Σκι

Το σκι ή χιονοδρομία είναι ένα χειμερινό άθλημα.
Το σκι απαιτεί ειδικό εξοπλισμό και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του είναι οι ποικίλες καιρικές συνθήκες σε ορεινό έδαφος και οι αντικειμενικοί και υποκειμενικοί κίνδυνοι. Δεν υπάρχουν προγραμματισμένες τεχνικές κίνησης όπως σε άλλα αθλήματα. Είναι ατομικό άθλημα και ο κάθε αθλητής χρησιμοποιεί ειδική προστατευτική ενδυμασία, παπούτσια και κατάλληλα πέδιλα. Υπάρχει διεθνής χιονοδρομική ομοσπονδία, και στην Ελλάδα έχει εξαπλωθεί τα τελευταία χρόνια, το σκι όπως και η δημιουργία και οργάνωση χιονοδρομικών κέντρων στον Παρνασσό, στο Παγγαίο, στο Βέρμιο και σε πολλές άλλες ορεινές τοποθεσίες.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι το πρώτο οργανωμένο χιονοδρομικό κέντρο στην Ελλάδα είναι αυτό του Σελίου, το οποίο βρίσκεται στο όρος Βέρμιο και λειτουργεί και στις μέρες μας.
Το άθλημα του σκι περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων. Προέρχεται από την Σκανδιναβία και αρχικά κάλυπτε την ανάγκη μετακίνησης των ανθρώπων πάνω στο χιόνι. Αυτό επιτυγχάνονταν με ένα ζευγάρι μακρόστενες ξύλινες σανίδες, οι οποίες δένονταν σε παπούτσια ή σε μπότες, τα γνωστά ως σκι από τα οποία πήρε το όνομά του το άθλημα. Τα αρχαιότερα δείγματα σκι βρέθηκαν στη Σουηδία και τη Φινλανδία και έχουν ηλικία 4.000 έως 5.000 χρόνων. Ήταν κοντύτερα και πιο πλατιά από τα σημερινά πέδιλα. Μέχρι τα μέσα του 19ου αιώνα δεν υπήρχε ικανοποιητικός τρόπος σταθερής πρόσδεσης των σκι στις μπότες. Αυτό άλλαξε το 1860, όταν ο Νορβηγός Sondre Nordheim χρησιμοποίησε πρώτος δέστρες που σταθεροποιούσαν τις μπότες στα σκι, όχι μόνο στο μπροστινό τους μέρος αλλά και στη φτέρνα. Η βελτίωση αυτή το εκανε μέσο τόσο αναψυχής όσο και άθλησης. Το 1924 ιδρύθηκε η Διεθνής Ομοσπονδία Σκι (F.I.S.).
Παράλληλα με το χειμερινό σκι υπάρχει και το θαλάσσιο σκι, που έχει τους δικούς του κανονισμούς, το δικό του ξεχωριστό εξοπλισμό και βέβαια τη δική του ομορφιά. Τα τελευταία χρόνια έχει διαδοθεί ιδιαίτερα στη χώρα μας, αφού διαθέτει ατέλειωτες παραλίες κατάλληλες για το θαλάσσιο σκι όπως και πολύ καλές καιρικές συνθήκες για την άσκησή του. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Οι Ελληνίδες «έκλεψαν» την παράσταση στο Μπάνσκο

Η Μαρία Ντάνου κατέλαβε την 5η θέση στο βαλκανικό κύπελλο του Μπάνσκο στο αγωνίσμα της κλασικής διαδρομής των 5χλμ. και με τους 190.42 βαθμούς (FIS) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη γενική...Πολύ καλή εμφάνιση και από την Μαρία Τσακίρη που ήρθε δεύτερη στο αγώνισμα της ελεύθερη διαδρομής των 5χλμ.

Alpine World Championships 2017: Ο ανίκητος Marcel Hirscher

Ο Αυστριακός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο St. Moritz κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στο σλάλομ φτάνοντας τα έξι συνολικά στην καριέρα του και τα τρία, συνολικά, στη φετινή διοργάνωση

Alpine World Championships 2017: «Χρυσή» για τρίτη σερί φορά η Shiffrin

Η Αμερικανή δεν σταμάτησε ούτε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του St. Moritz κατακτώντας το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα…Ακόμη ένα μετάλλιο για την Ελβετή Wendy Holdener… «Χάλκινη» η Σουηδή Frida Hansdotter…Πολύ καλή εμφάνιση από τη Σοφία Ράλλη που κατέκτησε την 48η θέση

Alpine World Championships 2017: Το μετάλλιο που του έλειπε…

Ο Marcel Hirscher ήταν ο μεγάλος νικητής στο γιγαντιαίο σλάλομ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το μοναδικό που έλλειπε από την πλούσια συλλογή του Αυστριακού…Η Αυστρία έκανε το 1-2 με τον Roland Leitinger να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου…Τρίτος ο Νορβηγός Leif Kristian Haugen

Alpine World Championships 2017: Έκπληξη ο Aerni, ρεκόρ η Ελβετία

Ο 23χρονος Ελβετός αν και βρέθηκε στην 30η θέση στο πρώτο αγώνισμα του σύνθετου (ελεύθερη κατάβαση) στη συνέχεια μετά ένα εκπληκτικό σλάλομ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο…Ρεκόρ συγκομιδής μεταλλίων από την Ελβετία

Alpine World Championships 2017: Παρέμεινε σε ελβετικά χέρια ο τίτλος

Το χρυσό μετάλλιο στην ελεύθερη κατάβαση ανδρών παρέμεινε σε ελβετικά χέρια μετά την επικράτηση του Beat Feuz σε ένα δραματικό αγώνα….Δεύτερο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ελβετίας για τον Καναδό Erik Guay

Alpine World Championships 2017: Παγκόσμια πρωταθλήτρια στην ελεύθερη κατάβαση η Ilka Stuhec

Η διάδοχος της Tina Maze κατέκτησε τον τίτλο στην ελεύθερη κατάβαση γυναικών έχοντας διαφορά 40 εκατοστών του δευτερολέπτου από την «ασημένια» Stephanie Venier…Έγραψε ιστορία η Lindsey Vonn

Alpine World Championships 2017: Ελβετική κυριαρχία

Wendy Holdener και Michelle Gisin έκαναν το 1-2 για την Ελβετία στο σύνθετο με την πρώτη να χαρίζει το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη χώρα της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από 16 χρόνια…Στο τρίτο σκαλί του βάθρου η Αυστριακή Michaela Kirchgasser…Την 5η θέση κατέλαβε η Lindsey Vonn…Τραυματισμός για την Gut στην προπόνηση λίγο πριν το αγώνισμα του σλάλομ

To θαύμα του Erik Guay

Ο Καναδός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του St. Moritz κάνοντας τον ταχύτερο χρόνο στο σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ 10 ημέρες πριν από την πτώση του στον αγώνα του παγκοσμίου κυπέλλου στο Garmisch-Partenkirchen

Έκπληξη στην πρεμιέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος

Η Nicole Schmidhofer έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα κατακτώντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο 44ο παγκόσμιο πρωτάθλημα αλπικού σκι…Η Αυστριακή άφησε πίσω της την Tina Weirather, αλλά και το μεγάλο φαβορί Lara Gut τερματίζοντας ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου…Άσχημο ξεκίνημα για την Lindsay Vonn η οποία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά της

Alpine World Cup: Νίκη νούμερο 28 για την Shiffrin

Η πρωτοπόρος της γενικής του παγκοσμίου κυπέλλου επικράτησε στον τελικό του παράλληλου σλάλομ της Σλοβάκας Veronika Velez-Zuzulova κατακτώντας την 28η νίκη της στο παγκόσμιο κύπελλο και ανεβαίνοντας για 40η φορά στο βάθρο των νικητών

Alpine World Cup: Ο Strasser έκανε την έκπληξη στη Στοκχόλμη

Μπορεί να έκανε τον προτελευταίο χρόνο στον πρώτο γύρο των παράλληλων αγώνων στη Στοκχόλμη, όμως ο Γερμανός σκιέρ κατάφερε όχι μόνο να φτάσει στον τελικό του παράλληλου σλάλομ, αλλά και να κερδίσει τον Γάλλο Alexis Pinturault κατακτώντας την πρώτη νίκη στην καριέρα του σε παγκόσμιο κύπελλο στον τελευταίο αγώνα πριν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Γυμναστική Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Γυμναστική

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας