Sport Title

Τοξοβολία

Η Τοξοβολία είναι ένα ολυμπιακό άθλημα. Υπάρχουν δύο κατηγορίες τόξων, τα ολυμπιακά και τα σύνθετα τόξα. Τα ολυμπιακά τόξα είναι όμοια με τα τόξα που χρησιμοποιούσαν τις παλιές εποχές. Τα σύνθετα τόξα όμως λειτουργούν με τη χρήση τροχαλίων. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες λαμβάνουν μέρος μόνο οι αθλητές που αγωνίζονται με ολυμπιακό τόξο. Εκτός από τα δύο είδη τόξων υπάρχουν και διάφορες κατηγορίες στις οποίες κατατάσσονται οι αθλητές. Υπάρχουν κατηγορίες ανδρών και γυναικών, εφήβων και νεάνιδων και κάποιες μικρότερες κατηγορίες. Ο κάθε αθλητής εντάσσεται σε μια κατηγορία ανάλογα με την ηλικία του. Η απόσταση στην οποία διαγωνίζονται οι αθλητές αλλάζει ανάλογα με το είδος του αγώνα και την κατηγορία στην οποία εντάσσεται ο κάθε αθλητής. Για παράδειγμα, στους ολυμπιακούς αγώνες η επίσημη απόσταση είναι τα εβδομήντα μέτρα. Ένα άλλο είδος αγώνα απαιτεί να αγωνιστούν σε τέσσερις διαφορετικές αποστάσεις. Οι επίσημες αποστάσεις για την κατηγορία γυναικών είναι 70m - 60m - 50m - 30m. Για την κατηγορία αντρών είναι 90m - 70m - 50m - 30m. Ο στόχος στον οποίο καρφώνεται το βέλος αποτελείται από δέκα κύκλους, πέντε διαφορετικών χρωμάτων (κίτρινο,κόκκινο,μπλε,μαύρο,άσπρο) από μέσα προς τα έξω. Κάθε κύκλος αντιπροσωπεύει και ένα αριθμό βαθμών. ξεκινώντας από μέσα προς τα έξω. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο grand prix της Σόφιας!

Σταύρος Κουμερτάς, Θανάσης Κωστόπουλος και Βασίλης Θεοδωρακόπουλος ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο ομαδικό του Σύνθετου Τόξου επικρατώντας της Τουρκίας με 223-221 μετά από έναν εξαιρετικό τελικό…Σπουδαιες εμφανίσεις και από τις Χόρτη, Γκορίλα και Παπανδρεοπούλου στο ομαδικό του Ολυμπιακού Τόξου…Αναλυτικά η πορεία όλων των τοξοβόλων της ελληνικής αποστολής σε αυτό το δυνατό τουρνουά

Χάλκινο μετάλλιο για τον Αερικό στο Ευρωπαϊκό Νέων στη Σλοβενία!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον τοξοβόλο του Απόλλων Περάματος ο οποίος νίκησε στο μικρό τελικό τον Βρετανό Jonathan Bull ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου…Μια ανάσα από το μετάλλιο βρέθηκαν τα ομαδικά σε σύνθετο και ολυμπιακό τόξο που κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα…Τι έκανε η υπόλοιπη αποστολή

Στο Παρίσι ολοκληρώθηκε ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου τοξοβολίας

Η Κορέα κυριάρχησε στο Ολυμπιακό τόξο επικρατώντας και στις τρεις κατηγορίες…Στο Σύνθετο η Γαλλία επικράτησε στο μικτό ομαδικό, ενώ ο Δανός Martin Damsbo επικράτησε στον τελικό του ατομικού Ανδρών…Στο ατομικό Γυναικών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κολομβιανή Alejandra Usquiano σε ένα συναρπαστικό τελικό απέναντι στην Αμερικανίδα Erika Jones

Ο Jin-Hyek Oh χάρισε στην Κορέα το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο ατομικό ανδρών!

Εσωσε την παρτίδα για τη χώρα του μετά τους αποκλεισμούς των Dong-Hyun Im και Bubmin Kim, κερδίζοντας στον τελικό τον Ιάπωνα Takaharu Furukawa με 7-1..Χάλκινο μετάλλιο για τον Κινέζο Xiaoxiang Dai που πήρε τη νίκη στο shoot-off κόντρα στην ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά Rick van der Ven

«Χρυσή» βολή για την Bo Bae Ki!

Επικράτησε της Aida Roman σε έναν τελικό που κρίθηκε στο shoot-of.. Χάλκινο μετάλλιο για την Mariana Avitia.. Χειροκροτήθηκε η 38χρονη Αμερικανίδα Khatuna Lorig η οποία πάλεψε για το μετάλλιο στην πέμπτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες εκπροσωπώντας τρίτη διαφορετική χώρα!

Ελαμψε το άστρο του 15χρονου Dan Olaru!

Ο νεαρός Μολδαβός έκανε την έκπληξη στο ατομικό των ανδρών παίρνοντας την πρόκριση για τους «16»..Μεγάλη νίκη και για τον Αυστραλό Taylor Worth κόντρα στο νούμερο ένα του κόσμου Brady Ellison..Στις γυναίκες ακάθεκτη προχωράει το μεγάλο φαβορί Bo Bae Ki

Πέρασαν στους «16» Avitia και Lee

Η εκπληκτική 18χρονη Μεξικάνα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βρετανίδα Folkard, ενώ το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο επικράτησε της Γεωργιανής Esebua..Δύσκολες προκρίσεις για τα μεγάλα ονόματα στους άνδρες

Η Ιταλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό επικρατώντας των ΗΠΑ με 219-218

Χάλκινο μετάλλιο για την Κορέα που κέρδισε στον μικρό τελικό το Μεξικό..Χρυσό για την Κορέα στις γυναίκες που διατήρησαν τα σκήπτρα από το Πεκίνο νικώντας-και πάλι-στον τελικό την Κίνα