Sport Title

Τοξοβολία

Η Τοξοβολία είναι ένα ολυμπιακό άθλημα. Υπάρχουν δύο κατηγορίες τόξων, τα ολυμπιακά και τα σύνθετα τόξα. Τα ολυμπιακά τόξα είναι όμοια με τα τόξα που χρησιμοποιούσαν τις παλιές εποχές. Τα σύνθετα τόξα όμως λειτουργούν με τη χρήση τροχαλίων. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες λαμβάνουν μέρος μόνο οι αθλητές που αγωνίζονται με ολυμπιακό τόξο. Εκτός από τα δύο είδη τόξων υπάρχουν και διάφορες κατηγορίες στις οποίες κατατάσσονται οι αθλητές. Υπάρχουν κατηγορίες ανδρών και γυναικών, εφήβων και νεάνιδων και κάποιες μικρότερες κατηγορίες. Ο κάθε αθλητής εντάσσεται σε μια κατηγορία ανάλογα με την ηλικία του. Η απόσταση στην οποία διαγωνίζονται οι αθλητές αλλάζει ανάλογα με το είδος του αγώνα και την κατηγορία στην οποία εντάσσεται ο κάθε αθλητής. Για παράδειγμα, στους ολυμπιακούς αγώνες η επίσημη απόσταση είναι τα εβδομήντα μέτρα. Ένα άλλο είδος αγώνα απαιτεί να αγωνιστούν σε τέσσερις διαφορετικές αποστάσεις. Οι επίσημες αποστάσεις για την κατηγορία γυναικών είναι 70m - 60m - 50m - 30m. Για την κατηγορία αντρών είναι 90m - 70m - 50m - 30m. Ο στόχος στον οποίο καρφώνεται το βέλος αποτελείται από δέκα κύκλους, πέντε διαφορετικών χρωμάτων (κίτρινο,κόκκινο,μπλε,μαύρο,άσπρο) από μέσα προς τα έξω. Κάθε κύκλος αντιπροσωπεύει και ένα αριθμό βαθμών. ξεκινώντας από μέσα προς τα έξω. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Την 55η θέση κατέλαβε η Ψάρρα στον γύρο κατάταξης

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με επίδοση με 596/720 και περιμένει πλέον να αγωνιστεί την ερχόμενη Δευτέρα (08.08) για τη φάση των «64»…Τρεις τοξοβόλοι από την Κορέα στην κορυφή με τις Misun Choi (669/720), Hyejin Chang (666/720) και Bo Bae Ki (663/720) να καταλαμβάνουν τις τρεις πρώτες θέσεις

Η Ευαγγελία Ψάρρα ανοίγει την αυλαία για την ελληνική αποστολή

Η Ελληνίδα αθλήτρια στην 5η Ολυμπιάδα της καριέρας της θα αγωνιστεί στον γύρο κατάταξης του ολυμπιακού τόξου των γυναικών (19:00) κάνοντας ποδαρικό για την ελληνική αποστολή…Πρεμιέρα στα «ρεκόρ» με τον Κορεάτη Woojin Kim να σημειώνει επίδοση 700/720

EYCH 2016: Εκπληκτικός Αερικός με νέο πανελλήνιο ρεκόρ

Με επίδοση 708/720 ο Χρήστος Αερικός κατέλαβε την πρώτη θέση στον αγώνα κατάταξης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων στο Βουκουρέστι τέσσερις ημέρες μετά από τη συμπλήρωση των 20ων γενεθλίων του…Τρομερή εμφάνιση για τον Έλληνα τοξοβόλο, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Ουκρανό Yurii Chornolis στον δεύτερο γύρο των νοκ-άουτ…Στη δεύτερη θέση του αγώνα κατάταξης ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Άγκυρας (ΚΧ), ο Ούγγρος Viktor Orosz με 707/720

Βήματα μπροστά από την ελληνική τοξοβολία

Αλέξανδρος Καραγεωργίου και Ευαγγελία Ψάρρα έχασαν στις λεπτομέρειες το ολυμπιακό εισιτήριο στο προολυμπιακό τουρνουά της Αττάλειας…Εξαιρετικές εμφανίσεις και από τις Αριάδνη Χόρτη και Μάρθα-Ανατολή Γκορίλα…Archery WC #3: Εκτός 16αδας ο Χρήστος Αερικός στο σύνθετο τόξο

Archery WC #3: Ντεμπούτο με πανελλήνιο ρεκόρ από τον Αερικό

Ο Χρήστος Αερικός στο ντεμπούτο του σε παγκόσμιο κύπελλο ανδρών κατέλαβε την 10η θέση στον αγώνα κατάταξης του σύνθετου τόξου με επίδοση 706/720 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ το τρίτο μέσα σε δύο μήνες…Ο Έλληνας τοξοβόλος θα αναμετρηθεί με έναν εκ των Simon Froggatt (Μ.Βρετανία) και Majid Geidi (Ιράν) στο δεύτερο γύρο των νοκ-άουτ

European GP#1: «Χρυσός» ο Αερικός, «ασημένιο» το ομαδικό

Ο Χρήστος Αερικός ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό κύπελλο της Σόφιας, επικρατώντας στον τελικό, στο σύνθετο τόξο, του Gilles Seywert με 147-142 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο…Λίγο νωρίτερα, Χρήστος Αερικός, Σταύρος Κουμερτάς και Θανάσης Κωστόπουλος κατακτούσαν το ασημένιο μετάλλιο χάνοντας στον τελικό από την Ιταλία με 233-229

European GP#1: Ακόμη ένας τελικός για τους Έλληνες τοξοβόλους στη Σόφια

Χρήστος Αερικός, Σταύρος Κουμερτάς και Θανάσης Κωστόπουλος θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό του σύνθετου τόξου στο Ευρωπαϊκό κύπελλο της Σόφιας…Η ελληνική ομάδα επικράτησε της Σερβίας, αλλά και της Τουρκίας και αγωνίζεται στον τελικό κόντρα στη δυνατή Ιταλία…Μεγάλη προσπάθεια από Νατάσα Τσακίρη, Κατερίνα Χρονοπούλου και Πολυμνία Τζανόγλου στο ομαδικό γυναικών…Εκτός συνέχεια και το μικτό (Αερικός/Τσακίρη)

Η ελληνική τοξοβολία θριαμβεύει σε Βουλγαρία και Γαλλία

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού κυπέλλου της Σόφιας θα βρεθεί ο Χρήστος Αερικός…Εξαιρετικές εμφανίσεις και από τους υπόλοιπους Έλληνες τοξοβόλους…Μεγάλη προσπάθεια από Τσακίρη, Τζανόγλου και Χρονοπούλου στις γυναίκες…Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Ρωμαίο Ρουμελιώτη στο ολυμπιακό τόξο με τον Έλληνα τοξοβόλο να πιάνει το παραολυμπιακό όριο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γαλλίας

European GP #1: Είναι τρελός ο Αερικός…

Ο Χρήστος Αερικός λίγες ημέρες μετά το Πανελλήνιο ρεκόρ στο σύνθετο τόξο στο ΟΑΚΑ έκανε νέο αυτή τη φορά στο Ευρωπαϊκό κύπελλο που διεξάγεται στη Σόφια…Ο Έλληνας τοξοβόλος με 705/720 διέλυσε το 700/720 και παράλληλα κατέλαβε την τρίτη θέση στον αγώνα κατάταξης…Ελληνικός «εμφύλιος» στα νοκ-άουτ

Νέο Πανελλήνιο ρεκόρ από Αερικό και Κουμερτά

Οι δύο τοξοβόλοι σημείωσαν νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στο όπεν του ΟΑΚΑ στο σύνθετο τόξο, με επίδοση 700/720…Την πρώτη θέση πήρε ο Αερικός, ο οποίος είχε περισσότερα κεντρικά 10άρια από τον Κουμερτά (28-25)…Στην τρίτη θέση του αγώνα ο Δημήτρης Λαμπράκης με επίδοση 688/720

Μια 15χρονη στην κορυφή του κόσμου

Η Μεξικανή Lucia Valeria Chavarria κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων στην πρώτη της συμμετοχή σε διεθνείς αγώνες…Η 15χρονη επικράτησε στον τελικό της Αμερικανίδας Cassidy Cox…Χάλκινο μετάλλιο για την Athina Caiopoulos που κέρδισε στον μικρό τελικό την Evrim Saglam

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς

Ράγκμπι Υπό έρευνα ο Cheika

Ράγκμπι

Ο προπονητής της Αυστραλίας Michael Cheika είναι το κεντρικό πρόσωπο γύρω από την έρευνα που αφορά τα σχόλια και τις πράξεις του μετά την οργισμένη αντίδρασή του σε αρκετές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς όπου η Αυστραλία ηττήθηκε με 30-6 από την Αγγλία στο Twickenham