Sport Title

Μεσογειακοί Αγώνες

Οι Μεσογειακοί Αγώνες (αγγλικά: Mediterranean Games) είναι αθλητική διοργάνωση που διεξάγεται ανά τέσσερα χρόνια, και στην οποία παίρνουν μέρος χώρες που βρέχονται από τη Μεσόγειο Θάλασσα. Περιλαμβάνουν τριάντα αγωνίσματα, τόσο κλασικά όσο και μοντέρνα. Είναι η δεύτερη σε μέγεθος διοργάνωση έπειτα την Ολυμπιάδα όσον αφορά τον αριθμό των αθλητών που συμμετέχουν και τα αθλήματα που περιλαμβάνονται και ξεπερνά ακόμη και τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στους Μεσογειακούς Αγώνες μετέχουν 23 χώρες που βρίσκονται γύρω από τη Μεσόγειο, αν και μερικές δεν βρέχονται από αυτήν, όπως: η Ανδόρα, ο Άγιος Μαρίνος, η Σερβία, η ΠΓΔΜ και από τους επόμενους αγώνες το Κόσοβο. Αντιθέτως, δεν συμμετέχουν κάποιες χώρες που και βρέχονται από τη Μεσόγειο και λαμβάνουν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπως: το Ισραήλ, η Παλαιστίνη και το Γιβραλτάρ. Επίσης, υπάρχουν προτάσεις για τη συμμετοχή κι άλλων χωρών πέριξ της Μεσογείου, όπως: η Βουλγαρία, η Πορτογαλία και η Ιορδανία.

Χώρες που μετέχουν στους Μεσογειακούς.
Από την Ευρώπη (18): Άγιος Μαρίνος, Αλβανία, Ανδόρα, Βοσνία-Ερζεγοβίνη,
Γαλλία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Κόσοβο, Κροατία, Κύπρος, Μάλτα,
Μαυροβούνιο, Μονακό, ΠΓΔΜ, Σερβία, Σλοβενία, Τουρκία.
Από την Ασία (2): Λίβανος, Συρία.
Από την Αφρική (5): Αίγυπτος, Αλγερία, Λιβύη, Μαρόκο, Τυνησία.

διαβάστε περισσότερα »

Έπεσε η αυλαία στην Ταραγόνα, 6η στα μετάλλια η Ελλάδα

Με την Τελετή Λήξης ολοκληρώθηκαν οι 18οι Μεσογειακοί Αγώνες στην Ταραγόνα με το ραντεβού να ανανεώνεται το 2021 στο Οράν της Αλγερίας…Με 47 μετάλλια στις αποσκευές της αποχωρεί η ελληνική αποστολή γεγονός που την έφερε στην 6η θέση της σχετικής λίστας, αλλά και στην 6η όλων των εποχών με σύνολο 778…Στην πρώτη θέση η Ιταλία (156) για τέταρτη σερί διοργάνωση…Ποιοι ανέβηκαν στο βάθρο

Πόλο: Τελικός θρίλερ, ήττα στα πέναλτι για την Εθνική

Οι Έλληνες παίκτες προηγήθηκαν τρεις φορές στο φινάλε του τελικού με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν και τις τρεις με το τελευταίο τέρμα να σημειώνεται στο φινάλε (8-8) και την Εθνική μας να χάνει το χρυσό μετάλλιο στα πέναλτι (12-10)…Τρομερή εμφάνιση από τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου που έπαιξαν στα ίσια την κορυφαία ομάδα στον κόσμο

Βόλεϊ: Ασημένιο μετάλλιο για την Εθνική ομάδα Γυναικών

Τα κορίτσια του Γκιγιέρμο Ναράνχο γνώρισαν την ήττα με 3-1 από την Κροατία στον τελικό, ωστόσο το ασημένιο μετάλλιο στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα αποτελεί μια πολύ μεγάλη επιτυχία…Μεγάλη προσπάθεια από τις Ελληνίδες παίκτριες που ακόμα κι όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ συνέχισαν να μάχονται

Βόλεϊ: Στο βάθρο με απίστευτη ανατροπή η Εθνική ομάδα

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον μικρό τελικό με την Αίγυπτο, η Εθνική μας ομάδα ανδρών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Μεσογειακούς Αγώνες το πρώτο μετά από 35 χρόνια…Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρεόπουλου, μετέτρεψε το 8-10 σε 15-10 στο tie-break φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη κι ένα ιστορικό μετάλλιο

Ρυθμική: Η “μαγική” Κελαϊδίτη στο δεύτερο σκαλί του βάθρου

Η 18χρονη πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και στα τέσσερα όργανα και με σύνολο 70.750 κατέκτησε τη δεύτερη θέση στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες…Η Κελαϊδίτη μάγεψε με τα τέσσερα προγράμματά της παίρνοντας την μεγαλύτερη βαθμολογία στις κορύνες συγκεντρώνοντας 18.300 βαθμούς…Το χρυσό μετάλλιο η Ιταλίδα Alexandra Agiurgiuculese με 71.150, ενώ τρίτη ήταν η επίσης Ιταλίδα Milena Baldassari με 70.650 βαθμούς

Κωπηλασία: Έξι μετάλλια σε έξι τελικούς για τα ελληνικά κουπιά

Χρυσό μετάλλιο για Κατερίνα Νικολαΐδου (σκιφ) και Χρήστο Στεργιάκα-Στέφανο Ντούσκο (διπλό σκιφ)…”Ασημένια” η Θωμαΐς Εμμανουηλίδου (σκιφ ελ. βαρών), ενώ το αργυρό μετάλλιο πήραν και οι Γιάννης Μαρόκος-Νίνος Νικολαΐδης (διπλό σκιφ ελ. βαρών)…Χάλκινο μετάλλιο για Σπύρο Γιάνναρο (σκιφ ελ. βαρών) και Σπύρο Καλέντζη (σκιφ) σε μια ημέρα που το Canal Olimpic de Catalunya γέμισε Ελλάδα…

Στίβος: Μπανιώτης και Πεσιρίδου στο δεύτερο σκαλί του βάθρου

Ακόμα δύο μετάλλια για τον ελληνικό στίβο στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες με τον Κώστα Μπανιώτη (ύψος) και την Ελισάβετ Πεσιριδου (100μ. εμπ.) να κατακτούν το ασημένιο μετάλλιο στα αγωνίσματά τους…Για τον Μπανιώτη αυτό ήταν το δεύτερο σερί μετάλλιο μετά από το χρυσό στην Τουρκία, ενώ για την εξαιρετική Πεσιρίδου ήταν το πρώτο

Ιστιοπλοϊα: Η εκπληκτική Φακίδη κατέκτησε τη Μεσόγειο

Η 21χρονη μετά από 11 εξαιρετικές ιστιοδρομίες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία laser γυναικών….Η Ελληνίδα ιστιοπλόος είχε τέσσερις πρωτιές, ενώ σε επτά από αυτές βρέθηκε στην πρώτη τριάδα…Πολύ μεγάλη προσπάθεια και από τη Μαρία Βλάχου, η οποία κατέλβε τη 11η θέση…Στα 10 έφτασαν τα χρυσά μετάλλια της ελληνικής αποστολής στην Ταρραγόνα

Στίβος: Ασημένιο η Σπανουδάκη, χάλκινο η Αναγωνστοπούλου

Τα πρώτο μετάλλιο στα αγωνίσματα του στίβου στην Ταραγόνα ήρθαν στα 100μ. γυναικών με την εντυπωσιακή Ραφαέλα Σπανουδάκη, να κατακτά τη δεύτερη θέση στο φωτό φίνις (11,53μ.) σημειώνοντας τη μεγαλύτερη διάκριση στην καριέρα της…Στο βάθρο για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Μεσογειακούς Αγώνες ανέβηκε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, η οποία είχε την τρίτη καλύτερη επίδοση (58,59μ.) στον τελικό του δίσκου

Τζούντο: “Χάλκινοι” Ντανατσίδης και Τσελίδης

Οι Έλληνες τζουντόκα ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου στους Μεσογειακούς της Ταραγόνα στα 81 και 90 κιλά αντίστοιχα…Ο Αλέξης Ντανατσίδης επικράτησε με ippon του Σύριου Mohamad Kasem, ενώ ο Θοδωρής Τσελίδης νίκησε, με τον ίδιο τρόπο, τον Τυνήσιο Mahmoud Oussama Snoussi

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου η Μαρία Πρεβολαράκη

Ασταμάτητη στην Ταραγόνα η 26χρονη έφτασε με άνεση στον τελικό των 53κ. και από εκεί και πέρα έκανε ό,τι ήθελε στο ταπί απέναντι στην Γαλλίδα Hilary Honorine επικρατώντας με 6-0…Η Πρεβολαράκη διατήρησε τον τίτλο που είχε από το 2013 στη Μερσίνη (55κ.) χαρίζοντας παράλληλα το δεύτερο μετάλλιο στην πάλη στη φετινή διοργάνωση, μετά από το χάλκινο του Δημήτρη Τεκερίδη

Επέστρεψε ο “χάλκινος” Μεσογειονίκης Δημήτρης Τσεκερίδης

Ο Ελληνας πρωταθλητής μαζί με τον ομοσπονδιακό προπονητή Παναγιώτη Χεριστανίδη, έφτασαν στο αεροδρόμιο Μακεδονία, όπου τους υποδέχτηκαν ο αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και γενικός γραμματέας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης Ξενοφώντας Αθανασίου, συγγενείς και φίλοι, με ανθοδέσμες και ζεστό χειροκρότημα

Ενόργανη: Πέμπτος στο μονόζυγο ο Ηλιόπουλος

Ο Νίκος Ηλιόπουλος κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό του μονόζυγου, με τον Βλάση Μάρα να ολοκληρώνει την προσπάθειά του παίρνοντας την 8η θέση…Ασταμάτητος ο Κύπριος Μάριος Γεωργίου που πήρε το χρυσό μετάλλιο

Άρση Βαρών: Δύο μετάλλια ο…χρυσός Ιακωβίδης

Μετά τον Δημήτρη Ασλανίδη, η ελληνική αποστολή πανηγύρισε δύο ακόμη μετάλλια από την άρση βαρών, αυτή τη φορά από τον Θοδωρή Ιακωβίδη στην κατηγορία των 94κ…Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά από δύο μεγάλες μάχες που έδωσε κόντρα στον Σύριο Ali Alhazzaa (ζετέ) και τον Αιγύπτιο Ragab Abdalla (αρασέ) κατέκτησε ένα χρυσό κι ένα ασημένιο μετάλλιο