Άρση Βαρών – EWF EC 2015: Ανίκητη η Kashirina

Η Ρωσίδα Tatiana Kashirina ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στην κατηγορία των +75 κιλών κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλι. Στο αρασέ η 24χρονη Ρωσίδα πήρε την πρώτη θέση με διαφορά 16 κιλών από την Ουκρανή Anastasiia Lysenko, ενώ η Ρουμάνα Andreea Aanei κατετάγη 3η έχοντας σηκώσει 22 κιλά λιγότερα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ίδια εικόνα και στο ζετέ με τη Lysenko να έρχεται 2η με διαφορά 26 κιλών, ενώ την 3η θέση πήρε η Hripsime Khurshudyan από την Αρμενία. Στο σύνολο η Kashirina ήταν η μοναδική που σήκωσε πάνω από 300 κιλά με το ασημένιο μετάλλιο να καταλήγει στη Lysenko με 280 και το χάλκινο στην Aanei με 261 κιλά.

Από ελληνικής πλευράς η Ευτυχία Ανανιάδου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση παίρνοντας την 5η θέση στο αρασέ (110 κ.), την 6η στο ζετέ (130 κ.) και την 5η στο σύνολο (240 κ.).

Τρία χρυσά για την Ισπανία

H Ισπανίδα Lidia Valentin, αναδείχθηκε νικήτρια σε αρασέ (118 κ.), ζετέ (145 κ.) και σύνολο (263 κ.) στην κατηγορία των 75 κιλών των γυναικών. Στο αρασέ, πίσω από τη Valentin κατετάγη η Λευκορωσίδα Darya Pachabut, η οποία σήκωσε 117κ.,ενώ την 3η θέση κατέλαβε η Γαλλίδα Gaelle Nayo Ketchanke.

Η Γαλλίδα είχε την δεύτερη καλύτερη επίδοση στο ζετέ με 153κ., με την Valentin να παίρνει τα ασημένιο μετάλλιο, ενώ η 3η θέση πήγε στη Ρωσίδα Ekaterina Iutvolina. Στο σύνολο η Valentin πήρε το χρυσό μετάλλιο με 263κ., ενώ την ακολούθησαν στο βάθρο οι Nayo Ketchanke και Pachabut.

Στον Proshak το πιο «βαρύ» χρυσό

Ο Ουκρανός Oleg Proshak πήρε το χρυσό μετάλλιο σε ζετέ (235 κ.) και σύνολο (435 κ.) στην κατηγορία των +105 κιλών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Ρώσος Chingiz Mogushkov είχε την καλύτερη επίδοση στο αρασέ με 202 κιλά, ενώ ακολούθησαν ο Γεωργιανός Irakli Turmanidze με 201 και ο Proshak με 200 κιλά αντίστοιχα.

Ο Proshak στο ζετέ σήκωσε 235 κιλά, ενώ τα 234 κιλά του Turmanize τον έφεραν στη 2η θέση. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Πολωνό Daniel Dolega ο οποίος σήκωσε στην κίνηση του ζετέ 230 κιλά. Στο σύνολο ο Proshak πήρε το χρυσό μετάλλιο όντας 160 γραμμάρια ελαφρύτερος του Turmanize, ενώ το χάλκινο κατέληξε στον Mogushkov.

Τα «σήκωσε» όλα ο Didzbalis

Ο Λιθουανός Aurimas Didzbalis πήρε την πρώτη θέση σε αρασέ (182 κ.), ζετέ (221 κ.) και σύνολο (403 κ.) στην κατηγορία των 94 κιλών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ πήρε ο Ρώσος Khetag Khugaev με 180 κιλά, δύο περισσότερα από τον Πολωνό Lukasz Grela, ο οποίος κατέλαβε την 3η θέση.

Στο ζετέ, ο Khugaev είχε και πάλι τη δεύτερη καλύτερη επίδοση με τον Μολδαβό Anatoli Ciricu να παίρνει αυτή τη φορά την 3η θέση. Στο σύνολο, πίσω από τον Didzbalis και τον Khugaev βρέθηκε ο Λευκορώσος Aliaksandr Venskel ο οποίος πήρε την 4η θέση σε αρασέ και ζετέ.

Πολωνική κυριαρχία στα 105 κιλά

Σε πολωνικό «εμφύλιο» εξελίχθηκε η μάχη για τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην κατηγορία των 105 κιλών. Ο Bonk είχε την καλύτερη επίδοση στο αρασέ σηκώνοντας 185 κιλά, ενώ ο Ρώσος Gennadii Muratov με την επίδοση των 183 κιλών κατέλαβε την 2η θέση. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Γεωργιανό Davit Gotia με 181 κιλά.

Ο επίσης Πολωνός Michalski, που είχε καταλάβει μόλις την 11η θέση στα αρασέ με 172 κιλά, ήταν ο κορυφαίος στο ζετέ, καθώς σήκωσε με επιτυχία 189 κιλά, αφήνοντας στη 2η θέση τον Bonk με 185 κιλά και στην 3η τον Μολδαβό Andrian Zbirnea με 181. Στο σύνολο, πίσω από τον Bonk βρέθηκε ο Zbirnea, ενώ το χάλκινο κατέληξε στον Michalski. Από ελληνικής πλευράς ο Δαβίδ Καβελασβίλι είχε την 13η επίδοση στο αρασέ (168 κ.), την 12η στο ζετέ (201 κ.) και τη 12η στο σύνολο (369 κ.)