Πινγκ-Πονγκ

Η επιτραπέζια αντισφαίριση (Πινγκ Πονγκ, Πινγκ-Πονγκ ή και Πιγκ-Πογκ) είναι ένα από τα δημοφιλέστερα αθλήματα στον κόσμο. Η καταγωγή της είναι από την Κορέα. Παίζεται σε εσωτερικό χώρο και απαιτεί σχετικά μικρό κόστος εξοπλισμού. Αν και έχει αρκετές ομοιότητες με το τέννις (κυρίως ως προς tους κανονισμούς), η σύγκριση μεταξύ τους σταματά εδώ. Το βάρος της μπάλας, η μικρή περιοχή του τραπεζιού, ο περιορισμένος χρόνος αντίδρασης κάνουν το παιχνίδι αρκετά σύνθετο και δύσκολο ενώ απαιτείται όσο και αν φαίνεται περίεργο ιδιαίτερα καλή φυσική κατάσταση. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Japan Open 2017: Ο Ma Long νικητής και στο Τόκιο

O παγκόσμιος πρωταθλητής και νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε στον τελικό του Japan Open, στο πλαίσιο του ITTF World Tour Platinum, του κατόχου του τίτλου Fan Zhendong με 4-1 ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη διοργάνωση σε ατομικό επίπεδο…Στο απλό γυναικών η Κινέζα Sun Yingsha κέρδισε μετά από έναν δραματικό αγώνα, την συμπατριώτισσά της Cheng Meng με 4-3 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1

World Championships 2017: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Ma Long

Ο 28χρονος Κινέζος διατήρησε τον τίτλο του επικρατώντας στον τελικό του συμπατριώτη του Fan Zhendong με 4-3…Σαρωτική η Κίνα σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο οποίο κατέκτησε τέσσερα χρυσά σε πέντε αγωνίσματα…Πρωταθλήτρια κόσμου η Ding Jing σε απλό και διπλό γυναικών

World Championships 2017: Τίτλος μετά από 38 χρόνια για την Ιαπωνία

Maharu Yoshimura και Kasumi Ishikawa έγραψαν ιστορία στο Ντίσελντορφ μετά τη νίκη τους στον τελικό στο διπλό μικτό κατακτώντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα τους, στο αγώνισμα, μετά από εκείνο του 1969 στο Μόναχο…Σήμερα οι δύο τελικοί σε διπλά ανδρών και απλό γυναικών…Συνεχίζεται το όνειρο του 13χρονου Ιάπωνα Tomokazu Harimoto ο οποίος πήρε την πρόκριση στους «8»

World Championships 2017: Ένας 13χρονος «τρελαίνει» το Ντίσελντορφ

Ο Ιάπωνας Tomokazu Harimoto επικράτησε του «χάλκινου» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και συμπατριώτη του, Jun Mizutani, με 4-1 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη, για την ώρα, έκπληξη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντίσελντορφ…Απίστευτη εμφάνιση από τον 13χρονο ο οποίος ήταν «καταιγιστικός» στο ντεμπούτο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

World Championships 2017: Στους «32» του κόσμου ο Γκιώνης

Μετά από μία αναμέτρηση «θρίλερ» απέναντι στον Σλοβάκο Yang Wang και «σβήνοντας» τρία match ball, ο Παναγιώτης Γκιώνης κατάφερε να επικρατήσει με 4-3 παίρνοντας μια τεράστια πρόκριση για τους «32» του παγκόσμιου πρωταθλήματος…Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα πρωταθλητή ο 41χρονος Λευκορώσος Vladimir Samsonov των 19 συνολικά μεταλλίων σε Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα

World Championships 2017: Ρηνιώτης και Τόλιου στο κυρίως ταμπλό

Ο Τάσος Ρηνιώτης και η Κατερίνα Τόλιου εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους για το κυρίως ταμπλό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στα ατομικά κάνοντας τέσσερις τις ελληνικές παρουσίες μετά από αυτές των Γκιώνη και Παπαγεωργίου…Άτυχος στάθηκε ο Γιάννης Σγουρόπουλος…Αποκλεισμοί σε διπλό ανδρών, γυναικών και μικτό

Zagreb Open 2017: Χρυσό μετάλλιο για Γκιώνη

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ο μεγάλος νικητής στο τουρνουά του Ζάγκρεμπ επικρατώντας στον τελικό του Γάλλου Tristan Flore με 4-2…Αναμέτρηση-κλειδί για το πρώτο σκαλί του βάθρου ήταν αυτή στα προημιτελικά με τον Παναγιώτη Γκιώνη να «λυγίζει» τον επίμονο Γερμανό Benedikt Duda με 4-3 παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Europe Top 16: Έγραψε ιστορία ο Ovtcharov

Ο Γερμανός επικράτησε στον τελικό του Ρώσου Alexander Shibaev με 4-2 και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του θεσμού που κατακτά τον τίτλο για τρεις διαδοχικές χρονιές…Ο Γερμανός απέφυγε την επική ανατροπή που προσπάθησε να κάνει ο Ουκρανός Lei Kou στον ημιτελικό (4-3), ενώ ο Ρώσος απέκλεισε πιο εύκολα τον Γάλλο Simon Gauzy, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση

Europe TOP 16: Ο Gauzy άφησε εκτός ημιτελικών τον Boll

Ο Γάλλος γύρισε το παιχνίδι απέναντι στον Γερμανό από το 1-2 σε 4-2 φτάνοντας σε μια μεγάλη πρόκριση…Κοντά στον τέταρτο διαδοχικό τίτλο ο Ovtcharov ο οποίος θα βρει μπροστά του τον Ουκρανό Lei Kou…O Ρώσος Shibaev…Αποκλεισμός από τη φάση των ομίλων για τον Παναγιώτη Γκιώνη

Hungarian Open: Κυρίαρχη η Κίνα, ο τίτλος στον Yan

O άνθρωπος που απέκλεισε τον Παναγιώτη Γκιώνη έφτασε μέχρι τον τελικό κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα στον επίσης Κινέζο Kun Shang…Κυραιρχία της Κίνας η οποία έφυγε από τη Βουδαπέστη με τέσσερα χρυσά μετάλλια

Αποκλεισμός για Γκιώνη

Ο 36χρονος Έλληνας πρωταθλητής έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση όμως δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη γνωρίζοντας την ήττα από τον Ιάπωνα κι ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο, Jun Mizutani με 4-1

O Παναγιώτης Γκιώνης στο Ρίο

Με μία εμφατική εμφάνιση στο προολυμπιακό τουρνουά του Χάλμσταντ, ο Έλληνας πρωταθλητής αν και είχε εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, επικράτησε στον τελικό και μάλιστα με ανατροπή του Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ με 4-1 και έτσι έγινε ο 63ος Έλληνας αθλητής που θα ταξιδέψει στο Ρίο ντε Τζανέιρο

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Γυμναστική Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Γυμναστική

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας