Άρση Βαρών – EWCH 2016: Στην 9η θέση της Ευρώπης η Πιπιλιαρίδου

Φόρντε, Νορβηγία— Την 9η θέση στα 48κ. κατέλαβε η Μαρία Πιπιλιαρίδου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διεξάγεται στη Νορβηγία. Η Πιπιλιαρίδου σήκωσε 69 κιλά στο αρασέ, 89 στο ζετέ και στο σύνολο 158 κιλά που της έδωσαν την 2η θέση στο Β Γκρουπ και την ένατη στο σύνολο.

Η Άννα Μπογά, που αγωνίστηκε κι αυτή στο δεύτερο γκρουπ της κατηγορίας των 48κ. σήκωσε 60 κιλά στο αρασέ και 75 στο ζετέ και με 135 κιλά στο σύνολο κατέλαβε την 16η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε η Sibel Ozkan (Τουρκία) με σύνολο 182 κιλά, ενώ στο βάθρο ανέβηκε επίσης η Ιταλίδα Genny Pagliaro με 180κ, αλλά και η Ρουμάνα Monica Suneta Csengeri με 178κ.

Στην 15η θέση ο Ακριτίδης

Ο Έλληνας πρωταθλητής που επανήλθε σε επίσημους αγώνες μετά το σοβαρό τραυματισμό του, σήκωσε 111 κιλά στο αρασέ, 132 στο ζετέ και στο σύνολο με 243 κιλά κατέλαβε την 15η θέση.

Στην κορυφή του βάθρου βρέθηκε ο Τούρκος Hursit Atak με 296κ. στο σύνολο. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ρώσος Feliks Khalibekov με 289κ., ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Βούλγαρο Vladimir Marinov Urumov με 288 κιλά στο σύνολο.

Σήμερα αναχώρησε για τη Νορβηγία και το δεύτερο γκρουπ των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών. Πιο συγκεκριμένα ταξιδεύουν οι: Θοδωρής Ιακωβίδης, Χαράλαμπος Ατζάρης (85κ. αγωνίζονται στις 14/4), Χρήστος Σαλτσίδης (105κ. αγωνίζεται στις 15/4) και Αλέξανδρος Κουβάκας (+105κ. αγωνίζεται στις 15/4).

Στις άλλες κατηγορίες «χρυσός» νικητής στα 56κ. ανδρών ήταν ο Ιταλός Mirco Scarantino με 264κ. στο σύνολο, αλλά και στο ζετέ (144κ.), ενώ στη δεύτερη θέση ήταν ο νικητής του αρασέ (121κ.), ο Ισπανός Josue Brachi με 264κ. στο σύνολο. Τρίτος ήταν ο Ρουμάνος Ilie Constantin Ciotoiu με 247κ. στο σύνολο.

Στην κατηγορία των 53κ. γυναικών χρυσό η Ρουμάνα Cristina Iovu κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τόσο στο ζετέ (120κ.), όσο και στο σύνολο (210κ.) ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Από εκεί και πέρα το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Ουκρανή Iulia Pataova με 202 κιλά στο σύνολο, ενώ το χάλκινο στην Λετονή Rebeka Koha (198k.).