Sport Title

Τζούντο

Το τζούντο είναι άθλημα αλλά και πολεμική τέχνη, του οποίου ιδρυτής θεωρείται ο Τζιγκόρο Κάνο, που γεννήθηκε το 1860. Στα νεανικά του χρόνια μελέτησε ζίου ζίτσου, με κυριότερες σχολές τις, Τέντζιν-Σίνγιο Ρύου και Κίτο Ρύου και με τα πιο χρήσιμα στοιχεία έφτιαξε ένα δικό του σύστημα που ονομάσθηκε τζούντο.
Στο τζούντο οι αθλητές χρησιμοποιούν χέρια και πόδια. Έχει διαδοθεί σε όλο τον κόσμο και έχει γίνει ολυμπιακό αγώνισμα. Το τζούντο μοιάζει πολύ λίγο με τα καράτε και τάε κβο ντο, διότι έχουν διαφορές στην τεχνική τους. Το τζούντο είναι παλιά ιαπωνική πολεμική τέχνη, και μία μορφή σύγχρονης πάλης. Στην Ελλάδα ήλθε μετά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο από έναν Καθηγητή αγγλικής, τον Βάος. Ήταν γιος του Πρόξενου της Αγγλίας στην Ινδία, όπου εκεί το διδάχθηκε όχι με τη σημερινή του μορφή αλλά ως αυτοάμυνα ζίου-ζίτσου.
Γλωσσικά ο όρος τζούντο είναι η ένωση δύο λέξεων, τζου, που σημαίνει ευγενής-δεξιοτέχνης και ντο, που σημαίνει οδός. Στην Ευρώπη ερμηνευόταν ως ευγενής τέχνη, τώρα όμως ερμηνεύεται ως ο δρόμος της δεξιοτεχνίας. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Αποσύρεται ο Oates

Με παρουσία σε δύο Ολυμπιακές διοργανώσεις, ο Colin Oates, ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη δράση σε μία καριέρα που του χάρισε δύο ευρωπαϊκά μετάλλια και το χρυσό στους Αγώνες Κοινοπολιτείας

Γιάννης Καφενταράκης: «Σταματήστε να τρομοκρατείτε αθλητές, γονείς και σωματεία»

Ο τελευταίος εκλεγμένος πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο πήρε τη δική του θέση για την κατάσταση που επικρατεί το τελευταίο διάστημα στο ελληνικό τζούντο

H επιστολή του Αλέξη Ντανατσίδη στον Υφυπουργό Αθλητισμού

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους, Αλέξης Ντανατσίδης κάνει, μέσω επιστολής του στον Υφυπουργό Αθλητισμού κ. Γιώργο Βασιλειάδη, δραματική έκκληση για την κατάσταση που επικρατεί στον ελληνικό τζούντο

European Open 2017: Κυριάρχησε η Ιαπωνία

Με πέντε χρυσά, δύο ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια σε επτά κατηγορίες ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή της παρουσία η Ιαπωνία στο όπεν της Σόφιας…Πολύ καλή εμφάνιση και από τις Γερμανίδες που κατέκτησαν συνολικά τέσσερα μετάλλια

Tymen GS: Έξι χρυσά μετάλλια για την Ιαπωνία στην πρεμιέρα

Η Ιαπωνία κυριάρχησε την πρώτη ημέρα του Grand Slam στη Σιβηρία επικρατώντας στις έξι από τις συνολικά επτά κατηγορίες που πραγματοποιήθηκαν…Εντυπωσίασε στα 66κ. ανδρών ο 18χρονος Ιάπωνας Hifumi Abe…Μίνι έκπληξη στα 60κ. ανδρών με το μεγάλο φαβορί Ilgar Mushkiyev να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο…Σε εξαιρετική κατάσταση η πρωταθλήτρια Ασίας Ai Shishime που κέρδισε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο

Iliadis Cup 2016: Ασημένιο μετάλλιο η Αλειφέρη, χάλκινο η Ρίκεν

Εντυπωσιακές εμφανίσεις από τις δύο Ελληνίδες τζουντόκα, οι οποίες χάρισαν στη χώρα μας δύο μετάλλια φτάνοντας τα 59 στο σημαντικό διεθνές τουρνουά…Πολύ καλές εμφανίσεις και από την υπόλοιπη αποστολή

Tbilisi GP 2016: Στο τρίτο σκαλί του βάθρου Μουστόπουλος και Τελτσίδου

Ο Ρομάν Μουστόπουλος (-81κ.) επικράτησε στον τελικό-θρίλερ των ρεπεσάζ κόντρα στον Γεωργιανό Rekhviashvili με Ippon κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο…Εντυπωσιακή η Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.), η οποία χρειάστηκε μόλις 50 δευτερόλεπτα κόντρα στην Πολωνή Klys για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο…Πολύ κοντά στο μετάλλιο βρέθηκε και ο Γιώργος Αζωίδης (-73κ.) που κατέκτησε την 5η θέση…Για «εχθρικές διαιτησίες» κάνει λόγο η ελληνική αποστολή

Tbilisi GP 2016: Με Ηλιάδη στην Τιφλίδα

Πρεμιέρα χθες σε ένα από τα πιο απαιτητικά Grand Prix με πέντε κατηγορίες…Εντυπωσιακή εμφάνιση στα -52κ. από τη Γεωργιανή Mariam Janashvili (νούμερο 165 στον κόσμο), η οποία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά χάνοντας ωστόσο το μετάλλιο…Ρίχνεται στη μάχη η ελληνική αποστολή με τους Γιώργο Αζωίδη (-73κ.), Ρομάν Μουστόπουλο (-81κ.), Αλέξη Ντανατσίδη (-81κ.), αλλά και με την Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.)…Την Κυριακή (27.03) αγωνίζεται ο Ηλίας Ηλιάδης

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου η Πασχαλίδου

Το ασημένιο μετάλλιο στα -63κ. στο όπεν για ΑμεΑ κατέκτησε η Ελληνίδα τζουντόκα Θεοδώρα Πασχαλίδου…Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Θεόκλητο Παπαχρήστο (-80κ.), αλλά εκτός βάθρου…Μεγάλες οι πιθανότητες για συμμετοχή στο Ρίο για τον Έλληνα τζουντόκα

Judo WCH: Αποκλεισμός-σοκ για Ηλιάδη

Ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στα -90κ. γνώρισε τον πρόωρο αποκλεισμό από τον 22χρονο Otgonbaataryn Lkhagvasuren (Μογγολία) μένοντας εκτός βάθρου για πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια…Την έκπληξη έκανε ο Κορεάτης Dong Han Gwak που ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου…Η Γαλλίδα Gevrise Emane κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -70κ. των γυναικών σημειώνοντας το πιο γρήγορο Ippon στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Judo WCH: Ένα αστέρι γεννιέται…

Ο 21χρονος Takanori Nagase στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα -81κ. για πρώτη φορά στην καριέρα του διανύοντας μια εκπληκτική χρονιά…Πρόωρος αποκλεισμός για Ρομάν Μουστόπουλο, άδικη ήττα για Αλέξη Ντανατσίδη…Στην κορυφή του κόσμου στα -63κ. η Σλοβένα Tina Trstenjak…Μεγάλη προσπάθεια από την Ελισάβετ Τελτσίδου

Judo WCH: Από το…bullying στο χρυσό μετάλλιο

Ο Shohei Ono επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά από τη νίκη του στον ιαπωνικό «εμφύλιο» απέναντι στον Riki Nakaya…Οι περιπέτειες του 23χρονου τζουντόκα και η τιμωρία του από την ιαπωνική ομοσπονδία λόγω bullying…Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες για τον Γιώργο Αζωίδη…Παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία των -57κ. στις γυναίκες η Kaori Matsumoto

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς

Ράγκμπι Υπό έρευνα ο Cheika

Ράγκμπι

Ο προπονητής της Αυστραλίας Michael Cheika είναι το κεντρικό πρόσωπο γύρω από την έρευνα που αφορά τα σχόλια και τις πράξεις του μετά την οργισμένη αντίδρασή του σε αρκετές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς όπου η Αυστραλία ηττήθηκε με 30-6 από την Αγγλία στο Twickenham