Το χόκεϊ επί πάγου, γνωστό απλώς ως χόκεϊ στον Καναδά και τις Ηνωμένες Πολιτείες, είναι ομαδικό άθλημα που παίζεται πάνω στον πάγο, ένα από τα πιο γρήγορα αθλήματα του κόσμου. Οι παίκτες κινούνται πάνω σε παγοπέδιλα στην επιφάνεια φυσικού ή τεχνητού πάγου. Παραδοσιακά δημοφιλές είναι το άθλημα σε βόρειες Χώρες όπως ο Καναδάς, η Ρωσία, οι Ηνωμένες Πολιτείες, η Σουηδία, η Φινλανδία. Η λέξη «χόκεϊ» έχει χρησιμοποιηθεί για τέτοια παιχνίδια από το 16ο αιώνα, αλλά η ετυμολογία της είναι αβέβαιη. Μπορεί να προέρχεται από την παλαιά γαλλική λέξη coquette ("γκλίτσα"), αλλά μπορεί επίσης να προέρχεται από τη ολλανδική λέξη hokje που είναι το υποκοριστικό του hok, που σημαίνει κυριολεκτικά την καλύβα ή το σκυλόσπιτο, αλλά σε λαϊκότερη χρήση σήμαινε το στόχο. Το παιχνίδι είχε αναπτυχθεί στον ολλανδόφωνο κόσμο από παλιά, όπως μπορεί να δει κανείς σε ζωγραφικά έργα της Φλαμανδικής Σχολής.

Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Διατήρησαν το αήττητο οι Penguins

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον τερματοφύλακα Marc Andre-Fleury οι πρωταθλητές επικράτησαν των Anaheim Ducks με 3-2 σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη (στην κανονική διάρκεια) στη σεζόν…Πρώτη νίκη για τους Blackhawks…Ιδανικό ντεμπούτο για τον νέο τεχνικό των Avalanche, Jared Bednar

Δεύτερη ήττα για τους Kings

Μετά από μία «μαγική» δεύτερη περίοδο οι Flyers πήραν τη νίκη μέσα στην έδρα των Kings τους οποίους υποχρέωσαν στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα…Το 2/2 έκαναν οι Oilers απέναντι στους Flames…Ανατροπή για τους Predators

Πρεμιέρα με νίκη για τους φιναλίστ San Jose Sharks

Οι φιναλίστ του περσινού Stanley Cup έφτασαν στη νίκη και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στους LA Kings επικρατώντας με 2-1 στην πρεμιέρα της νέας σεζόν…Νίκη στην παράταση για τους Senators στο πιο δραματικό παιχνίδι της βραδιάς κόντρα στους Maple Leafs

Πέρασαν και από την Ουάσινγκτον οι Panthers

Οι πρωτοπόροι της Atlantic Division έφτασαν τις τέσσερις διαδοχικές νίκες επικρατώντας των Capitals εκτός έδρας με 5-2…Στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες έφτασαν Penguins και Ducks…Παραπαίουν οι Candiens, επιτέλους νίκη για τους Maple Leafs

ALL-STAR 2016: Πλούσιο θέαμα στο Νάσβιλ, η Pacific τη νίκη

Μετά από ένα εντυπωσιακό σε θέαμα Σαββατοκύριακο ολοκληρώθηκε στο Νάσβιλ το 61ο NHL All-Star με την Pacific να επικρατεί στον τελικό της Atlantic με 1-0…Νωρίτερα οι νικητές είχαν επικρατήσει των παικτών της Central Division με 9-6, ενώ η Atlantic είχε κερδίσει με 4-3 την Metropolitan…MVP αναδείχθηκε ο παίκτης των Anaheim Ducks, Corey Perry

Η νίκη στο Μόντρεαλ για τους Blackhawks και οι 783 νίκες του Quenneville

Οι Blackhawks πέρασαν από τη δύσκολη έδρα του Μόντρεαλ επικρατώντας των Canadiens με 2-1 με τον προπονητή των πρωταθλητών, Joel Quenneville, να συμπληρώνει 783 νίκες στην καριέρα του όντας στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας…Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Corey Crawford, ο οποίος σταμάτησε στις 39 επεμβάσεις…Στους Islanders το ντέρμπι της Νέας Υόρκης… «Φρένο» στους Coyotes από τους Red Wings

Στο Rogers Arena πήρε τέλος το σερί των Panthers

Οι Canucks επέστρεψαν από το 0-2 της πρώτης περιόδου ισοφαρίζοντας τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής αναμέτρησης παίρνοντας τη νίκη στην παράταση έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Sedin, οποίος έβαλε τέλος στο σερί των 12 νικών των Panthers…Νίκη στο φινάλε για τους Rangers με 2-1 απέναντι στους Bruins…Εντυπωσιακό παιχνίδι στο Κάλγκαρι με τους Sharks να επικρατούν με 5-4…Επιστροφή στις νίκες για τους LA Kings

Πέρασαν και από τη Νέα Υόρκη οι Capitals, τρίτη συνεχόμενη νίκη

Οι πρωτοπόροι της Metropolitan Division επικράτησαν των Rangers στην παράταση με 4-3 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Alexander Ovechkin, ο οποίος σημείωσε το πρώτο και το τελευταίο τέρμα της συνάντησης…Εντυπωσίασαν Flyers και Sharks, καθώς επιβλήθηκαν εντός έδρας απέναντι σε Islanders (4-0) και Maple Leafs (7-0) αντίστοιχα…Μεγάλη νίκη των Blues, οι οποίοι πέρασαν μέσα από το Λος Άντζελες στη διαδικασία του shootout με 2-1

Οι Flames επικράτησαν στην έδρα των Predators και το σερί συνεχίζεται…

Με τον γνωστό τρόπο (παράταση) οι Flames «απέδρασαν» από την έδρα των Predators με 2-1 φτάνοντας στην 6η διαδοχική νίκη…Μεγάλη μάχη στην Pacific Division, όπου εκτός των LA Kings, επτά ομάδες μάχονται για τα πλέι-οφ…Νέα ήττα για τους Canadiens…Οι Panthers σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των Islanders

«Λύγισαν» και στο Ντιτρόιτ οι Canadiens, τέταρτη συνεχόμενη ήττα

Ακόμη μια ήττα γνώρισαν οι πρωτοπόροι της Atlantic Division, αυτή τη φορά μέσα στο Ντιτρόιτ από τους Red Wings…Τέταρτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Μόντρεαλ, η οποία συνεχίζει να αγωνίζεται χωρίς τον τραυματία τερματοφύλακα Price…Συνεχίζεται το σερί για τους Flames, οι οποίοι επικράτησαν των Sabres φτάνοντας στις τέσσερις διαδοχικές νίκες

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις