Sport Title

Τρίαθλο

Το άθλημα που ονομάζουμε τρίαθλο, είναι στην ουσία η διαδοχική συμμετοχή σε τρία αγωνίσματα: κολύμβηση, ποδηλασία, τρέξιμο.
Ο αθλητής συμμετέχει διαδοχικά στα τρία αγωνίσματα και μάλιστα συνεχόμενα (χωρίς κενό, πέραν αυτού που χρειάζεται για να φορέσει ρούχα ή να προσαρμώσει τον εξοπλισμό του).
Η σειρά των αγωνισμάτων μπορεί να αλλάζει, αλλά συνήθως το κολύμπι προηγείται και ακολουθούν, ποδήλατο και τρέξιμο ή τρέξιμο και ποδήλατο. Επίσης υπάρχει και ποικιλία στα αγωνίσματα ως προς την απόσταση ενώ τα τελευταία χρόνια έχουν προκύψει και παραλλαγές ως προς το έδαφος στο οποίο διεξάγεται το κάθε αγώνισμα (το κολύμπι σχεδόν πάντα διεξάγεται σε ανοιχτή θάλασσα). Συνήθως ισχύουν λοιπόν τα ακόλουθα:
Κολύμπι: 1 χλμ ή 1,5 χλμ ή 2 χλμ (στο ironman φτάνει και τα 3,5 χλμ)
Ποδήλατο: 20 χλμ ή 40 χλμ ή 60 χλμ (στο ironamn φτάνει τα 180 χλμ)
Τρέξιμο: 5 χλμ ή 7 χλμ ή 10 χλμ (στο ironman το τρέξιμο έχει φτάσει σε απόσταση και τα 42χλμ. δηλαδή απόσταση μαραθωνίου)
Οι πιο διαδεδομένες αποστάσεις είναι:
Τρίαθλο Ολυμπιακής Απόστασης (1500μ. - 40χλμ. - 10χλμ)
Sprint Τρίαθλο (750μ. - 20χλμ. - 5χλμ)
Ironman (4χλμ. - 180χλμ. - 42χλμ.)
Βέβαια υπάρχουν και παραλλαγές αυτών των αποστάσεων και διαφορετικοί συνδυασμοί μεταξύ των αγωνισμάτων, με τα πιο γνωστά τα:
Δίαθλο (Τρέξιμο - Ποδηλασία - Τρέξιμο)
Άκουαθλο (Κολύμβηση - Τρέξιμο)
(Συνήθως το τρίαθλο διεξάγεται σε ανοιχτή θάλασσα, και ασφάλτινες διαδρομές για τρέξιμο ή ποδήλατο με λογικές υψομετρικές διαφορές. Τα τελευταία χρόνια διοργανώνονται και τρίαθλα σε ανώμαλο ή ορεινό έδαφος με ποδήλατα βουνού και τρέξιμο σε ανώμαλο έδαφος και με πολύ μεγαλύτερες κλίσεις εδάφους (ανηφόρες ή κατηφόρες).
Είναι ολυμπιακό άθλημα από τους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ το 2000. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Xterra France: Πρώτη εμφάνιση, πρώτος τίτλος για Phillipp

H Γερμανίδα διάλεξε ένα από τα πιο δύσκολα Xterrra για να κάνει το ντεμπούτο της κατακτώντας μάλιστα και τον πρώτο της τίτλο στη διοργάνωση…Στους άνδρες ο Ισπανός Ruben Ruzafa έφτασε σε ακόμη μία νίκη αυξάνοντας τη διαφορά του στη γενική (Euro Tour) από τον Γάλλο Francois Carloni..Brigitta Poor και Helena Erbenova συνεχίζουν τη μάχη στις γυναίκες

Ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου στον δρόμο για τη Χαβάη

Ο Έλληνας πρωταθλητής σε τρίαθλο και δίαθλο θα δώσει το παρών στη μεγαλύτερη γιορτή του κόσμου στο off-road τρίαθλο για τον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος XTERRA το οποίο θα διεξαχθεί και φέτος στο Μάουι στο τέλος ενός «μαραθωνίου» με πάνω από 100 αγώνες που διοργανώνονται σε 30 χώρες και 38 πολιτείες της Αμερικής

Xterra Greece 2017: Νικητής στη Βουλιαγμένη ο Ruzafa

Ο Ισπανός και τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του Xterra, Ruben Ruzafa πήρε ρεβάνς από τον συμπατριώτη του Roger Serrano για την περσινή ήττα τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 02:17:34…Εντυπωσιακή για μία ακόμη χρονιά στο Xterra Greece η Helena Erbenova η οποία πήρε τη νίκη στις γυναίκες τερματίζοντας μπροστά από την πρωτοπόρο της γενικής κατάταξης του European Tour, Brigitta Poor με χρόνο 02:44:00

World Triathlon Series: Τρίτη νίκη στην Αυστραλία για Mola

Ο κάτοχος του τίτλου επικράτησε για τρίτη φορά στην καριέρα του στον αγώνα της Χρυσής Ακτής στην Αυστραλία ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε 52:35…Τρεις Ισπανοί στις πρώτες τέσσερις θέσεις με τον Νοτιοαφρικανό Richard Murray να μπαίνει «εμβόλιμα» κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο…Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ο Fernando Alarza

Εκπληκτικός Σουβατζόγλου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Μετά από 3,8χλμ. κολύμβησης, 180χλμ. ποδηλασίας και 42,2χλμ. τρεξίματος ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου κατέκτησε την 12η θέση στην πρώτη του συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου μεγάλης απόστασης…Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 08:38:54…Εντυπωσιακή εμφάνιση και για τον Σταμάτη Ρώμα ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία 40-44 ετών

WTS #1: Νίκη μετά από δύο χρόνια για την Stimpson

Η τριαθλήτρια από τη Μ. Βρετανία ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Άμπου Ντάμπι κατακτώντας την πρώτη της νίκη μετά από δύο χρόνια…Εκπληκτική εμφάνιση για την Αυστραλή Ashleigh Gentle, η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο…Στο τρίτο σκαλί του βάθρου η Helen Jenkins

WTS #1: Ο Mola συνέχισε από εκεί που σταμάτησε…

O Ισπανός τριαθλητής ξεκίνησε τη νέα σεζόν όπως ολοκλήρωσε την προηγούμενη, ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου…Πίσω του βρέθηκε ο Νοτιοαφρικανός Richard Murray, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Πορτογάλος Joao Sliva

WTS: Ο Gomez νίκησε στη Στοκχόλμη και βλέπει τίτλο

Ο Ισπανός τριαθλητής δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα τερματίζοντας με διαφορά περίπου ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον Πορτογάλο Joao Pereira και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για τον τρίτο σερί τίτλο WTS…Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αμερικανίδα Sarah True που διατήρησε τον τίτλο της στη Στοκχόλμη

WTS: Συνεχίζει το σερί η Jorgensen

H Αμερικανίδα Gwen Jorgensen τερμάτισε πρώτη στον αγώνα του Αμβούργου φτάνοντας τις 11 διαδοχικές νίκες…Ο Γάλλος Vincent Louis εκμεταλλεύτηκε την απουσία των αδερφών Brownlee κατακτώντας την πρώτη νίκη στη διοργάνωση

EG Baku 2015: Ο Gordon Benson νίκησε ζέστη και Silva…

Ο πρωταθλητής Ευρώπης (U21) Gordon Benson χάρισε στη Μ. Βρετανία το πρώτο χρυσό μετάλλιο, με τον 21χρονο να επικρατεί μετά από μια συναρπαστική κούρσα του Πορτογάλου Joao Silva…Στην 45η θέση τερμάτισε ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου…Άτυχος στάθηκε ο Τζέιμς Χρόνης