Άρση Βαρών – IWF WCH 2015: Έξι διαφορετικοί νικητές στα 77κ., ξεχώρισε ο Rahimov

Χιούστον, ΗΠΑ— Ο αγώνας των 77κ. ίσως να ήταν ο πιο δραματικός και συναρπαστικός, μέχρι στιγμής, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το γεγονός ότι έξι διαφορετικοί αθλητές από έξι διαφορετικές χώρες μπήκαν στα μετάλλια μιλάει από μόνο του.

Κι αν ο «χρυσός» ολυμπιονίκης Lyu και κάτοχος του τίτλου στο παγκόσμιο του 2013, ήταν από την αρχή το μεγάλο φαβορί για την επιστροφή στην κορυφή, η εξέλιξη του αγώνα επιφύλασσε αρκετές εκπλήξεις.

Στο αρασέ ο Κινέζος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Μπήκε στα 170κ. και αφού τα σήκωσε με την πρώτη, στη συνέχεια έκανε και τα 175 για να χάσει τα 177 και συνάμα το παγκόσμιο ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο του Lyu και η προσπάθεια για το χρυσό μετάλλιο του κόστισαν το μετάλλιο στο ζετέ, αλλά και στο σύνολο, καθώς ο Κινέζος τραυματίστηκε στο γόνατο με αποτέλεσμα να έχει τρεις άκυρες προσπάθειες στο ζετέ στα 201κ.

«Ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής στο αρασέ ήταν ο Kim από τη Β. Κορέα που σήκωσε με την πρώτη τα 162, 166 και 171 κιλά, ενώ τρίτος ήταν ο Αρμένιος Karapetyan που έκανε 167 κιλά.

Στο ζετέ είδαμε εντελώς άλλους πρωταγωνιστές. Πρώτος και καλύτερος ο Rahimov από το Αζερμπαϊτζάν, ο οποίος εδώ και δύο χρόνια αγωνίζεται με τα χρώματα του Καζακστάν.

Ο 22χρονος και σπεσιαλίστας στο ζετέ, μπήκε στα 195 κιλά τα οποία σήκωσε με την πρώτη, όπως και τα 207 για να «λυγίσει» στα 211. Τον Rahimov ακολούθησε ο συμπατριώτης του Aligulizada (Αζερμπαϊτζάν), ο οποίος αν και προερχόταν από το δεύτερο γκρουπ κατάφερε να κάνει μια θαυμάσια εμφάνιση σηκώνοντας 203 κιλά, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.

Ένα μετάλλιο το οποίο ήθελε πάση θυσία ο εξαιρετικός Αιγύπτιος-και μεγάλη μορφή του αγώνα-Mohamed Ihab, που έχασε τελικά την 2η θέση σηκώνοντας δύο κιλά λιγότερα από τον Αζέρο.

Χαρακτηριστικό ήταν το στιγμιότυπο από την αίθουσα της προθέρμανσης, με τον Αιγύπτιο να κλείνει τα μάτια του στην προσπάθεια του Aligulizada, ο οποίος τελικά έκανε τα 203 κιλά αφήνοντας τον Ihab στην 3η θέση.

Ο Ihab απειλήθηκε από τον «ασημένιο» στο αρασέ Kim, με τον αθλητή από τη Β. Κορέα να σηκώνει τα 201κ., αλλά να είναι και 39 γραμμάρια βαρύτερος από τον Αιγύπτιο χάνοντας το δεύτερο προσωπικό μετάλλιο στη βραδιά.

Στη διαφορά σωματικού βάρους κρίθηκε και το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Kim που ήταν και πάλι ο χαμένος, αυτή τη φορά από τον Rahimov, ο οποίος σήκωσε συνολικά 372 κιλά, όσα και ο Kim, αλλά ήταν και πάλι βαρύτερος. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε και πάλι στον Αιγύπτιο Ihab, που πανηγύρισε ακόμη μια τεράστια προσωπική επιτυχία, καθώς σήκωσε συνολικά 363 κιλά.