Άρση Βαρών – IWF WCH 2015: Η Jong Sim Rim συγκλόνισε στην κατηγορία των 75κ.

Χιούστον, ΗΠΑ—   Στον πραγματικό αθλητισμό η προσπάθεια, η ευγενής άμυλα και η αυταπάρνηση είναι μερικές φορές πάνω από τα μετάλλια και τις διακρίσεις. Φυσικά, όταν αυτά τα δύο συνδυαστούν το αποτέλεσμα είναι ακόμη πιο συγκινητικό.

Μια τέτοια περίπτωση ήταν κι αυτή της αθλήτριας από τη Β. Κορέα Jong Sim Rim, η οποία συγκλόνισε με την απίστευτη προσπάθειά της στην κατηγορία των 75κ. κατακτώντας τρία ασημένια μετάλλια παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε ουσιαστικά στο ζετέ με ένα πόδι!

Όλα άρχισαν να πηγαίνουν στραβά για τη «χρυσή» ολυμπιονίκη του Λονδίνου στα 69κ., στην τρίτη προσπάθεια του αρασέ. Η Κινέζα Yue Kang είχε σηκώσει από την πρώτη προσπάθεια τα 127 κιλά, ενώ είχε χάσει δύο φορές τα 130.

Η Rim ξεκίνησε επιτυχώς με τα 120 κιλά, ενώ στη συνέχεια σήκωσε και τα 125. Στην τελευταία της προσπάθεια για τα 128 κιλά τα οποία θα της χάρισαν το χρυσό μετάλλιο «λύγισε» από πόνους στο αριστερό ισχίο.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε τελικά στην Kang, με την Rim να κατακτά το ασημένιο και με την Svetlana Podobedova (Καζακστάν) να κερδίζει στο νήμα την Ρωσίδα Olga Zubova κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο με 121 κιλά.

Το ενδιαφέρον όμως όλων ήταν πάνω στην Rim. Μετά από μια διακοπή 15 λεπτών με το ιατρικό τιμ να προσπαθεί να ηρεμήσει την Rim από τους αφόρητους πόνους, αλλά και από την άλλη να την συμβουλεύει να μην βγει να αγωνιστεί στο ζετέ, η αθλήτρια από τη Β. Κορέα κατάφερε να βγει μέσα σε αποθέωση από τους πολλούς θεατές που βρέθηκαν στο George R. Brown του Χιούστον.

Αν και η ιατρική ομάδα επέμενε στο να μην αγωνιστεί, η 22χρονη στάθηκε στα πόδια της, όσο μπορούσε και βγήκε για την πρώτη της προσπάθεια στα 150κ. Η Rim, η οποία υπέφερε από τον τραυματισμό στο αριστερό ισχύο, παράλληλα είχε υποστεί θλάση στον τετρακέφαλο, αλλά και ελαφριά κάκωση στο γόνατο!

Κι όμως! Η 22χρονη κατάφερε να αντέξει τους πόνους και να σηκώσει τα 150 κιλά, με τους θεατές να ξεσηκώνονται. Το ίδιο έκανε και στα 155 τα οποία σήκωσε με την πρώτη προσπάθεια!

Στα 157 κιλά, αν και κατάφερε να κάνει την κίνηση του επολέ στο ζετέ δεν τα κατάφερε. Κατέρρευσε και άρχισε να κλαίει με λυγμούς την ίδια ώρα που όλο το κλειστό γυμναστήριο, αλλά και όλες οι αθλήτριες την αποθέωναν.

Το αποτέλεσμα ήταν για την Rim να κατακτήσει δύο ασημένια μετάλλια, αλλά και ακόμη ένα στο σύνολο με 280 κιλά.

Το χρυσό στο ζετέ πήρε η Zubova με 156 κιλά, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για το χρυσό στο σύνολο και τα 276 κιλά. Η Κινέζα Kang αν και τρίτη στο ζετέ (155 κιλά), κατάφερε να στεφθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια, μετά από τρία ασημένια μετάλλια σε ισάριθμα παγκόσμια πρωταθλήματα, έχοντας σύνολο 282 κιλά.

«Ήταν πραγματικά μεγάλη τιμή για μένα να αγωνιστώ απέναντί της», δήλωσε η Zubova για την Rim, λίγο μετά τον αγώνα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι μετά την απονομή, όπου η Rim αποθεώθηκε για ακόμα μία φορά, η 22χρονη κατέβηκε υποβασταζόμενη από όλες τις συναθλήτριες της που βρέθηκαν στο βάθρο στην πιο συγκινητική στιγμή του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ξεχώρισε ο Zaichikov

Στην κατηγορία των ανδρών και στα 105κ. μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Alexandr Zaichikov από το Καζακστάν. Ο Λευκορώσος στην καταγωγή αθλητής μπορεί να μην πήρε το χρυσό μετάλλιο ούτε στο αρασέ, ούτε στο ζετέ, ωστόσο έδειξε μια εντυπωσιακή σταθερότητα, αλλά και στρατηγική στον αγώνα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο και παράλληλα τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Νικητής στο αρασέ ήταν ο Ivan Efremov (Ουζμπεκιστάν) με 192 κιλά, με τον Zaichikov να κατακτά την δεύτερη θέση με 191 κιλά. «Χάλκινος» ήταν ο Αρμένης Simon Martirosyan, ο οποίος σήκωσε 186 κιλά χάνοντας τα 191 στην τελευταία προσπάθεια.

Στην κίνηση του ζετέ ο Efremov μπήκε αρκετά νωρίς σε σχέση με τους αθλητές που βρισκόντουσαν στα μετάλλια και δεν κατάφερε να κάνει πάνω από 204 παρά το γεγονός οτι προσπάθησε, χωρίς επιτυχία, τόσο στα 215, όσο και στα 216.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ρώσο (9ος στο αρασέ) David Bedzhanyan που σήκωσε 231 κιλά, ενώ στην τρίτη προσπάθεια πήγε να ισοφαρίσει το παγκόσμιο ρεκόρ του Ilya Ilyin στα 242 κιλά χωρίς να τα καταφέρει.

Ο σταθερός Zaichikov έκανε 230 κιλά παίρνοντας ακόμη ένα ασημένιο μετάλλιο, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο εξαιρετικός Sardorbek Dusmurotov, ο οποίος αν και πήρε μέρος στο δεύτερο γκρουπ τα 228 κιλά ήταν αρκετά για να τον διατηρήσουν στα μετάλλια.

Στο σύνολο ο Zaichikov με 421 χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο Καζακστάν και παράλληλα στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για πρώτη φορά στην καριέρα του. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Bedzhanyan με σύνολο 411 κιλά, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Λετονός Artus Plesnieks (10os στο αρασέ και 4os στο ζετέ) με σύνολο 405 κιλά.