Sport Title

Τζούντο

Το τζούντο είναι άθλημα αλλά και πολεμική τέχνη, του οποίου ιδρυτής θεωρείται ο Τζιγκόρο Κάνο, που γεννήθηκε το 1860. Στα νεανικά του χρόνια μελέτησε ζίου ζίτσου, με κυριότερες σχολές τις, Τέντζιν-Σίνγιο Ρύου και Κίτο Ρύου και με τα πιο χρήσιμα στοιχεία έφτιαξε ένα δικό του σύστημα που ονομάσθηκε τζούντο.
Στο τζούντο οι αθλητές χρησιμοποιούν χέρια και πόδια. Έχει διαδοθεί σε όλο τον κόσμο και έχει γίνει ολυμπιακό αγώνισμα. Το τζούντο μοιάζει πολύ λίγο με τα καράτε και τάε κβο ντο, διότι έχουν διαφορές στην τεχνική τους. Το τζούντο είναι παλιά ιαπωνική πολεμική τέχνη, και μία μορφή σύγχρονης πάλης. Στην Ελλάδα ήλθε μετά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο από έναν Καθηγητή αγγλικής, τον Βάος. Ήταν γιος του Πρόξενου της Αγγλίας στην Ινδία, όπου εκεί το διδάχθηκε όχι με τη σημερινή του μορφή αλλά ως αυτοάμυνα ζίου-ζίτσου.
Γλωσσικά ο όρος τζούντο είναι η ένωση δύο λέξεων, τζου, που σημαίνει ευγενής-δεξιοτέχνης και ντο, που σημαίνει οδός. Στην Ευρώπη ερμηνευόταν ως ευγενής τέχνη, τώρα όμως ερμηνεύεται ως ο δρόμος της δεξιοτεχνίας. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Η Kayle Harrison κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των ΗΠΑ στο τζούντο

Εξι χρόνια μετά από την καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση από τον πρώην προπονητή της η 22χρονη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου..Δεύτερη θέση για την Gemma Gibbons που χάρισε στο πρώτο μετάλλιο στη Μ. Βρετανία μετά από 12 χρόνια..Χρυσό μετάλλιο στα 100κ. για τον Ρώσο Tagir Khaibulaev κόντρα στον Tuvshinbayar Naidan που αγωνίστηκε στον τελικό με κομμένο χιαστό!

Ο Ηλίας Ηλιάδης επικράτησε στον τελικό των repechage κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο

Το νούμερο ένα του κόσμου στα 90κ. αν και ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Ρώσο Denisov, έδειξε χαρακτήρα και με δύο νίκες στα repechage ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.. Χρυσό μετάλλιο για τον Κορεάτη Dae-Nam Song, ασημένιο για τον Κουβανό Asley Gonzalez.. Τρίτη θέση (μαζί με τον Ηλιάδη) ο Ιάπωνας Nishiyama.. Η Γαλλίδα Lucie Decosse πήρε την πρώτη θέση στα 70κ. των γυναικών

O Jae-Bum Kim «απάντησε» μετά από τέσσερα χρόνια κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 81κ.

Σε μια επανάληψη του τελικού του Πεκίνου ο Κορέατης ήταν πιο έτοιμος και νίκησε το Γερμανό Ole Bischof..Χάλκινο μετάλλιο για τους Ivan Nifontov και Antoine Valois-Fortier..Ιστορικό χρυσό μετάλλιο για τη Σλοβένα Urska Zolnir στα 63κ. των γυναικών

Ηττα-αποκλεισμός από τον πρώτο γύρο για την Μπουκουβάλα

Αποχαιρέτησε νωρίς τη διοργάνωση χάνοντας από την Yurileidys Lupetey Cobas με Υuko..Πολλές διαμαρτυρίες από την Ελληνίδα τζουντόκα για αντιαθλητική συμπεριφορά της Κουβανής..Το χρυσό μετάλλιο στα 57κ. η Kaori Matsumoto..Στην κορυφή του βάθρου ο Isaev Mansur στα 73κ. των ανδρών

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”