Αγχωτική πρεμιέρα για τους Red Wings

Μπορεί το ντεμπούτο των Detroit Red Wings να ήταν νικηφόρο, αλλά ήρθε με πολύ άγχος. Όχι, τόσο στον αμυντικό τομέα, με τους Buffalo να έχουν 0/7 με παίκτη παραπάνω, όσο στον επιθετικό καθώς έβρισκαν πολύ δύσκολα τρόπους για να νικήσουν τον εκπληκτικό τερματοφύλακα των Sabres Ryan Miller που ολοκλήρωσε τη βραδιά με 32 επεμβάσεις!

Βέβαια η νίκη αυτή ήταν και μια νέα αρχή για την ομάδα των Red Wings, η οποία από φέτος αγωνίζεται στην Ανατολική Περιφέρεια (εκεί που ουσιαστικά ανήκει) και όχι στη Δυτική και συγκεκριμένα στην Central Division που αγωνιζόταν μέχρι πέρσι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Red Wings να μπαίνουν αρκετά επιθετικά και μόλις στο 2’ να απειλούν με τον Miller να πραγματοποιεί διπλή επέμβαση απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Στο 10’ο Weiss (DET) προσπάθησε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έκλεισαν και πάλι τους διαδρόμους αποσοβώντας μια ακόμα επικίνδυνη κατάσταση.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα μετά από ένα εξαιρετικό σλάλομ από την αριστερή πλευρά του Emmerton, ο Samuelson δεν άφησε να πάει την ευκαιρία χαμένη ανοίγοντας το σκορ για τους Detroit. Δεν πέρασαν πάνω από 40 δευτερόλεπτα και οι γηπεδούχοι σκόραραν για δεύτερη φορά, με τον Datsyuk να πηγαίνει παράλληλα προς την εστία του Miller και με ωραία προσπάθεια έστειλε το puck στην εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Buffalo αποφάσισαν να παίξουν χόκεϊ και βγήκαν μπροστά. Βέβαια για να συμβεί αυτό έπρεπε να αγωνιστούν για δύο λεπτά με παίκτη παραπάνω μετά από την αποβολή του Zetteberg. Ωστόσο η σωστή αντίδραση του Howard δεν τους επέτρεψε να μειώσουν με το 2-0 να παραμένει.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το παιχνίδι, κάτι που λίγο έλειψε να κάνουν, καθώς μετά το δυνατό «χτύπημα» που επιχείρησε ο αμυντικός Kindl το puck βρέθηκε στην κατοχή του Cleary, ο οποίος όμως το έσπρωξε στα δίχτυα του Miller με αντικανονικό τρόπο, όπως υπέδειξαν και οι διαιτητές.

Οι Detroit συνέχισαν να ψάχνουν το τρίτο γκολ, φτάνοντας για μια ακόμη φορά πολύ κοντά για να το πετύχουν. Έτσι επτά λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου 20λεπτου, εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω με τον Emmerton να βρίσκεται μόνος με τον Miller, αλλά να ανατρέπεται, αντικανονικά, την τελευταία στιγμή από τον Vanek. Το shoot-out ανέλαβε ο ίδιος ο παίκτης που το κέρδισε, όμως ο Miller του έκλεισε πολύ καλά τη γωνία διατηρώντας έτσι το «εύθραυστο» 2-0.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε και πάλι με τους Buffalo να ξεκινάνε καλύτερα, όπως και στη δεύτερη, όμως ο μια ο Veino και στη συνέχεια ο Ennis δεν μπόρεσαν να νικήσουν από κοντά τον εξαιρετικό Howard.

Πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο, οι Sabres είχαν μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Stafford να «κλέβει» και να δίνει με τη μια στον Hodgson, ο οποίος «έσπασε» στον Vanek που δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον τερματοφύλακα των Red Wings.

O Howard, όμως λίγο αργότερα έκανε το λάθος, καθώς δεν υπολόγισε καλά το puck στην ουδέτερη ζώνη με αποτέλεσμα να γίνει κάτοχος ο Flyn ο οποίος έδωσε στον Girgensons που με ένα backhand μείωσε σε 2-1 βάζοντας την ομάδα του και πάλι μέσα στο παιχνίδι.

Ωστόσο στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν οι Red Wings κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, κάνοντας πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα και στη νέα κατηγορία με το δεξί διατηρώντας παράλληλα και μια εξαιρετική παράδοση που τους θέλει να έχουν κερδίσει του Sabres (εντός έδρας) στα 13 από τα 14 παιχνίδια!

Δεύτερη νίκη για τους Toronto Maple Leafs

Μπορεί να είχαν αγωνιστεί μόλις πριν από 24 ώρες και μάλιστα σε μια πολύ δύσκολη έδρα, ωστόσο οι Maple Leafs κατάφεραν να «αλώσουν» και την έδρα των Philadelphia Flyers με 3-1.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Maple Leafs μπήκαν λίγο «ζαλισμένοι» στο παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα με ένα power play goal, επτά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτο 20λεπτου με σκόρερ τον Schenn μετά από μια πολύ ωραία ασίστ από τον Lecavalier.

Όμως από εκεί και πέρα «μίλησε» η κλάση του PhIl kessel, ο οποίος την ημέρα των γενεθλίων του έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ειδικά τη δεύτερη περίοδο. Ήταν μάλιστα και ο σκόρερ της ισοφάρισης τρία λεπτά πριν το τέλος της. Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν βρει ρυθμό και με σκόρερ τον Bolland (3’,19’) έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη κάνοντας ένα ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τους Colorado

Πριν από λίγη ώρα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Colorado Avalanche κόντρα στους Anaheim Ducks. Οι Avalanche, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Ducks, οι οποίοι είχαν σοβαρά προβλήματα στο σκοράρισμα, αλλά και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί, ειδικά στο δεύτερο και τρίτο 20λεπτο όπου και σημείωσαν τα πέντε από τα συνολικά έξι γκολ. Την αρχή έκανε ο O’Reilly (16’), ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ στο9’της δεύτερης περιόδους ήταν αυτό που έδωσε την πάσα στον Downie για το 2-0. Το 3-0 έγινε από τον Mitchell στο11’, ενώ έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του McGinn να χρηστεί σκόρερ. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα έκανε το 5-0 στο12’της τρίτης περιόδου, ενώ το 6-0 ήρθε από τον Duchene στο14’. Επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα οι Aneheim κατάφεραν να μειώσουν με τον Silfveberg ύστερα από πάσα του Bonino γράφοντας το τελικό 6-1.