Sport Title

Τοξοβολία

Η Τοξοβολία είναι ένα ολυμπιακό άθλημα. Υπάρχουν δύο κατηγορίες τόξων, τα ολυμπιακά και τα σύνθετα τόξα. Τα ολυμπιακά τόξα είναι όμοια με τα τόξα που χρησιμοποιούσαν τις παλιές εποχές. Τα σύνθετα τόξα όμως λειτουργούν με τη χρήση τροχαλίων. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες λαμβάνουν μέρος μόνο οι αθλητές που αγωνίζονται με ολυμπιακό τόξο. Εκτός από τα δύο είδη τόξων υπάρχουν και διάφορες κατηγορίες στις οποίες κατατάσσονται οι αθλητές. Υπάρχουν κατηγορίες ανδρών και γυναικών, εφήβων και νεάνιδων και κάποιες μικρότερες κατηγορίες. Ο κάθε αθλητής εντάσσεται σε μια κατηγορία ανάλογα με την ηλικία του. Η απόσταση στην οποία διαγωνίζονται οι αθλητές αλλάζει ανάλογα με το είδος του αγώνα και την κατηγορία στην οποία εντάσσεται ο κάθε αθλητής. Για παράδειγμα, στους ολυμπιακούς αγώνες η επίσημη απόσταση είναι τα εβδομήντα μέτρα. Ένα άλλο είδος αγώνα απαιτεί να αγωνιστούν σε τέσσερις διαφορετικές αποστάσεις. Οι επίσημες αποστάσεις για την κατηγορία γυναικών είναι 70m - 60m - 50m - 30m. Για την κατηγορία αντρών είναι 90m - 70m - 50m - 30m. Ο στόχος στον οποίο καρφώνεται το βέλος αποτελείται από δέκα κύκλους, πέντε διαφορετικών χρωμάτων (κίτρινο,κόκκινο,μπλε,μαύρο,άσπρο) από μέσα προς τα έξω. Κάθε κύκλος αντιπροσωπεύει και ένα αριθμό βαθμών. ξεκινώντας από μέσα προς τα έξω. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Μετάλλια και διακρίσεις για την Εθνική μας ομάδα Ενόπλων

Χρήστος Αερικός, Γιάννης Λεκάτης και Χρήστος Σπαταλάς κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόπλων γνωρίζοντας την ήττα από τη Ρωσία στον μεγάλο τελικό στο σύνθετο ανδρών…Στην τρίτη θέση ο Χρήστος Αερικός στο ατομικό στο τέλος εποχής του Έλληνα πρωταθλητή στο σύνθετο τόξο, ενώ “χρυσός” στέφθηκε ο Ρωμαίος Ρουμελιώτης στο ομαδικό στην κατηγορία ΑΜΕΑ

Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Shanghai World Cup 2017: Το Καζακστάν έκανε την έκπληξη

Αν και για πρώτη φορά σε τελικό σειράς παγκοσμίου κυπέλλου, το Καζακστάν έφτασε στο χρυσό μετάλλιο με τους Gankin, Saidiyev, Mussayev να επικρατούν των τριών «χρυσών» Ολυμπιονικών Oh, Kim και Dong στη διαδικασία του shoot-off

Shanghai World Cup 2017: «Χρυσή» η Lopez

Η Κολομβιανή και νούμερο 1 στον κόσμο στο σύνθετο τόξο, επικράτησε στον τελικό της Δανής Sarah Sonnichsen με 148-144 κατακτώντας το πέμπτο συνεχόμενο μετάλλιο σε σειρά παγκοσμίου κυπέλλου, ενώ παράλληλα σημείωσε την 28η διαδοχική νίκη της

Shanghai World Cup 2017: Ονειρεμένο ντεμπούτο για Wijler

Ο 20χρονος Ολλανδός κατάφερε να περάσει στον τελικό του ολυμπιακού τόξου στην πρώτη του συμμετοχή σε παγκόσμιο κύπελλο ανδρών…Ο Wijler επικράτησε στον ημιτελικό του Im Dong-Hyun με 6-2, ενώ θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στον παγκόσμιο πρωταθλητή της Κοπεγχάγης, Kim Woon-jin

Shanghai World Cup 2017: Ευρωπαϊκό ρεκόρ στην πρεμιέρα η Sonnichsen

Η Δανή τοξοβόλος σημείωσε 707/720 στον γύρο κατάταξης στην πρεμιέρα του παγκοσμίου κυπέλλου, επίδοση που αποτελεί νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ στο σύνθετο τόξο…Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Κολομβιανή Sara Lopez με 701/720, ενώ τρίτη ήταν η τοξοβόλος από την Ν.Κορέα Chaeon So…Τι έγινε σε όλες τις κατηγορίες στην πρώτη σειρά του θεσμού στη Σανγκάη

Χρήστος Αερικός: «Ο Σάκης δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα φαβορί»

Ο άνθρωπος-ρεκόρ στο σύνθετο τόξο και πλέον αθλητής του ολυμπιακού τόξου μίλησε στο OSN για την προσπάθεια του Σάκη Κωστόπουλου στην Πολωνία, ενώ ξεκαθάρισε ότι για τον ίδιο η φετινή είναι μια μεταβατική χρονιά

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς