Sport Title

Σκοποβολή

Η σκοποβολή είναι ένα άθλημα, που έχει τις ρίζες του βαθιά από τα προϊστορικά χρόνια. Βασική αφορμή για την ανάπτυξή της ήταν η ανάγκη του ανθρώπου προς επιβίωση, ιδιαίτερα στα προϊστορικά χρόνια, για το κυνήγι των θηραμάτων του. Για να είναι λοιπόν αποτελεσματικός στο κυνήγι, έπρεπε με κάποιο τρόπο να εκπαιδεύεται και να συνηθίζει το όπλο του, όπως αυτό εκφράζεται με την πάροδο του χρόνου και την συμβολή της τεχνολογίας.
Στην σύγχρονη μορφή του αθλήματος, αποκλειστικό ρόλο για την μετέπειτα εξέλιξή του έπαιξε το γεγονός οτι η σκοποβολή μπήκε στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών αγώνων το 1896. Η πρώτη εμφάνιση του αθλήματος της σκοποβολής στους Ολυμπιακούς αγώνες, έφερε και την Ελλάδα σε πλεονεκτική θέση σαν λαός που οφείλει την ελευθερία του στα όπλα.
Η σύγχρονη πλέον σκοποβολή χωρίζεται σε δύο μεγάλες κατηγορίες και παράλληλα σε δύο μεγάλες ομοσπονδίες. Η τοξοβολία εκπροσωπείται από την Ελληνική Φίλαθλο Ομοσπονδία Τοξοβολίας (Ε.Φ.Ο.Τ.) ενώ τα αεροβόλα και πυροβόλα όπλα από την Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΣΚ.Ο.Ε.).
Η σκοποβολή είναι πλούσια σε αγωνίσματα, με την πλειοψηφία τους να είναι Ολυμπιακά και εκπροσωπούνται ιεραρχικά από διεθνείς ομοσπονδίες. Πηγή Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Προκρίθηκε στην Ολυμπιάδα Νέων η Κορακάκη!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Ελληνίδα σκοπεύτρια η οποία κατέλαβε την 6η θέση στον προκριματικό αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μόσχας, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού της Κίνας!

Στη Μόσχα με ελπίδες για διάκριση, αλλά και για πρόκριση…

Η Εθνική ομάδα σταθερού στόχου έτοιμη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αεροβόλων όπλων…Τα ξημερώματα της Τετάρτης αναχωρεί η ελληνική αποστολή…Τι δήλωσε στο othersportsnew.gr η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Παπαδάκη

World Games Masters 2013: Έλληνες βετεράνοι από «χρυσάφι»!

Με 15 μετάλλια και πολλές διακρίσεις επέστρεψαν οι Έλληνες βετεράνοι από το Τορίνο στη μεγαλύτερη γιορτή του ερασιτεχνικού αθλητισμού…Δηλώσεις πρωταγωνιστών και συγκεντρωτικά αποτελέσματα από τους αγώνες

Φινάλε με ιταλικό χρώμα…

Ο ιταλικής καταγωγής Κροάτης Giovanni Cernogoraz και ο Niccolo Campriani κατέκτησαν το τελευταία δύο χρυσά στο αγώνισμα της σκοποβολής.. Ο πρώτος, με δραματικό τρόπο, στο τραπ, ενώ ο δεύτερος στο τουφέκι 50μ. τριών στάσεων

«Χρυσό» παγκόσμιο ρεκόρ για την Jessica Rossi στο τραπ γυναικών

Η Ιταλίδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση χάνοντας μόνο μία βολή «σπάζοντας» το παγκόσμιο ρεκόρ..Μεγάλη μάχη για τα άλλα δύο μετάλλια που κρίθηκαν στο shoot-off..Εξαιρετική επίδοση και για την Αμερικανίδα Jamie Lynn Gray που πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τουφέκι 50μ. τριών στάσεων κάνοντας νέο ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Leuris Pupo έκανε την έκπληξη στο πιστόλι ταχείας βολής 25μ.

Ο 34χρονος Κουβανός με 34/40 βολές στον τελικό κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ινδό Vijay Kumar..Χάλκινο μετάλλιο για το Κινέζο Ding Feng..Εκτός τελικού μεγάλα ονόματα..Χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ για τον Λευκορώσο Sergei Martynov στο τουφέκι πρηνηδόν 50μ.

Ο Peter Wilson επικράτησε στο double trap

Ξεπέρασε το άγχος του τελικού κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Σουηδός Hakan Dahlby, ενώ ακολούθησε ο Ρώσος Vasily Mosin..Δεν κατάφερε να προκριθεί στην εξάδα ο Βρετανός Richards Faulds στην πέμπτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Μεγάλη επίδοση και χρυσό μετάλλιο για την Jangmi Kim στα 25μ. πιστόλι

Κατέρριψε το ολυμπιακό ρεκόρ στα προκριματικά, ενώ στον τελικό επικράτησε της κάτοχο του χρυσού μεταλλίου του Πεκίνου Ying Chen.. Χάλκινο μετάλλιο για την Olena Kostevych.. «Κάθε βολή ήταν μία πίεση» δήλωσε η χρυσή ολυμπιονίκης

Χρυσό μετάλλιο στο skeet για τον Hancock

Ο λοχίας του Αμερικανικού στρατού επικράτησε στον τελικό του αγωνίσματος κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη ολυμπιάδα το χρυσό μετάλλιο.. Στη δεύτερη θέση ο Δανός Anders Golding..Μάχη για το χάλκινο μετάλλιο με τον Nasser Al-Attiyah να κερδίζει τον Valeriy Shomin στο Shoot-off

Υπερασπίστηκε τον τίτλο της η Κινέζα Guo Wenjun στον τελικό των 10μ. με αεροβόλο πιστόλι

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την 28χρονη μετά από αυτό του Πεκίνου..Συγκλονιστική μάχη για το ασημένιο μετάλλιο που κρίθηκε στο shoot-off..Πολύ καλή εμφάνιση από την Αθηνά Δούκα η οποία κατέλαβε την 42η θέση

Νίκη-θρίλερ για τον Jongoh Jin στον τελικό των 10μ. με αεροβόλο πιστόλι

Στάθηκε ψύχραιμος στις τελευταίες βολές και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.. Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία ο Ιταλός Luca Tesconi που ήρθε δεύτερος..Χάλκινο μετάλλιο για τον Σέρβο Andrija Zlatic..Εκτός μεταλλίων ο Wei Peng!

Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο κύπελλο skeet για τον Μάκη Μίτα έχοντας σύνολο 150/150 βολές!

Ισοφάρισε δύο παγκόσμια ρεκόρ και κατέκτησε την κορυφή..Δείτε τι είπε μετά το τέλος του αγώνας ο Έλληνας αθλητής..issf.org: Ο τέλειος αγώνας…USA Shooting: Εκπληκτική νίκη!..Διαβάστε τι έκαναν οι υπόλοιποι αθλητές μας