Το χόκεϊ επί πάγου, γνωστό απλώς ως χόκεϊ στον Καναδά και τις Ηνωμένες Πολιτείες, είναι ομαδικό άθλημα που παίζεται πάνω στον πάγο, ένα από τα πιο γρήγορα αθλήματα του κόσμου. Οι παίκτες κινούνται πάνω σε παγοπέδιλα στην επιφάνεια φυσικού ή τεχνητού πάγου. Παραδοσιακά δημοφιλές είναι το άθλημα σε βόρειες Χώρες όπως ο Καναδάς, η Ρωσία, οι Ηνωμένες Πολιτείες, η Σουηδία, η Φινλανδία. Η λέξη «χόκεϊ» έχει χρησιμοποιηθεί για τέτοια παιχνίδια από το 16ο αιώνα, αλλά η ετυμολογία της είναι αβέβαιη. Μπορεί να προέρχεται από την παλαιά γαλλική λέξη coquette ("γκλίτσα"), αλλά μπορεί επίσης να προέρχεται από τη ολλανδική λέξη hokje που είναι το υποκοριστικό του hok, που σημαίνει κυριολεκτικά την καλύβα ή το σκυλόσπιτο, αλλά σε λαϊκότερη χρήση σήμαινε το στόχο. Το παιχνίδι είχε αναπτυχθεί στον ολλανδόφωνο κόσμο από παλιά, όπως μπορεί να δει κανείς σε ζωγραφικά έργα της Φλαμανδικής Σχολής.

Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Ο Joonas Korpisalo σημείωσε 31 επεμβάσεις στο ντεμπούτο του στη σεζόν

Ο 22χρονος Φιλανδός νικήθηκε μόλις μια φορά στην αναμέτρηση απέναντι στους Lightning οδηγώντας τους Jackets στη νίκη με 3-1…Την 8η συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι Capitlas και το τρίτο shut out στα τελευταία πέντε παιχνίδια…Νέα εντός έδρας ήττα για τους Rangers

Βραδιά φιλοξενούμενων…

Από τις τέσσερις αναμετρήσεις οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρεις νίκες με τους Capitals να σημειώνουν την έκτη σερί νίκη τους μετά την επικράτηση στο Μόντρεαλ, τους Panthers να περνούν από το Νιου Τζέρσι και τους Stars να κερδίζουν μέσα στο Λος Άντζελες

«Αφεντικά» στη Νέα Υόρκη

Οι Islanders επικράτησαν με 4-2 κόντρα στους Rangers, οι οποίοι έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Jaroslav Halak με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 36 επεμβάσεις με τις 16 να πραγματοποιούνται την πρώτη περίοδο

Επιστροφή στις νίκες για τους Penguins με κορυφαίους Fleury και Crosby

Ο πρώτος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κόντρα στους Stars (6-2) με 33 επεμβάσεις, ενώ ο δεύτερος σκόραρε μία φορά και έδωσε δύο ασίστ…Μεγάλη νίκη μέσα στην Ουάσινγκτον για τους Islanders…Πέρασαν από την Αριζόνα οι Kings με νίκη θρίλερ

Οι Wild εγκλώβισαν τους πρωταθλητές σκοράροντας έξι φορές

Με 3/4 Power Play Goals και βρίσκοντας στόχο και στις τρεις περιόδους, οι Wild επικράτησαν των Penguins με 6-2 σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους…Μεγάλη νίκη για τους Blue Jackets μέσα στην έδρα των Lightning…Τρίτη σερί ήττα για τους Bruins

Οι Wild σταμάτησαν το σερί των Bruins με γκολ στο τέλος

Μετά από ένα κλειστό παιχνίδι και συνολικά 53 επεμβάσεις από τους δύο τερματοφύλακες, οι Wild επικράτησαν των Bruins (1-0) με γκολ του Granlund 44 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε…Πέμπτη σερί ήττα για τους Oilers…Συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στην Atlantic Division οι Lightning

Ιστορικό ρεκόρ στο Bell Center

Με τον Carey Price να σημειώνει το δεύτερο shutout στη σεζόν, οι Canadiens επικράτησαν με 5-0 των Red Wings κερδίζοντας για 10η συνεχόμενη φορά εντός έδρας καταρρίπτοντας το ρεκόρ της περιόδου 1953-54…Τέταρτη διαδοχική ήταν για τους Flames…Σκόραρε και πάλι ο Sidney Crosby οδηγώντας σε μια ακόμη νίκη τους Penguins

Οι Canucks έβαλαν τέλος στις συνεχόμενες ήττες

Με μία εξαιρετική τρίτη περίοδο η ομάδα του Βανκούβερ επικράτησε με 5-3 των Rangers στη δεύτερη επίσκεψή της στη Νέα Υόρκη…Πρώτη νίκη μετά από τις 20 Οκτωβρίου και τέλος στις εννέα διαδοχικές ήττες…Με γκολ στο τέλος νίκησαν οι πρωταθλητές Penguins…Πήραν το ντέρμπι οι Canadiens…Εντυπωσιακοί Kings

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Rangers

H ομάδα του Alain Vigneault πέρασε και από τη Βοστώνη επικρατώντας με 5-2 σημειώνοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη, αλλά και διατηρώντας την πρωτοπορία στην Metropolitan Division…Άμεση απάντηση από τους Canadiens μετά το 10-0 κόντρα στους Blue Jackets, οι οποίοι ηττήθηκαν στην παράταση από του St. Louis Blues

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Canadiens

Επικράτησαν των Flyers με 3-1 με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης…Στην πρώτη θέση της Atlantic Division με τους Lightning (αγωνίζονται σήμερα) να ακολουθούν…Νίκη στο shootout για τους Flames μέσα στην έδρα των Blackhawks

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις