίας (5η στο σύνθετο ομαδικό), αλλά και την 13η θέση την οποία κατέλαβε το Αζερμπαϊτζαν το οποίο είχε φτάσει στο μετάλλιο στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Μπακού.

«Μάγεψε» και πάλι η Φίλιου!

Άνεση, χάρη, αρμονία, ελευθερία, ό,τι ακριβώς χρειάζεται για να βγει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα. Αυτό έκανε η Βαρβάρα Φίλιου, η οποία υποχρεώσε το κοινό να την χειροκροτήσει θερμά κατακτώντας την 5η θέση στο σύνθετο ατομικό.

Η έξι φορές πρωταθλήτρια Ελλάδος συγκέντρωσε συνολικά 68.650  βαθμούς (17.250 στεφάνι, 17.250 μπάλα, 17.100 κορύνες, 17.050 κορδέλα) καταλάμβανοντας την 6η θέση στη γενική, ωστόσο λόγω του ότι βρέθηκαν τρεις Ρωσίδες στην πρώτη οκτάδα, πήρε την 5η θέση, «σφραγίζοντας» παράλληλα το εισιτήριο για τους τελικούς όλων των οργάνων!

Στο στεφάνι η Φίλιου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 7η θέση με τους κριτές να της δίνουν 16.900 βαθμούς, στον τελικό της μπάλας βρέθηκε στην 6η με 17.000 και 0.050 βαθμούς ποινής, στις κορύνες βαθμολογήθηκε με 16.550 βαθμούς καταλαμβάνοντας την 7η θέση, ενώ στην κορδέλα πήρε ακόμη μία 6η θέση με 17.150 βαθμούς.

Kudryavtseva από άλλο πλανήτη…

Η μεγάλη νικήτρια του ατομικού δεν ήταν άλλη από την 16χρονη Ρωσίδα Yana Kudryavtseva, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο με συνολική βαθμολογία 73.900 (17.800 στεφάνι, 18.550 μπάλα, 18.500 κορύνες, 18.150 κορδέλα), ενώ στους τελικούς των οργάνων η Kudryavtseva ήταν η απόλυτη κυριάρχος κατακτώντας και τα τέσσερα χρυσά μετάλλια.

Η δράση στην ρυθική γυμανστική συνεχίζει με αμείωτο ενδιαφέρον καθώς ακολουθεί το τελευταίο παγκόσμιο κύπελλο της χρονιάς στο Καζάν (5-6 Σεπτεμβρίου), ενώ αμέσως μετά (22-28 Σεπτεμβρίου) θα διεξαθχεί το παγκίσμιο πρωτάθλημα στη Σμύρνη.