Άρση Βαρών – IWF WCH 2015: Ο Lovchev ο πιο δυνατός στον πλανήτη

Χιούστον, ΗΠΑ— Τα φώτα στο George R. Brown έσβησαν. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών 2015 ανήκει στο παρελθόν. Η διοργάνωση, ωε συνήθως, έκλεισε με την κατηγορία των πιο δυνατών του πλανήτη. Την κατηγορία των +105 κιλών στους άνδρες κι αυτή των +75 κιλών στις γυναίκες και μάλιστα και με ελληνική συμμετοχή.

Στην κατηγορία των ανδρών ο Aleksey Lovchev, μετά το χάλκινο μετάλλιο στην Πολωνία (2013) και το χρυσό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ισραήλ (2014), κατάφερε στο Χιούστον να κάνει το απόλυτο κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια, σημειώνοντας παράλληλα και δύο παγκόσμια ρεκόρ. Τι καλύτερο για να κλείσει μια τόσο σημαντική διοργάνωση;

Ο βάρους 140.46 κιλών αθλητής σήκωσε με την πρώτη προσπάθεια τα 200, τα 206 και τα 211 κιλά γεγονός που του χάρισαν το χρυσό μετάλλιο στο αρασέ. Τέσσερα κιλά λιγότερα σήκωσε ο βαρύτερος (155.12) Γεωργιανός Lasha Talakadze κάνοντας 207, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Εσθονό Mart Seim με 190 κιλά.

Ο Lovchev συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καθώς αφού σήκωσε πρώτα τα 242 κιλά, στη συνέχεια έκανε με την πρώτη τόσο τα 248 κιλά, όσο και τα 264.

Μια επίδοση που κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ του μεγάλου Ιρανού αθλητή (4 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, δύο «χρυσός» ολυμπιονίκης) Hossein Rezazadeh, ο οποίος στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας είχε σηκώσει 263 κιλά.

Ο Εσθονός Seim κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 248 κιλά, ενώ ο Αρμένιος Gor Minasyam πήρε την 3η θέση με 437 κιλά.

Στο σύνολο ήρθε ακόμη ένα ρεκόρ από τον Lovchev, ο οποίος με τα 475 ξεπέρασε 472 του Hossein Rezazadeh στην ολυμπιάδα της Αυστραλίας το 2000. Το ασημένιο μετάλλιο στο σύνολο πήγε στον Γεωργιανό Lasha Talakhadze με 454, ενώ το χάλκινο πήρε ο Seim με 438 κιλά.

Έγραψε ιστορία η Kashirina

Τον τέταρτο τίτλο και τρίτο διαδοχικό, πανηγύρισε η Ρωσίδα Tatiana Kashirina, η οποία για μια ακόμη σημαντική διοργάνωση επιβεβαίωσε για πιο λόγο ήταν το απόλυτο φαβορί.

Η 24χρονη από τον Noginsk και μια από τις ψηλότερες αθλήτριες στην κατηγορία της (1.77) δεν είχε κανένα πρόβλημα κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια χωρίς όμως να προσπαθήσει για παγκόσμιο ρεκόρ τα οποία κατέχει η ίδια από το 2014 και στις δύο κινήσεις, όπως και στο σύνολο.

Η Kashirina μπήκε στα 143 κιλά, τα οποία σήκωσε εύκολα, ενώ το ίδιο έκανε και στα 148 κιλά, για να σταματήσει στα 152 τα οποία και έχασε. Τρία κιλά πιο πίσω βρέθηκε η Κινέζα Meng Suping που σήκωσε 135, 140 και 145 κιλά με την πρώτη προσπάθεια, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Chitchanok Pulsabsakul (Ταϊλάνδη) αθλήτρια από τη Β. Κορέα Kuk-Hyang Kim με 136 κιλά.

Στο ζετέ μόνο το χάλκινο μετάλλιο άλλαξε χέρια. Αυτό πήγε στην αθλήτρια από τη Β. Κορέα, Kuk-Hyang Kim, η οποία έκανε 168 κιλά. Το χρυσό πήγε και πάλι στην Kashirina που σήκωσε με την Ρωσίδα να κάνει τα 185 κιλά με την δεύτερη, ενώ στη συνέχεια δεν κατάφερε να σηκώσει τα 191.

Δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για την Κινέζα Meng Suping, η οποία έκανε τα 180 κιλά με την πρώτη, για να χάσει δύο φορές τα 190 κιλά. Στο σύνολο η Kashirina πήρε το τρίτο χρυσό της βραδιάς με 333 κιλά, ενώ ακολούθησαν οι Meng με 325 και η Kim με 298.

Στην 20η θέση η Ανανιάδου

Από ελληνικής πλευράς συμμετείχε η Ευτυχία Ανανιάδου, η οποία πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση μπαίνοντας στην πρώτη 20άδα του κόσμου. Η Ελληνίδα αθλήτρια, αγωνίστηκε στο δεύτερο γκρουπ κάνοντας με την πρώτη τα 110 κιλά στην κίνηση του αρασέ.

Η Ανανιάδου στη συνέχεια κατάφερε να σηκώσει και τα 113 με την πρώτη, ωστόσο δεν έκανε το ίδιο και στα 115 κιλά στα οποία ήταν άκυρη, χάνοντας την ευκαιρία να μπει μέσα στην πρώτη 15άδα, καθώς η Ελληνίδα αρσιβαρίστρια ήταν από τις πιο ελαφριές στην κατηγορία.

Στο ζετέ η Ανανιάδου ήταν αλάνθαστη. Μπήκε στα 130 κιλά, τα οποία και σήκωσε με την πρώτη, ενώ το ίδιο έκανε και στα 135, αλλά και στα 138 κιλά, κατακτώντας την 7η θέση στο γκρουπ, αλλά και την 22η στη γενική. Στο σύνολο η Ανανιάδου σηκώνοντας 251 κιλά, πήρε την 8η θέση στο γκρουπ, αλλά και την 20η στη γενική.